XI Щорічний форум з корпоративного права: здобутки та плани на майбутнє

КИЇВ — 27 жовтня 2017 року. Відбулася наймасштабніша подія року права у корпоративній сфері від АПУ — XI Щорічний форум з корпоративного права. Організатором форуму став Комітет АПУ з корпоративного права та фондового ринку. Форум проведений за підтримки Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку.

Традиційно вітальним словом відкривав захід Президент АПУ Андрій Стельмащук. Доєдналися до вітального слова також Анна Бабич, голова Комітету АПУ з корпоративного права та фондового ринку, партнер Aequo, анонсувавши нові підходи до організації та проведення сесій; та Тимур Хромаєв, голова Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку 

Тимур Хромаєв зауважив, що професійні дискусії, котрі проводить АПУ, підвищують якість корпоративного права та закликав мріяти про далекосяжні цілі, а не зосереджуватися на дрібних проблемах.

Розмову по суті розпочали з аналізу нормативного регулювання у сфері за останні 25 років. Модерувала обговорення Анна Бабич. Учасники поділилися думками щодо концепції розвитку корпоративного законодавства і особливостей регулювання приватних та публічних компаній. Торкнулися надзвичайно актуальної на сьогодні теми складання нормативно-правових актів: хто і як повинен писати закони, яку роль повинні відігравати юристи у цьому процесі та чи варто створювати спеціальну інституцію.

Участь в обговоренні брали Юлія Ковалів, керівник Офісу Національної інвестиційної ради при Президентові України; Наталія Кузнєцова, професор кафедри цивільного права юридичного факультету КНУ ім. Тараса Шевченка; Леонід Антоненко, експерт з корпоративного права та управління; Олена Кібенко, керуючий партнер ЮФ «Кібенко, Оніка і партнери», та Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права.

Пані Данішевська звернула увагу на недоліки законодавчого регулювання діяльності різних видів суб’єктів господарювання та запропонувала зблизити законодавче регулювання приватних і державних суб’єктів господарювання.

Взагалі відмовитися від такої форми як державне підприємство запропонувала Юлія Ковалів. Вона назвала основні очікування іноземних інвесторів від України. Так, інвестори чекають однозначності та чіткості застосування імперативних норм, що не суперечать одна одній; диспозитивності та розширення свободи для ведення бізнесу; прогнозованості; наближення регулювання приватних та державних компаній; захисту прав міноритаріїв; імплементації законодавчих ініціатив та застосування їх у судових справах — і це головне.

Наталія Кузнєцова зосередилася на питаннях нормотворчості та запропонувала створити спеціальний орган для підготовки законів, мінімізувати кількість нормативних актів і узгодити їх положення між собою. Крім того, вона вважає за необхідне вдосконалити норми Цивільного кодексу, прийняти закон про товариства з обмеженою відповідальністю та скасувати Закон «Про господарські товариства».

Олена Кібенко нагадала, що реформи корпоративного права розроблялися разом з Асоціацією та звернула увагу на те, чого вдалося досягти, а що залишається в планах на найближче майбутнє. Проте зазначила, що, на її думку, сьогодні в Україні діє один з найбільш ефективних та відкритих реєстрів юросіб.

Далі тема розмови змінилася. Подискутувати щодо існування та функціонування фондового ринку, бірж, пенсійної реформи та нової ролі, що відводиться регулятору у цьому процесі, зібралис представники регулятора — ТимурХромаєв, голова НКЦПФР, та Максим Лібанов, директор департаменту стратегії розвитку ринків капіталу НКЦПФР, а також Олег Ткаченко, голова Правління «Української біржі», та Григорій Овчаренко, директор, голова підрозділу з управління локальними активами ICU. Модератором виступив Миколa Стеценко, керуючий партнер ЮФ AVELLUM.

Учасники погодилися, що фондовий ринок Україні потрібен, однак для його належного та ефективного функціонування необхідна відповідна інфраструктура, підвищення вимог до розкриття інформації, проведення судової та пенсійної реформ.

До речі, про пенсійну реформу розлогіше розповів Григорій Овчаренко, почавши з того, що пенсійного забезпечення за існуючих умов сучасній молоді чекати не варто, а заощадити навряд чи є шанс. Щоб мати пенсійне забезпечення у майбутньому, необхідно вже сьогодні запровадити накопичувальну пенсійну систему. При цьому перше ІРО можна очікувати через 3-4 роки.

Третя сесія першої частини форуму була присвячена питанням корпоративного управління: кому воно важливе, кому ефективніше довірити корпоративне управління — юристу чи аудитору, як врегулювати питання, пов’язані з корпоративним управлінням, як відбувається процес імплементації законодавства ЄС у національне законодавство. Серед трендів відмітили запровадження принципу корпоративного управління у державних компаніях.

Учасниками дискусії були Оксана Параскева, проектний менеджер Проектного офісу «Підтримка фінансових реформ»; Андрій Бойцун, радник з приватизації та реформи держпідприємств SAGSUR (група Міклоша-Бальцеровича); віце-президент Української академії корпоративного управління (UCGA); Роман Сивий, керуючий партнер АО LawWhales; Володимир Ігонін, радник «Василь Кісіль і Партнери»; Олександр Ніколайчик, радник Sayenko Kharenko. Модератор — Оляна Гордієнко, директор з управління Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР)

Після обіду зосередилися на новелах законодавства, що регулює корпоративні відносини як на прийнятих, так і на тих, що поки знаходяться на розгляді у Парламенті.

Модератор — Анна Зоря, партнер АО Arzinger, закликала всіх до інтерактивної дискусії та поставила на голосування питання щодо очікувань від дискусії.

Учасники: МаксимЛібанов, директор департаменту стратегії розвитку ринків капіталу НКЦПФР; Євген Круть, менеджер департаменту з корпоративного управління ДТЕК; Тамара Савощенко, голова правління ПАТ «Укрсоцбанк»; Марія Орлик, партнер CMS Reich-Rohrwig Hainz; Олексій Гончарук, Голова Офісу ефективного регулювання (BRDO); Ярослав Железняк, радник Міністра економічного розвитку і торгівлі.

Почали панель з питань застосування на практиці процедури squeeze out. Максим Лібанов як розробник закону прокоментував це питання. Він розповів про механізм виведення латентних акціонерів зі складу акціонерних товариств, процедуру оцінки акцій, відповів на питання щодо функціонування цієї системи. Ускладнюють застосування процедури squeeze out колізії законодавства та ситуація, коли АТ зареєстровані на проблемних територіях.

Крім того, обговорили реформу законодавства про акціонерні товариства, реформу розкриття інформації, аспекти регулювання debt-to-equity swap відповідно до чинного законодавства, враховуючи положення банківських нормативних документів; законопроекти щодо спрощення ведення бізнесу та залучення інвестицій емітентами цінних паперів (5592-д); щодо забезпечення реалізації права на конвертацію грошових вимог до товариства на внесок до його статутного капіталу (2764); про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю (4666); щодо поліпшення інвестиційного клімату в Україні (6540) тощо. Ярослав Железняк розповів, який тернистий шлях проходить законопроект до статусу закону та від чого залежить успіх цього проекту. Більш того, він намагався спрогнозувати долю обговорених законопроектів.

Остання сесія, але традиційно актуальна, присвячена судовим спорам у сфері корпоративного права. Запрошені до виступу судді та юристи-практики розглянули новели процесуального законодавства, проаналізували новації у судовій практиці щодо корпоративних спорів 2016/2017 в Україні, поговорили про арбітрабельність та захист корпоративних прав. Модератор — Кирило Юхно, радник Ario Law Firm.

Ганна Вронська, громадський діяч, переможець конкурсу на посаду судді Верховного Суду, проаналізувала нові положення господарсько-процесуального законодавства. Спікер зазначила, що процес стане змагальним: хто краще підготувався, той має більше шансів перемогти у процесі, адже суддя не шукатиме істину, а оцінюватиме надані докази.

Новий ХПК передбачає розширення засобів судового захисту: допит свідків (важливо для корпоративних спорів), замовлення експертизи сторонами, висновок експерта з права, електронні докази. Крім того, Кодекс унеможливить зловживання процесуальними правами.

Український бізнес прагне залучати іноземних інвесторів. Інвесторам потрібна впевненість у захисті інвестицій, цивілізоване врегулювання відносин, можливість вирішувати спір у третій країні. Для цього необхідна можливість укласти арбітражну угоду. Сергій Гришко, партнер Redcliffe Partners, розповів про арбітрабельність корпоративних спорів за новим законодавством.

Радник LCF Юлія Атаманова презентувала дослідження актуальної судової практики у сфері корпоративного права. Також до дискусії долучились Лариса Рогач, суддя-секретар Пленуму Вищого господарського суду України, переможець конкурсу на посаду судді Верховного Суду, Вадим Босий, заступник голови Господарського суду м. Києва, та Артем Саприкін, партнер ESQUIRES.

Цьогорічний форум з корпоративного права здивував багатьох гостей новітнім підходом до організації проведення дискусій та спілкування з аудиторією, проведення інтерактивних голосувань та жвавих дискусій між спікерами, на відміну від формату лекцій та доповідей.

АПУ виловлює вдячність усім спікерам, учасникам, гостям, партнерам та інформаційним партнерам, що долучилися до проведення нашого заходу.

Ми вдячні генеральному партнеру заходу — юридичній компанії Aequo — за надійну підтримку організації Форуму з корпоративного права. Також висловлюємо вдячність нашим партнерам заходу - Ario Law Firm, Arzinger, Evris, ESQUIRES; партнерам сесії - AVELLUM, Sayenko Kharenko; партнерам фуршету - Eterna Law, Redcliffe Partners.

Долучайтеся до заходів Асоціації правників України. Анонс майбутніх заходів можна переглянути на сайті АПУ та на сторінці Facebook.

ФОТОЗВІТ

У вас є цікава ідея заходу?