Конференція ІВА: на порядку денному популізм та реформи

КИЇВ — 24 жовтня 2017 року. Назар Чернявський, член АПУ, партнер юридичної компанії SAYENKO KHARENKO, повернувшись із м. Сіднея (Австралія), де проходила цьогорічна конференція Міжнародної асоціації юристів (IBA 2017), поділився з АПУ своїми враженнями від заходу.

Конференція відбувалась із 8 по 13 жовтня. Традиційно відкривав її президент ІВА вступною промовою про сучасні виклики юридичної професії. Мартін Шольц, новий очільник Асоціації, закликав юридичну спільноту бути більш відповідальною в умовах зростання популізму з обіцянками легких рішень складних проблем.

На конференції цьогоріч обговорювалися теми кіберзлочинності, інновації та діджиталізація, міжнародна безпека та проблеми тероризму. А також посилення тенденцій популізму у світовій політиці.

Назар Чернявський відкрив нам, так би мовити, інший бік Конференції - розповів про внутрішні організаційні процеси: «На цьогорічні збори Міжнародної асоціації юристів (ІВА) в Сіднеї зміг приїхати далеко не кожний — дуже вже вони були далеко! Сам Президент ІВА на відкритті конференції зазначив, що в Австралію приїхали найбільш лояльні члени організації і ті, кому насправді цікаві актуальні питання юридичної професії. Як пізніше стало відомо, замість звичних 8-10 тисяч учасників, цього року зареєструвалося лише 4,5 тисячі. Мабуть, саме тому, окрім мого звичного обов’язку представляти інтереси власної фірми та здійснювати керівництво роботою комітету ІВА з питань технологій, я також виступив у ролі представника АПУ під час засідання Ради ІВА (ІВА Council) і обговорення внутрішніх питань цієї організації.

Мало хто знає, що окрім ефективної платформи для нетворкінгу міжнародного масштабу, ІВА також об’єднує національні адвокатські асоціації більшості країн світу. І якщо підрозділ організації/конференції, присвячений юридичній професії (LPD), переважно організовує сесії для обговорення актуальних питань, що виникають у роботі бізнес-юристів, і нові тренди в професії, то підрозділ публічного і професійного інтересу (PPID) займається більш глобальними питаннями, як-то: регулювання діяльності адвокатів та адвокатської етики, захист прав людини, забезпечення правосуддя і верховенства права в усіх країнах, де присутня ІВА.

Цього року на порядку денному стояло питання реформи ІВА, яка була ініційована групою західноєвропейських асоціацій адвокатів, до яких також приєдналась і Україна. Серед основних вимог «реформаторів» були: покращення механізмів управління ІВА, більша прозорість у висуванні кандидатів в органи управління, ефективне розпорядження бюджетом. До слова, на рахунках ІВА за останні роки накопичилося близько 25 мільйонів фунтів стерлінгів, і перед керівництвом стоїть питання, як правильно витратити ці кошти на досягнення статутних завдань, оскільки ІВА як неприбуткова організація передусім повинна залишатися «голосом юридичної професії» у світі, а не ставати комерційною структурою.

Одним із варіантів, куди спрямувати надлишкові кошти, була пропозиція знизити вартість участі в заходах ІВА для науковців, студентів, індивідуальних юристів та маленьких фірм, і таким чином забезпечити їх доступ і участь в обговоренні всіх актуальних питань юридичної професії. Поки що це питання вирішується спеціальною створеною робочою групою, а всі молоді юристи, які хочуть потрапити на наступні щорічні збори, які відбудуться у Римі, можуть написати есе на одне з актуальних питань права і виграти стипендію на участь у конференції (включно з дорогою і проживанням). Ви можете знайти базову інформацію на сторінці https://www.ibanet.org/Committees/Divisions/Legal_Practice/IBA-Annual-Conference-scholarships.aspx (вона буде поновлюватися ближче до дат наступної конференції), але вже зараз видно, що практично кожен комітет ІВА має свою стипендію для молодих юристів, а отже, перелік можливих тем для написання роботи надзвичайно широкий і шанси в кожного високі. Бажаю успіхів і отримати змогу залучитися до роботи ІВА безпосередньо!».

У вас є цікава ідея заходу?