Довірча власність: історія, проблеми та перспективи
КИЇВ – 27 вересня 2017 року. Відбулось обговорення еволюції інституту довірчої власності в цивільному праві України та його впровадження як способу забезпечення виконання зобов'язань.
Засідання провів Комітету з цивільного, сімейного та спадкового права АПУ. Спікерами виступили: Роман Майданик, доктор юридичних наук, професор, академік НАПрН України, завідувач кафедри цивільного права юридичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка; Денис Малюська, заступник Голови BRDO/World Bank Group; Юрій Попов, головний експерт із правознавства Центру комерційного права; Вольга Шейко, кандидат юридичних наук, приватний адвокат. Модерував засідання Владислав Кисіль, заступник голови Комітету АПУ з цивільного, сімейного та спадкового права, партнер ЮК «КПД Консалтинг».
Роман Майданик нагадав, що таке довірча власність та які її ознаки, звернув увагу на те, що довірча власність не може бути встановлена на підставі іншого юридичного факту, ніж договір управління майном. Істотними умовами договору довірчої власності він вказав, окрім традиційно переліку майна, строку та сторін, мету довірчої власності і перелік повноважень довірчого власника щодо переданого в довірчу власність майна.
Щодо правового регулювання цього питання, то на сьогоднішній день в Україні загальні правила про довірчу власність законодавчо не визначені. Довірча власність регулюється главою ЦК України про договір управління майном, окремими законами щодо ФФБ, ФОН і консолідованого іпотечного боргу. На думку професора Майданика, довірчу власність слід регулювати главою ЦК «Фідуція» і Законом «Про фідуцію (довірчу власність)», оскільки регулювання довірчої власності договором управління майном створює правові колізії і гальмує застосування довірчої власності.
Звертаючись до історії цього правового інституту, варто пам’ятати, що походить він з римського права і являється архаїчною формою застави. Причому зберігся він далеко не у всіх правових системах. Правники навели ряд проблем, з якими можна стикнутись при застосуванні права довірчої власності в якості забезпечення виконання зобов’язань та запропонували варіанти їх вирішення.
Пан Малюська проаналізував законопроекти № 4188 та 6540, які покликані реформувати застосування права довірчої власності як способу забезпечення виконання зобов’язань. Він описав суть реформи, переваги перед заставою, навів досвід інших країн. Проте, оскільки ставлення у законодавців до цих проектів неоднозначне, складно спрогнозувати їх майбутнє.
Насамкінець учасники подискутували з приводу положень законопроекту № 6540, у якого більше шансів бути прийнятим, та підбили підсумки засідання.
Комітет з цивільного, сімейного та спадкового права АПУ запрошує всіх бажаючих долучатися до наших заходів. З анонсом можна ознайомитись на сайті АПУ.
Презентація «Інститут довірчої власності в Україні» автор: Майданик Роман Андрійович.
Презентація «Довірча власність як спосіб забезпечення виконання зобов'язань. Проекти #4188 та 6540» автор: Денис Малюська.
Презентація «ДОВІРЧА ВЛАСНІСТЬ: Засіб забезпечення зобов’язань?» автор: Владислав Кисіль.