VI Податковий форум: новели, судова практика, перспективи

КИЇВ — 21 вересня 2017 року. Відбувся VI Податковий форум, організований Асоціацією правників України. Форум присвячений актуальним питанням вирішення податкових спорів та новелам податкового законодавства.

З вітальним словом до гостей звернулися Андрій Стельмащук, Президент АПУ, керуючий партнер ЮФ «Василь Кісіль і партнери», та Тетяна Лисовець, старший партнер АК «Соколовський і Партнери».

Перша сесія форуму була присвячена останнім податковим змінам та новелам. Андрій Журжій, Перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, розповів про останні тенденції у податковому законодавстві, подальшу долю податкової міліції та перспективи запровадження Служби фінансових розслідувань.

Спікер від влади Віктор Овчаренко, в.о. директора Департаменту податкової політики Міністерства фінансів України, представив Урядову концепцію податкової системи: від реформи законодавства до реформи контролюючих органів. За концепцією, планується спрощення податкової системи та адміністрування податків для покращення інвестиційного клімату в Україні.

Протягом найближчого часу (у планах Міністерства — це 2017 рік) очікується запровадження: єдиного рахунка для сплати податків і зборів; податку на виведений капітал; єдиної звітності за єдиним соціальним внеском і податком на доходи фізичних осіб.

Олександр Шемяткін, партнер «КМ Партнери», аргументував необхідність запровадження та детально проаналізував положення щодо податку на виведення капіталу. Доповідач резюмував, що введення податку дозволить, за оптимістичним сценарієм, до 2022 року на 2 % збільшити ВВП.

На захід був запрошений Альгірдас Шемета, бізнес-омбудсмен України, котрий розповів про роль Ради бізнес-омбудсмена при вирішенні спорів з податковими органами. Пан Шемета підкреслив, що Рада — організація, непідконтрольна та непідзвітна органам державної влади, завдяки чому дотримується принцип об’єктивності та законності при розгляді заяв. Доповідач звернув увагу на той факт, що у Європі, на відміну від України, у відносинах бізнесу із владою діє принцип верховенства змісту закону над формою.

Під час другої сесії Податкового форуму доповідач Лариса Антощук, керівник практики вирішення податкових спорів КПМГ в Україні, поділилася своїми порадами щодо перспектив податкових спорів з трансфертного ціноутворення, а також окреслила основні тенденції і статистику вирішення таких спорів у 2017 р. в Україні.

Як підтвердити статус бенефіціарного власника доходу із джерелом походження з України, розповів Сергій Овчаров, керівник практики інвестицій та бізнес-структурування АО «Легітимус». Концепція «бенефіціарного власника доходів» стосується податкових агентів, котрі виплачують іноземним компаніям дивіденди, відсотки чи ліцензійні платежі, а також застосовують звільнення від оподаткування або знижені ставки по міжнародним податковим угодам. Спікер дав конкретні рекомендації із власного досвіду, як підтвердити свій статус та що необхідно зробити перед виплатою доходу на користь нерезидента.

Керівник податкової практики ЮФ Evris Андрій Реун представив доповідь на темувирішення податкових спорів, пов’язаних із операціями з іноземним елементом. Юрист детально розповів, яка практика вирішення спорів щодо податку на доходи нерезидентів, податку на прибуток підприємств та податку на додану вартість на сьогодні є ефективною.

Які нові можливості бізнесу обіцяє імплементація плану BEPS в Україні? На це питання відповіла Ольга Решетнік, радник АО Ario, а також пояснила, що заважає їх впровадженню в дію в Україні.

Друга частина форуму розпочалася з майстер-класу «Як виграти податковий спір за допомогою Ради бізнес-омбудсмена в Україні. Успішні стратегії та аналіз практичних кейсів», який провели Тетяна Лисовець та інспектори Ради бізнес-омбудсмена в Україні Юліана Ревюк і Андрій Боднарчук.

Далі юристи провідних юрфірм поділилися своєю практикою щодо вирішення актуальних питань податкової практики.

Марина Томаш, радник, керівник практики податкового консалтингу та практики бухгалтерського обліку АО Spenser & Kauffmann, розповіла про новації у сфері оподаткування ПДВ, а саме про державні дотації ПДВ замість спецрежиму.

Надзвичайно актуальну і болючу тему зупинення реєстрації податкових накладних порушив Володимир Рак, керівник податкової практики, радник ЮК MORIS GROUP. Він описав загальний алгоритм зупинення реєстрації, окреслив критерії блокування накладних, представив практичний кейс та навів підстави для скасування рішення комісії ДФС. А також відповів на багато запитань аудиторії.

Відсоток виправдувальних вироків із розглянутих у 2016 році кримінальних справ по обвинуваченню в ухиленні від сплати податків становить 36,4 %. Таку інформацію озвучив Олександр Максименко, адвокат АО Arzinger, а також поділився власним досвідом щодо захисту у кримінальних провадженнях та надав багато практичних порад. А порадами щодо судових справ у сфері банкрутства поділився керівник податкової практики ЮФ «Алєксєєв, Боярчуков та партнери» Роман Блажко.

Завершився форум панельною дискусією з питань судової практики, яку вели представники суддівського корпусу та бізнесу. Модератором дискусії був Віталій Наконечний, помічник-консультант народного депутата Андрія Журжія.

Асоціація правників України висловлює подяку всім спікерам форуму, ексклюзивному генеральному партнеру заходу — АК «Соколовський і Партнери», а також усім партнерам та інформаційним партнерам, які посприяли організації та проведенню форуму.

Податковий форум став чудовою платформою професійного спілкування, обміну думками та порадами. Чекаємо Вас на майбутніх заходах АПУ. Слідкуйте за нашими анонсами на сайті Асоціації та на сторінці Facebook.

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально!

Міжнародна конференція Kyiv Arbitration Days: мислити глобально! | 08 грудня 2023