Стягнення. Реструктуризація. Банкрутство: розмова на високому рівні

КИЇВ — 18 листопада 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) провела ІІ Форум з конкурсного права, присвячений трьом основним аспектам конкурсного процесу: стягненню, реструктуризації та банкрутству. Захід проходив за підтримки Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні».

Цей захід стартував минулого року за ініціативи Комітету АПУ з конкурсного права і вже став унікальним майданчиком для обміну думками та досвідом між адвокатами і суддями, арбітражними керуючими та представниками банків, боржниками і кредиторами. 

На відкритті заходу до учасників звернулися Президент АПУ Денис Бугай та голова Комітету з конкурсного права, партнер ЮФ ARIO Ірина Сербін, програмний координатор заходу. Вона звернула увагу на необхідність об’єднання арбітражних керуючих та обговорення питань, які становлять спільний інтерес для професії, зокрема, захист у кримінальних провадженнях.

Перша сесія форуму проходила у формі панельної дискусії щодо практики розгляду справ про банкрутство. Виступаючи у якості модератора сесії, Владислав Філатов, партнер АК «Соколовський і партнери», член дисциплінарної комісії арбітражних керуючих при Міністерстві юстиції України, зауважив, що в Україні процедура банкрутства триває, в середньому, три роки, що є досить тривалим періодом порівняно з європейськими країнами. І майже всі справи закінчуються ліквідацією боржника.  

Участь у дискусії взяли Руслан Сидорович, народний депутат України, Володимир Поліщук, суддя Вищого господарського суду України, Микола Лукашук, арбітражний керуючий, Микола Ковальчук, керуючий партнер L.I.GROUP, Юрій Моісеєв, директор Департаменту з питань судової роботи та банкрутства Міністерства юстиції України, та Сергій Боярчуков, партнер ЮК «Алексєєв, Боярчуков та партнери». Однією з ключових тем обговорення стали перспективні зміни до діючого законодавства та проекти законів, які очікують на прийняття у Верховній Раді України.

У межах цієї сесії Олена Єрмолова, заступник начальника управління по роботі з проблемними активами ПАТ «Банк Кредит Дніпро», представила спеціальну доповідь «Проект Закону №3132д щодо підвищення ефективності процедур банкрутства. Покращення чи крок назад?».

Наступними розглядали позасудові механізми врегулювання проблемної заборгованості. Павло Мороз, заступник Міністра юстиції з питань державної реєстрації, представив доповідь на тему: «Реєстрація права власності на проблемні активи vs рейдерство. Суб’єкти, повноваження та Мін’юст як суб’єкт оскарження дій реєстратора». Юліан Хорунжий, партнер ЮФ ARIO, представив судову практику щодо досудової санації. А про перспективи фінансової реструктуризації розповіла Ірина Мудра, заступник директора департаменту реструктуризації заборгованості та стягнення «Ощадбанк». Модератором сесії виступив Сергій Боярчуков, партнер ЮК «Алексєєв, Боярчуков та партнери».

Про те, яким є перший досвід застосування реформи системи виконання судових рішень, та на що очікувати бажаючим стати приватними виконавцями, говорили під час окремої сесії форуму. Модератор сесії Валентина Данішевська, директор Центру комерційного права, зауважила, що наразі необхідно сформувати довіру суспільства до нової професії і у цьому значна роль належить регулятору. Заступник директора департаменту — начальник управління контролю за діяльністю органів державної виконавчої служби Мін’юсту Віталій Чепурний окреслив механізм допуску до професії приватного виконавця. Процедура регулюється Порядком від 25 жовтня 2016 року. Він визначає механізм допуску до професії та встановлює необхідність проходження навчання. Перша група слухачів стартує 10 січня 2017 року.

Міжнародні експерти представили погляд у майбутнє — на що очікувати юридичній спільноті із виходом на ринок приватних виконавців з огляду на аналогічний досвід у світовій практиці. Приватний виконавець з Болгарії Катілін Попов, експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», зауважив, що оптимізація роботи приватних виконавців залежатиме від оптимізації процесів, а також поділу на спеціалізації. При цьому важливо, щоб їм було вигідно брати в роботу незначні справи, які можна автоматизувати до максимуму. Однак тут перешкодою може стати встановлення фіксованої ставки оплати праці приватного виконавця. Це питання, на його думку, має бути з самого початку врегульовано на рівні органів самоврядування.

Долучаючись до розмови, Довидас Віткаускас, координатор Проекту «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», підтвердив, що для проекту реформа системи виконавчого провадження є однією з пріоритетних. «Ми усвідомлюємо всі ризики та загрози реформи, однак сприймаємо її як перспективну, а ризики оцінюємо, як розумні та некритичні», — зазначив він.

Також Катілін Попов повідомив, що наступним кроком Проекту стане масштабне співробітництво з Міністерством юстиції України у напрямі розробки електронних реєстрів. У середньостроковій перспективі вони складатимуться з трьох компонентів: 1) системи управління справою з електронним обігом документів, 2) системи обмеження грошових коштів, яка дозволить в реальному часі арештовувати всі банківські рахунки особи та 3) майнові реєстри.  

Партнер ЮФ ARIO Олексій Воронько, у свою чергу, поділився міркуваннями про роль самоврядування в недопущенні зловживань приватними виконавцями та запровадженні колекторських методів.

Наступна сесія була присвячена регулюванню ринків токсичних активів. Модератором сесії виступив Мар’ян Мартинюк, партнер MORIS GROUP. Зоряна Цебровська, заступник голови асоціації «Укрфакторинг», Діана Козловська, керуючий партнер Elite Consult Group, Ігор Ніколаєв, юридичний радник Центру комерційного права, Іван Жаботинський, юрист ЮФ «Василь Кісіль і Партнери», та Максим Левченко, представник Департаменту з питань правосуддя та національної безпеки Міністерства юстиції України, представили повний спектр питань — від аналізу ринків проблемних активів до контролю за діяльністю арбітражних керуючих та проблем організації самоврядування.

Під час заключної частини цієї сесії розглядали такі питання, як виведення неплатоспроможних банків з ринку, особливості реалізації активів у процедурі банкрутства, аукціони Prozorro та можливість об’єднання ринків реалізації проблемних активів. Учасниками дискусії були Юлія Берещенко, директор Департаменту консолідованого продажу та управління активами ФГВФО, Володимир Погребняк, суддя Вищого господарського суду України, Андрій Мотовиловець, радник міністра інфраструктури України, Віктор Вишньов, генеральний директор ДП «СЕТАМ», та Галина Верцімаха, начальник Відділу ринків адміністративних та загальних послуг Антимонопольного комітету.

Робота форуму завершилася вечірнім фуршетом та неформальним спілкуванням учасників заходу.

Асоціація правників України висловлює щиру вдячність ексклюзивному генеральному партнеру ІІ Форум з конкурсного права АПУ — ЮФ ARIO, партнерам — ЮК «Алексєєв, Боярчуков і партнери», ЮК L.I.Group, ЮК Elite Consult Group, партнеру сесії Moris Group, генеральному професійному партнеру «Банкрутство і Ліквідація», інформаційним та медіа-партнерам форуму.

ФОТОЗВІТ

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК