У Донецьку завершився перший день Четвертого регіонального правничого форуму.
ДОНЕЦЬК, 28 лютого 2008 року. Мета проведення Форуму - обговорення найактуальніших проблем права та обмін досвідом з питань, на яких сфокусовано інтерес правничої спільноти, підвищення фахового рівня учасників, сприяння їх професійному спілкуванню та укріплення корпоративної солідарності українських правників.
Перший день Форуму був присвячений обговоренню практичних питань застосування Європейської конвенції з прав людини українськими судами.
Модератором першого дня Форуму виступила Амінат Сулейманова, віце-президент АПУ, керуючий парнер ЮФ "AGA Parnters". Робота Форуму була поділена на ряд сесій.
Протягом першої сесії Форуму учасники розглядали та обговорювали особливості Європейської системи захисту прав людини.
Після привітального слова Голови Ради відділення АПУ в Донецькій області Людмили Нестиренко, робота першої сесії розпочалась з доповіді Інни Алєєвої, судді Донецького апеляційного господарського суду.
Доповідь пані Інни була присвячена розгляду окремих проблемних питань застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод. Доповідачка детально описала відмінності у підходах і процедурах Європейського Суду з прав людини та національних судів, а також про практику застосування Конвенції в конкретних справах, які розглядаються в судах національної юрисдикції та проблеми такого застосування. Також пані Інна затронула актуальні питання реформування українського законодавства, зокрема необхідності прийняття нової редакції Господарсько-процесуального кодексу, яка би врегульовувала всі спірні питання процедури та відповідала би потребам сучасності.
Далі робота сесії продовжила Людмила Дешко, магістр права, адвокат, старший викладач кафедри конституційного і міжнародного права Донецького і національного університету. Доповідь пані Людмили стосувалась механізму розгляду скарг в Європейському Суді з прав людини. Доповідачка дала вичерпний аналіз критеріїв прийнятності скарги, яка подається до Європейського Суду та описала процедуру подачі та оформлення такої скарги на практиці.
Протягом другої сесії учасники продовжували обговорювати Європейську систему захисту прав людини.
Під час роботи цієї сесії Наталія Розенфельд, к.ю.н., головний консультант Інституту законодавства Верховної Ради України зупинилась на розгляді структури цивільного суспільства, а саме: ролі, створення, механізму дії та захисту інтересів такого суспільства. По завершенню доповіді учасники обговорили практичні та порівняльні аспекти правозастосовчого процесу, особливості прийняття нової редакції Закону України "Про адвокатуру" та ролі ЗМІ у процесі здійснення правосуддя.
Роботу цієї сесії завершила доповідь Амінат Сулейманової, віце-президента АПУ, керуючого партнера ЮФ "AGA Partners". У своїй доповіді пані Амінат розглянула Європейський суд з прав людини як інструмент захисту майнових прав осіб. Доповідачка поділилась з присутніми власним досвідом участі у процедурі захисту прав осіб через застосування Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод в Європейському суді. Пані Амінат наголосила на тому, що, оскільки Конвенція є частиною національного права України, то і всі рішення Європейського Суду, прийняті на її основі, також є частиною внутрішнього права, і на них можна посилатись при обґрунтуванні справи в судах.
Третя сесія завершила розгляд Європейської системи захисту прав людини двома надзвичайно цікавими доповідями.
Так, в роботі Форуму взяв участь Сергій Салов, адвокат, який виступав стороною в Європейському суді і нещодавно виграв справу проти України. Пан Сергій детально описав процедуру розгляду своєї справи в Європейському суді та особливості своєї участі в судовому засіданні в Страсбурзі. Варто зазначити, що справа Сергія Салова стала прецедентом для України, та саме під час її розгляду було вперше застосовано процедуру особистої участі заявника в засіданні під час розгляду справи проти нашої країни. Більш практичного екскурсу в роботу Європейського Суду годі було й уявити.
Робота першого дня Форуму завершилась теоретично-філософським штурмом від Романа Шурдука, юриста АО "Василь Кісіль і партнери". Пан Роман зробив філософський екскурс в доктринальну основу формування циркулярної концепції прав людини. Під час своєї доповіді Роман Шурдук проаналізував доктринальні підходи розуміння прав людини, зобразив концепцію прав людини як соціокультурного явища та пояснив присутнім особливості антологічного релятивізму в концепції прав людини.
Насамкінець Амінат Сулейманова поділилась своїми враженнями від необхідності співвідношення захисту прав індивідуума та прав групи та вказала на необхідність проведення справедливої грані між цими двома категоріями.
Підводячи підсумок, варто зазначити, що робота першого дня Форуму відзначилась неабиякою активністю учасників та практичністю розглянутих питань. Доволі часто робота Форуму походила в форматі полілогу, де всі учасники брали участь в обговоренні актуальним питань застосування Конвенції з захисту прав людини та основоположних свобод та процедури розгляду скарг в Європейському суді.