В Одесі розглянули практику виконання рішень іноземних судів

ОДЕСА – 20 травня 2016 року. Відділення АПУ в Одеській області разом з Комітетом АПУ з альтернативних вирішень спорів та Радою адвокатів Одеської області провели круглий стіл, присвячений темі«Практика визнання та виконання рішень іноземних судів та міжнародних арбітражних судів в Україні».

Захід вийшов надзвичайно цікавим та інформативним завдяки доповідачам, серед яких були: Євген Левіцький, старший юрист ЮФ Aequo, Карина Горова, юрист МЮС Interlegal, Ярослав Петров, член ради Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, радник ЮФ Asters, генеральний секретар Української Арбітражної Асоціації, Ольга Самойленко, юрист АО Arzinger та Сергій Уваров, член ради Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, старший юрист практики вирішення спорів Avellum.

Модерували дискусію Юрій Сергєєв, голова Відділення АПУ в Одеській області, к.ю.н., адвокат, керуючий партнер «Юридичного бюро Сергєєвих» та Андрій Костін, адвокат, заступник голови Ради адвокатів Одеської області.

Під час заходу розглянули основні поняття anti-suit injunctions (заборона на звернення до суду, відмінного від узгодженого сторонами в арбітражному застереженні) та історію виникнення цього інституту. Також проаналізували правову природу АSI за англо-американською та романо-германською системами права.

 «Сторона, яка звертається до іноземного суду або в арбітраж так чи інакше переслідує головну мету тримати позитивне рішення з гарантією його стабільності. Опоненти часто демонструють недобросовісну процесуальну поведінку. Останнє виявляється в порушенні арбітражного застереження та ініціюванні паралельного провадження в іноземному суді за аналогічною або схожою підставою. Ефективним превентивним інструментом в цьому контексті є anti-suit injunction  заборона на звернення до суду, відмінного від узгодженого сторонами в арбітражному застереженні.

Anti-suit injunction за своєю правовою природою є забезпечувальним заходом.

В українському законодавстві відображено широкий підхід до визначення забезпечувальних заходів, що в певних випадках може дати зелене світло для застосування антипозовної заборони. При цьому, дискусійним залишається питання про право особи на судовий захист, закріпленому як на національному, так і міжнародному рівні»,  зазначила пані Ольга.

Під час круглого столу також проаналізували підстави для відмови у визнанні та виконанні рішень. Окрему увагу приділили обговоренню порушення публічного порядку. «Порушення громадського порядку - одна з найбільш часто використовуваних недобросовісними боржниками підстав для заперечення проти визнання і приведення у виконання іноземних судових рішень і рішень міжнародних арбітражних судів. Однак, останнім часом українські суди досить критично дивляться на цей аргумент і, в основному, дотримуються «проарбітражного» підходу при вирішенні питання про визнання та надання дозволу на примусове виконання в Україні рішень, прийнятих в інших юрисдикціях», – зауважив пан Євген.

Не залишили поза увагою й розгляд питання про неналежне повідомлення сторін про процес. «У всьому світі належне повідомлення сторін про процес є фундаментальним принципом здійснення правосуддя. Незважаючи на гадану простоту питання, в контексті визнання і приведення у виконання іноземних судових і арбітражних рішень виникає величезна кількість спірних і неоднозначних ситуацій. Це пов'язано як з відмінностями правових і судових систем у різних країнах, так і з різними формулюваннями, використаними в процесуальному законодавстві і міжнародних договорах. Тому стороні, яка має намір визнавати іноземне рішення в Україні вкрай важливо заздалегідь продумати, які вимоги вручення повідомлень протилежній стороні будуть пред'являтися українським судом в кожному конкретному випадку», – зазначив пан Сергій.

Презентації заходу:

Anti-suit injunctions  Ольга Самойленко, юрист АО Arzinger

Порушення публічного порядку (інтересів держави) як підстава для відмови у визнанні та виконанні рішень  Євген Левіцький, старший юрист ЮФ Aequo

Вступ в силу арбітражних рішень. Терміни їх виконання в Україні  Карина Горова, юрист МЮС Interlegal

Слідкуйте за нашими подіями на сайті АПУ та долучайтеся до роботи структурних підрозділів!

У вас є цікава ідея заходу?