В Одесі розглянули практику виконання рішень іноземних судів

ОДЕСА – 20 травня 2016 року. Відділення АПУ в Одеській області разом з Комітетом АПУ з альтернативних вирішень спорів та Радою адвокатів Одеської області провели круглий стіл, присвячений темі«Практика визнання та виконання рішень іноземних судів та міжнародних арбітражних судів в Україні».

Захід вийшов надзвичайно цікавим та інформативним завдяки доповідачам, серед яких були: Євген Левіцький, старший юрист ЮФ Aequo, Карина Горова, юрист МЮС Interlegal, Ярослав Петров, член ради Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, радник ЮФ Asters, генеральний секретар Української Арбітражної Асоціації, Ольга Самойленко, юрист АО Arzinger та Сергій Уваров, член ради Комітету АПУ з альтернативних вирішень спорів, старший юрист практики вирішення спорів Avellum.

Модерували дискусію Юрій Сергєєв, голова Відділення АПУ в Одеській області, к.ю.н., адвокат, керуючий партнер «Юридичного бюро Сергєєвих» та Андрій Костін, адвокат, заступник голови Ради адвокатів Одеської області.

Під час заходу розглянули основні поняття anti-suit injunctions (заборона на звернення до суду, відмінного від узгодженого сторонами в арбітражному застереженні) та історію виникнення цього інституту. Також проаналізували правову природу АSI за англо-американською та романо-германською системами права.

 «Сторона, яка звертається до іноземного суду або в арбітраж так чи інакше переслідує головну мету тримати позитивне рішення з гарантією його стабільності. Опоненти часто демонструють недобросовісну процесуальну поведінку. Останнє виявляється в порушенні арбітражного застереження та ініціюванні паралельного провадження в іноземному суді за аналогічною або схожою підставою. Ефективним превентивним інструментом в цьому контексті є anti-suit injunction  заборона на звернення до суду, відмінного від узгодженого сторонами в арбітражному застереженні.

Anti-suit injunction за своєю правовою природою є забезпечувальним заходом.

В українському законодавстві відображено широкий підхід до визначення забезпечувальних заходів, що в певних випадках може дати зелене світло для застосування антипозовної заборони. При цьому, дискусійним залишається питання про право особи на судовий захист, закріпленому як на національному, так і міжнародному рівні»,  зазначила пані Ольга.

Під час круглого столу також проаналізували підстави для відмови у визнанні та виконанні рішень. Окрему увагу приділили обговоренню порушення публічного порядку. «Порушення громадського порядку - одна з найбільш часто використовуваних недобросовісними боржниками підстав для заперечення проти визнання і приведення у виконання іноземних судових рішень і рішень міжнародних арбітражних судів. Однак, останнім часом українські суди досить критично дивляться на цей аргумент і, в основному, дотримуються «проарбітражного» підходу при вирішенні питання про визнання та надання дозволу на примусове виконання в Україні рішень, прийнятих в інших юрисдикціях», – зауважив пан Євген.

Не залишили поза увагою й розгляд питання про неналежне повідомлення сторін про процес. «У всьому світі належне повідомлення сторін про процес є фундаментальним принципом здійснення правосуддя. Незважаючи на гадану простоту питання, в контексті визнання і приведення у виконання іноземних судових і арбітражних рішень виникає величезна кількість спірних і неоднозначних ситуацій. Це пов'язано як з відмінностями правових і судових систем у різних країнах, так і з різними формулюваннями, використаними в процесуальному законодавстві і міжнародних договорах. Тому стороні, яка має намір визнавати іноземне рішення в Україні вкрай важливо заздалегідь продумати, які вимоги вручення повідомлень протилежній стороні будуть пред'являтися українським судом в кожному конкретному випадку», – зазначив пан Сергій.

Презентації заходу:

Anti-suit injunctions  Ольга Самойленко, юрист АО Arzinger

Порушення публічного порядку (інтересів держави) як підстава для відмови у визнанні та виконанні рішень  Євген Левіцький, старший юрист ЮФ Aequo

Вступ в силу арбітражних рішень. Терміни їх виконання в Україні  Карина Горова, юрист МЮС Interlegal

Слідкуйте за нашими подіями на сайті АПУ та долучайтеся до роботи структурних підрозділів!

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК