Як бути з об’єктами права інтелектуальної власності одного з подружжя?

КИЇВ — 21 квітня 2016 року. Комітет АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету разом з Комітетом з цивільного, сімейного та спадкового права провели захід у формі дебатів на тему: «Чи треба згода другого з подружжя на перехід майнових авторських прав на код?».

Ідея заходу виникла спонтанно — з дискусії у соціальній мережі Facebook внаслідок декількох протилежних статей з цього питання, що були опубліковані на сайті українського Інтернет-журналу AIN.UA.

Суддею юридичного батлу виступив Дмитро Гадомський, заступник голови Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, адвокат, CEO в Axon Partners.

Позицію «за» відстоювали: Вікторія Луганська, молодший юрист ILF, Іларіон Томаров, керівник практики інтелектуальної власності МЮГ AstapovLawyers, Микита Полатайко, голова Комітету АПУ з питань телекомунікацій, інформаційних технологій та Інтернету, юрист, координатор ІТ-практики ЮФ Sayenko Kharenko.

З протилежної сторони виступали: Василь Поп-Стасів, старший юрист ЮФ «Батуринець і Партнери», Костянтин Зеров, молодший науковий співробітник Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, Ірина Колос, заступник генерального директора з правових питань ТОВ «НК ІТ – Проект».

«Спір звівся до тлумачення двох понять зі ст. 60 Сімейного кодексу України: «майно» та «набуте». Якщо точніше, сторони батлу жонглювали словами «виникає», «належить» і «набуває», але врешті-решт зійшлися на тому, що однозначно розділити ці поняття за обсягом наразі неможливо, і не лише через їх дещо хаотичне застосування в нормах законів, але і через невизначеність практики судів різних інстанцій та юрисдикцій.

Натрапивши на протиріччя двох і більше норм, для юриста традиційно шукати практику їх застосування на рівні вищих судових інстанцій. Якщо внести зміни в низку кодексів непросто, то хоча б слід просити Верховний Суд України у постанові Пленуму вказати, чи вважати (і за яких умов) виключні майнові права працівника на службовий твір спільною сумісною власністю подружжя.

В завершенні дискусії мені здалося, що не зважаючи на різницю в оцінці учасниками батлу так званих юридичних ризиків оскарження в суді правочину доцільності одержувати письмову згоду подружжя, більшість згодна, що найгірше — це правова невизначеність», — прокоментував пан Іларіон.

За результатами палкої дискусії учасники домовилися підготувати законопроект змін до Сімейного кодексу України щодо особистої приватної власності одного з подружжя.

«Велика подяка АПУ за організацію. Лайк Дімі Гадомському за витримку і абсолютний спокій під час батлу.

Звісно, прийняти пропозицію за пару днів до батлу (у зв'язку із заміною спікера) було з мого боку дещо ризиковано, але, сподіваюсь, учасники не були мною сильно розчаровані. 

Залишилося відчуття якоїсь незавершеності, ніби ми пішли на перерву, а не закінчили розмову. Наступні батли? Так, це шоу має продовжуватися!» — поділився враженнями пан Василь.

Презентації:

Костянтин Зеров: Право спільної сумісної власності подружжя та майнові авторські права.

Вікторія Луганська: Авторські права та спільна сумісна власність подружжя на код

Василь Поп-Стасів: Руйнівники міфів проти СВП.

Микита Полатайко: Цитати нормативно правових актів та судові рішення до обговорення.

Запрошуємо до участі над розробкою законопроекту «Про внесення змін до Сімейного кодексу України щодо особистої приватної власності одного з подружжя на результати її/його інтелектуальної, творчої діяльності» (за посиланням: https://goo.gl/h34Wfk). Надсилайте свої коментарі на адресу: komitet@uba.ua.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК