IV Східноукраїнський форум АПУ — про що говорили у юридичній столиці країни
ХАРКІВ — 11 березня 2016 року. Асоціація правників України (АПУ) провела IV Східноукраїнський юридичний форум — ключовий правничий захід регіону.
«Після двох років перерви захід знову повернувся до юридичної столиці країни вже з новою силою. Якщо раніше ми обговорювали розвиток юридичного бізнесу та окремі галузі практики, то зараз на порядку денному питання глобальні — це й судова реформа, зміни до Конституції, проблеми юридичної освіти, й зміни до законодавства», — підкреслив особливість цьогорічного форуму Президент АПУ Денис Бугай.
Виступаючи на відкритті заходу, голова Відділення АПУ в Харківській області, член Правління АПУ Максим Шевердін звернув увагу на рекордну кількість учасників, серед яких були не лише юристи та адвокати, але й судді та представники освітніх кіл з різних регіонів країни. «Сьогодні юридичне співтовариство набуває цілісності. Ми готові збиратися, говорити і вирішувати проблеми. І Асоціація правників України є чудовим майданчиком для такого діалогу», — зазначив він.
«Судова реформа в Україні: повернення довіри чи популізм?» — з пошуку відповіді на це питання розпочала роботу перша сесія форуму.
«Тема судової реформи є ключовою протягом останніх двох років і особливо актуальна нині. АПУ активно долучилася до обговорення концепції судової реформи та внесення змін до Конституції України в частині правосуддя. Ще у 2014 році Правнича асамблея АПУ затвердила концепцію судової реформи. У 2015 році ми прийняли Основні підходи до внесення змін до Конституції України, провели низку заходів, присвячених обговоренню реформи, надавали свої пропозиції та зауваження. І значна частина з них була врахована», — озвучив діяльність АПУ у напрямі судової реформи Олександр Ільков, член Правління АПУ, Заслужений юрист України.
«Те, що судова реформа та внесення змін до Конституції України виносяться на широке професійне обговорення, вже є вагомим кроком вперед і дає сподівання, що юридична спільнота все ж буде спроможна виступити об’єднаним фронтом та вплинути на процес», — зазначив Станіслав Шевчук, д.ю.н., професор НУ «Києво-Могилянська академія», член-кореспондент НАПрН України, суддя Конституційного Суду України.
Свіїм рецептом утвердження ефективного правосуддя поділився Олександр Прокопенко, суддя Судової палати в адміністративних справах Верховного Суду України. На його думку, ключовим елементом цього процесу є подолання недовіри суспільства до судової влади країни. «На жаль, у нашому суспільстві бути суддею зараз непрестижно і навіть соромно, а подекуди й небезпечно», — зазначив він.
Про неефективність роботи дисциплінарних органів у сфері судочинства говорив Президент АПУ Денис Бугай, наводячи відповідну статистику. У свою чергу, Тетяна Суярко, член Ради суддів України, суддя-спікер Господарського суду Харківської області, представила аналіз нового проекту Закону України «Про судоустрій та статус суддів» (№4180). На її думку, він містить ризики для незалежного правосуддя.
Особливої актуальності набирає тема реформи юридичної освіти України. Практики акцентують увагу на грандіозному розриві між підготовкою в юридичних вузах та роботою в реальних умовах. В Україні юристів готують близько 200 учбових закладів, але якість підготовки залишає бажати кращого. Як скоротити розрив між теорією та практикою та наскільки можливе співробітництво у цій сфері між вузами та юридичною спільнотою, говорили під час другої сесії форуму.
Своїми думками ділилися Ірина Венедіктова, д.ю.н., професор, завідувач кафедрою цивільно-правових дисциплін ХНУ ім. В. Каразіна, Вячеслав Комаров, к.ю.н., професор, проректор з навчально-методичної роботи НЮУ ім. Я. Мудрого, Іван Городиський, к.ю.н., директор Центру верховенства права Українського католицького університету, Юрій Барабаш, д.ю.н., проректор з навчальної роботи НЮУ ім. Я. Мудрого, та Тімур Бондарєв, керуючий партнер АО Arzinger.
Актуальні зміни в законодавстві України в контексті роботи представили Оксана Кобзар, член Ради Відділення АПУ в Харківській області, Андрій Фомічов, керівник практики податкового права АО Juscutum, Тетяна Барановська, член Координаційної ради ГО «Експертиза реформ», та Лариса Резніченко, адвокат ЮК «ФІНЕКС-ПРАВО».
Заключна сесія форуму об’єднала доповіді щодо практичних питань застосування кримінального процесуального законодавства та низку пов’язаних проблем. Так, Оксана Цимбрівська, експерт Проекту ЄС «Підтримка реформ у сфері юстиції в Україні», презентувала результати всеукраїнського опитування щодо реформи кримінальної юстиції — погляди учасників процесу. Тарас Безпалий, керуючий партнер, адвокат АО «Безпалий та партнери», надав поради щодо захисту прав адвокатів у кримінальному процесі, а Євген Грушовець, партнер АО ARIO, Злата Симоненко, виконавчий директор АО «Солодко та партнери», розкрили деякі практичні питання, які виникають під час застосування КПК.
Асоціація правників України висловлює щиру вдячність ексклюзивному генеральному партнеру IV Східноукраїнського форуму АПУ — ЮФ «Фінекс-Право», партнерам форуму — ЮФ «Кібенко, Оніка і Партнери», АО «Шкребець та партнери», партнерам сесії — АО «Безпалий і партнери», АО Juscutum, партнеру перерви на каву — Redcliffe & Parters, а також медіа та інформаційним партнерам заходу.
Наступним масштабним регіональним заходом АПУ стане VI Західноукраїнський юридичний форум АПУ. Тож чекаємо вас у Львові 26-27 травня 2016 року!