Реформи та їх наслідки для АПК
КИЇВ - 16 жовтня 2014 року. Відбувся круглий стіл Комітету з аграрного права Асоціації правників України за підтримки Міністерства аграрної політики та продовольства України на актуальну тему: «Реформа центральних органів виконавчої влади, її вплив та наслідки для аграрнопромислового комплексу України».
Круглий стіл зібрав понад 60 учасників, в тому числі представників Міністерства аграрної політики та продовольства України, професійної юридичної громадськості, а також представників сільгоспвиробників та їх об’єднань для обговорення актуальної теми розвитку АПК та реформування системи державного управління та контролю у цій сфері.
Відкриваючи круглий стіл, Ігор Линник, голова Комітету з аграрного права АПУ, партнер Gryphon Investment Consulting Group, відзначив, що 2014 рік став для України роком кардинальних змін у сфері управління державними справами. Так, зокрема, Кабінет Міністрів України своєю постановою «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» № 442 від 10 вересня 2014 р., значно змінює структуру центральних органів виконавчої влади та здійснює перерозподіл їх функцій, внаслідок чого відбудеться значна зміна у складі державних служб та інспекцій, що здійснюють нагляд у сфері агарних ринків, що, в свою чергу, матиме наслідки для усього агроринку України.
Олена Линник, член Правління Асоціації правників України, заступник голови Громадської ради при Нацкомфінпослуг, керуючий партнер Gryphon Investment Consulting Group, звернула увагу учасників заходу на те, що Угода про Асоціацію с Євросоюзом, відкриває перед Україною нові можливості до євроінтеграції. Україна, беручи на себе зобов’язання щодо приведення національного законодавства та системи державного управління до європейських принципів та стандартів, має забезпечити збереження національних інтересів та економіки. Саме тому потрібні виважені підходи, чітке розуміння усіма сторонами етапності та строків переходу на нову систему. Адже сільське господарство та АПК є принципово важливими для економіки нашої держави».
Ігор Чудовський, директор Департаменту правової та законопроектної роботи Мінагрополітики України, підкреслив, що постанова КМУ «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» № 442 від 10 вересня 2014 р. була прийнята з процесуальними порушеннями. Запропонована реформа не пройшла публічного громадського обговорення та не має системного характеру, фактично здійснюється перерозподіл функцій між різними державними органами, без зміни системи по суті.
З доповідями про наслідки ліквідації ряду державних інспекцій та служб, що здійснюють нагляд за діяльністю на агроринках також виступили Микола Поєдинок, голова державної інспекції сільського господарства, Віталій Башинський, заступник голови Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Олександр Вержиховський, директор департаменту ветеринарної медицини Державної ветеринарної та фітосанітарної служби, Ольга Семенчук, заступник директора департаменту, начальник управління ветеринарно-санітарної експертизи та безпеки харчових продуктів Державної ветеринарної та фітосанатірної служби, Віталій Саблук, директор Департаменту економічного розвитку аграрного ринку та інвестиційної діяльності та інші.
В ході дискусії учасники заходу дійшли згоди щодо необхідності розробки концептуально підходу до реформування системи державного управління та контролю в агросфері, в тому числі необхідності зміни складу Громадської ради при Міністерстві аграрної політики та продовольства України з метою налагодження конструктивного діалогу влади та представників ринку та об’єднання зусиль у створенні сприятливих умов для розвитку агропромислового комплексу України, та його інтеграції з європейським ринком в рамках Угоди про асоціацію між Україною та ЄС.