Проведенно круглий стіл «Суд присяжних і народних засідателів - вітчизняна практика і функціонування»
ЛУЦЬК - 15 травня 2014 року. На базі Східноєвропейського університету імені Лесі Українки за ініціативи Голови Волинського осередку – Осадовського Тараса, спільно з керівництвом університету було проведено круглий стіл на тему: «Суд присяжних і народних засідателів - вітчизняна практика і функціонування».
На заході були присутні практикуючі юристи, судді, адвокати та студенти 2 курсу Східноєвропейського університету імені Лесі Українки.
Експертами виступили: приватний нотаріус Гловацька Алла Володимирівна, суддя Луцького міськрайонного суду Покидюк В`ячеслав Миколайович, адвокат Валюх Віктор Миколайович та викладач СНУ Наконечна Галина Ярославівна.
Протягом круглого столу ми дізналися про історію створення суду присяжних, практику в інших країнах світу та обговорили чи потрібен суд присяжних в Україні.
Нами було з’ясовано, що судовий контроль вперше було започатковано у Древній Греції, зокрема, у місті-державі Афіни, де рішення спеціальних судових колегіальних органів сходять до 500 року до н. е. Внаслідок таємного голосування, вони, навіть мали право скасовувати закони. У 4 столітті до н. е. ідеї, які були покладені в основу сучасного принципу поділу влади, були висунуті Аристотелем.
В сучасному розумінні суд присяжних був сформований у XIII сторіччі, але як будь-який соціальний інститут він продовжує удосконалюватися і сьогодні.
На сьогодні, суд присяжних із загальної кількості розглядає досить невеликий відсоток справ (у США близько 7% цивільних та кримінальних справ). В Канаді щорічно судом присяжних розглядається лише 1% кримінальних справ, в Англії — близько 2%, у США — близько 3%.
Важливим поворотом діяльності суду присяжних в Україні стало прийняття Кримінального процесуального кодексу України, який окреслив чіткі засади такого інституту народовладдя. Також на виконання умов нового Кодексу стало прийняття оновленої редакції Закону України «Про судоустрій і статус суддів», який прописав механізми затвердження списків присяжних. Було з’ясовано, кількісний склад суду присяжних (в нього входить 3 присяжних засідателі та 2 професійних судді), права та обов’язки присяжного.
Ми дійшли до висновку, що суд присяжних потрібний в Україні. Але з певними умовами, зокрема, такими щоб присяжними були кваліфіковані особи у сферах відповідно до справи.
Після підведення підсумків експертам було вручено подяки, а учасникам – сертифікати.
Нагадуємо, що Волинський осередок Ліги студентів АПУ продовжує свою діяльність. Запрошуємо усіх бажаючих відвідати наші наступні заходи.