В парламенті зареєстровано розроблений АПУ законопроект «Про люстрацію в Україні»

КИЇВ – 16 квітня 2014 року. Раніше цього місяця Асоціація правників України повідомляла про схвалення членами Асоціації законопроекту про антикорупційну люстрацію, розробленого ініціативною групою АПУ під керівництвом члена Асоціації, адвоката Леоніда Антоненка. Ми з задоволенням інформуємо наших членів про те, що законопроект привернув до себе увагу Сергія Капліна, народного депутата від партії УДАР, який вчора зареєстрував проект Закону «Про люстрацію в Україні» у Верховній Раді України (реєстраційний номер № 4678-1).

Як зазначається у Пояснювальній записці до законопроекту, він є відповіддю на вимоги широких верств населення, оскільки такий правовий інструмент як люстрація є тимчасовим актом надзвичайного характеру, покликаним запобігти руйнівним процесам у суспільстві шляхом усунення від виконання державної функції осіб, які становлять загрозу підвалинам існування держави і її майбутньому. Необхідність прийняття закону, який регулює порядок проведення люстрації за антикорупційним критерієм, саме зараз пояснюється революційним моментом в житті країни, коли вжиття рішучих і масштабних заходів з усунення та недопущення осіб, які скомпрометували державу, від (до) виконання державної функції спирається на найширший консенсус у суспільстві. 

Законопроектом передбачаються три люстраційні критерії: по-перше, невідповідність стилю життя особи (його майнового стану і рівня витрат) її легальним джерелам доходів, по-друге, перебування на посадах у спецслужбах колишнього СРСР, по-третє, співробітництво із спецслужбами колишнього СРСР.

Про відповідність люстраційним критеріям суб’єкти люстрації вказують у люстраційній декларації, яка подається до Люстраційного комітету України через 4 місяці після набуття законом чинності. Запроваджується проведення люстраційної перевірки задекларованих даних посадових осіб. Пріоритетно, перед іншими, перевіряються декларації найвпливовіших посадових осіб держави, які відносяться до першої категорії суб’єктів люстрації. Перевірка кожної наступної категорії суб’єктів люстрації здійснюється після закінчення перевірки попередніх категорій. Всього встановлюється 5 таких категорій. Люстраційна перевірка за скороченою процедурою застосовується щодо кандидатів на зайняття посад у державному апараті і кандидатів на зайняття виборчих посад, які претендують на отримання цих посад після набрання законом чинності. Перевірка за скороченою процедурою повинна бути закінчена протягом 30 календарних днів.

Асоціація правників України надалі вживатиме заходів з просування ініціативи антикорупційної люстрації і посилення її підтримки народними депутатами, які поділяють погляди юридичної спільноти з питань критеріїв і механізмів люстрації.

У вас є цікава ідея заходу?