АПУ підтримує відхилення мораторію на порушення справ про банкрутство підприємств ПЕК
КИЇВ — 25 березня 2014 року. Асоціація правників України (АПУ) і власне Комітет АПУ з конкурсного права позитивно оцінили рішення Верховної Ради України відхилити проект Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення стабільної роботи стратегічних підприємств енергетичної галузі» (№2421а від 25.06.2013 р., н.д. Бондуров В.В., Партія регіонів, та н.д. Груба Г.І., позафракційний).
Проектом пропонувалося продовжити дію мораторію на порушення справ про банкрутство підприємств паливно-енергетичного комплексу до 1 січня 2015 року.
«Рішення ВРУ про відхилення проекту №2421а є позитивним. Адже мораторій, який було введено ще 23.06.2005 р. строком лише до 31 грудня 2006 року, неодноразово продовжувався. Застосування цього мораторію не дозволяло стягувати борги з неплатоспроможного боржника в процедурах банкрутства, натомість, дозволяло невизначеному колу осіб за ознакою галузевої приналежності — «підприємства паливно-енергетичного комплексу», легально не сплачувати борги за своїми зобов’язаннями, ухилятися від сплати податків, викривляти конкурентне середовище, що негативно впливало на рівень виконання контрактів в Україні, рівень захищеності прав кредиторів, погіршувало інвестиційну привабливість вітчизняної економіки та створювало колосальні корупційні ризики», — переконаний голова Комітету АПУ з конкурсного права Віталій Титич (АО «Віталій Титич і партнери»).
Кожного разу, коли за попередніх складів ВРУ приймалося рішення про продовження цього мораторію, народні депутати вимагали від Уряду надати перелік цих підприємств. Жодного разу Уряд такий перелік ВРУ не надав. Відтак, зазначений мораторій працював у тіньовому та ручному режимі, так би мовити, «для своїх».
Комітет АПУ з конкурсного права, Центр комерційного права та інші профільні організації системно лобіювали скасування цього та інших мораторіїв на банкрутство та примусове стягнення боргів.
Існування цього та інших мораторіїв встановлених законодавцем — це одна з причин низької ефективності стягнення боргів з неплатоспроможних боржників. В світлі цього, Україна не отримала очікуваного покращення показників індикатора «Врегулювання неплатоспроможності» у щорічному дослідженні Світового Банку «Ведення бізнесу-2014» (зайняла за цим показником 162 місце) та навіть погіршила свої позиції на 5 пунктів (в минулому році відбувся приріст на 1 пункт). Погіршення в рейтинзі відбулося через зниження коефіцієнту стягнення (центи на долар) — сума відшкодування кредитору в 2014 році становить 8,2 (в 2013 році — 8,7).
Скасування цього мораторію дозволить досягти підвищення ефективності процедур примусового стягнення боргів та покращення позиції України за індексом «Врегулювання неплатоспроможності» індикатора «Захист інвесторів» у щорічному дослідженні Світового Банку «Ведення бізнесу» через скасування перепон для порушення справи про банкрутство та забезпечення права кредиторів на примусове стягнення боргів.
Асоціація правників України в подальшому докладатиме зусиль для недопущення подібних мораторіїв задля забезпечення вільного конкурентного середовища в українському ринку та запобіганню корупції.