Відкрите звернення Асоціації правників України щодо дотримання законів органами державної влади

КИЇВ — 24 березня 2014 року. З повідомлень в ЗМІ, 24 березня 2014 року стала відома інформація про розповсюдження неправдивих меседжів щодо непричетності Асоціації правників України та окремих представників АПУ до надання безоплатної правової допомоги затриманим внаслідок масових заворушень на Майдані. Враховуючи, що за ініціативою АПУ стояла велика кількість поважних адвокатів, які, ризикуючи своїми кар’єрами та долями, зголосилися надавати безоплатну правову допомогу активістам Майдану, ми не можемо не відреагувати на подібну зухвалу брехню!

У зв’язку з цим хотіли б повідомити наступне:

2 грудня 2013 року в межах Асоціації правників України почав працювати Центр правової допомоги для учасників мирних протестів, метою якого є надання оперативної та фахової допомоги громадянам, котрі постраждали від протиправних дій правоохоронних органів. Його створення було ініційовано Президентом АПУ Денисом Бугаєм та підтримано Правлінням АПУ. Була встановлена цілодобова гаряча лінія Центру правової допомоги за телефоном: 0 (44) 229 1029.

Після початку запровадження ініціативи АПУ неодноразово закликала адвокатів долучитись до роботи Центру. В результаті своє бажання допомоги висловили більше 100 адвокатів з різних куточків України. Адвокати надали безоплатну правову допомогу десятками потерпілих. Як зазначали правники у своїх коментарях і акцентувалась увага в повідомленнях АПУ — під час судових засідань адвокати констатували порушення окремих процесуальних норм та гарантій затриманих з боку представників судової системи та правоохоронних органів. Проте правникам Центру правової допомоги для учасників мирних протестів вдалось домогтись звільнення більшості з них з-під незаконного арешту.

Саме завдяки організації роботи Центру, в якому брали участь провідні юристи та адвокати, було якісно здійснено правовий захист Володимира Каидури (справа щодо подій на Банковій від 01.12.13 р.), Владислава Цілицького та Євгена Танаєва (справи про затримання на Грушевського), Дениса Рубцова (побиття автомайданівця на Щорса) та багатьох інших. До участі в роботі Центру також долучились регіональні відділення АПУ, завдяки чому було захищено інтереси Катерини Куницької у справі про вилучення водійського посвідчення у Вінниці за поїздку в Межигір’я.

Після подій, що трапились в грудні 2013 — лютому 2014 року та зафіксованої кількості порушень норм закону представниками державних органів, Асоціація правників України запропонувала ініціативу щодо притягнення до відповідальності посадових осіб, винних в порушеннях закону, а також прав і свобод громадян.

Проте в процесі реалізації цієї ініціативи виникла суперечність, що викликала значне занепокоєння: у зв’язку з відсутністю реальних люстраційних процесів в країні правники фактично змушені подавати скарги щодо незаконних дій представників органів влади до цих же органів влади, де працюють ті самі посадові особи, які ці рішення приймали. Отже, є реальні підстави сумніватися, що ці скарги будуть розглянуті об’єктивно, відкрито та справедливо.

Ми ще раз наголошуємо, що Асоціація правників України неодноразово виступала за дотримання принципів законності, верховенства права, прозорості та справедливості в діяльності органів державної влади в усіх їх діях. Тож ми ще раз закликаємо представників влади діяти виключно в межах Конституції та законів України та відповідно до присяги, яку кожний складав перед народом України, а також вживати всіх можливих заходів для утвердження верховенства права, відновлення довіри людей до влади в цілому.

У вас є цікава ідея заходу?