У межах Ліги студентів АПУ відбулася ІІ Всеукраїнська школа з фінансового права

ЧЕРНІВЦІ - 28-29 вересня 2013 року. У Чернівецькому осередку Ліги студентів АПУ проведено ІІ Всеукраїнську школу з фінансового права. Під час школи студенти-правники вивчали доктрини податкового права, проблеми формування бюджетного запиту, природу утилізаційного збору та намагались віднайти компроміс публічного та приватного інтересу в соціумі.

Протягом двох днів студенти мали змогу слухати спікерів та експертів у сфері фінансового права. Лекторами виступили представники кафедри конституційного, адміністративного та фінансового права юридичного факультету ЧНУ: д.ю.н., проф. кафедри П.С. Пацурківський, к.ю.н., доц. кафедри Р.О. Гаврилюк, к.ю.н., ас. кафедри Д.В. Костя, к.ю.н., доц. кафедри Л.І. Вдовічена, к.ю.н., доц.. кафедри І.І. Бабін, к.ю.н., доц.. кафедри В.А. Вдовічен, ас. кафедри Л.Б. Нестеренко, ас. кафедри А.М. Худик. Також на захід завітали іногородні експерти - доктор юридичних наук, доцент, старший науковий співробітник Науково-дослідного інституту фінансового права О.А. Музика-Стефанчук, доктор юридичних наук, проф. кафедри фінансового права Київського національного університету ім. Тараса Шевченка Н.Я. Якимчук, доктор юридичних наук, проф. кафедри інтелектуальної власності Київського національного університету ім. Тараса Шевченка, член-кореспондент НАПрН України О.П. Орлюк.

Розпочав школу Петро Пацурківський, мотивувавши учасників жартами та висловивши віру в те, що Українська держава найближчим часом перетвориться з субстанційної в інструментальну демократичну, звісно ж, зусиллями соціуму. «Будь-яка жорстка норма, яка існує в дійсності – проблема. В результаті залишається або норма, або дійсність. Тому будь-яка трансформація народного господарства, державних фінансів повинна мати характер не жорсткий та непорушний, а еластичний. Створення можливості еластичного правового регулювання дасть змогу відкрити феномени у суспільстві, про які ми не здогадувалися і які стануть дійсністю».

Оксана Музика-Стефанчук дала поради для слухачів на рахунок самовдосконалення, вивчення іноземних мов, щоб мати можливість знайомитись з науковими працями мовою оригіналу, вказавши на проблеми термінології в контексті термінології ЄС при перекладі наукових доробків, текстів конвенцій та угод.

Наталія Якимчук розповідала про особливості бюджетного запиту, конфлікт інтересів власників коштів державного та місцевого бюджетів, публічно-приватне партнерство в контексті фінансування суб’єктів з державного та місцевих бюджетів, основи програмно-цільового фінансування. Також лектор наголосила на ключових питаннях імплементації європейського та міжнародного законодавства в сфері бюджетного права України, зазначивши: «Потрібно не просто переносити європейську «кальку» на старі рейки, потрібно змінювати самі рейки».

Руслана Гаврилюк висловила цікаві погляди на рівень зрілості громадянської культури суспільства та податкової культури зокрема. Пояснюючи суть етатиського підходу у податковому праві, експерт зазначила основні константи цієї парадигми, такі як податковий суверенітет, податкова відповідальність, патерналізм в податковому праві. У ході доповіді було влучно підібрано цитату Йосипа Бродського: «Не може бути законів, що захищають нас самих від себе», яка змусила глибше оцінити проблему правозастосування не лише у сфері фінансового права.

Олена Орлюк у ході своєї доповіді поділилася зі студентами знаннями практичного характеру щодо застосування міжнародних стандартів у банківському законодавстві України.

Загалом спілкування з експертами було плідним та цікавим, проходило у невимушеній атмосфері. Враховуючи кількість рекомендованої літератури, представленої деканом юридичного факультету ЧНУ Петром Станіславовичем на початку школи, та якість і неординарність представлених доповідей, сподіваємось, що враження в учасників залишаться не лише позитивні, а й довготривалі. Враховуючи, що ІІ школа з фінансового права - перший всеукраїнський захід, організований новим складом Чернівецького осередку Ліги, особлива подяка організаторам та голові осередку - Ользі Ходобі.

У вас є цікава ідея заходу?