Наближаючись до річниці прийняття КПК, експерти аналізують результати, позитивні тенденції та проблеми
КИЇВ — 18 вересня 2013 року. Асоціація правників України розпочинає активну роботу з вивчення та аналізу результатів застосування нової редакції Кримінального процесуального кодексу України та його нововведень.
Протягом усього періоду дії нової редакції Кримінального процесуального кодексу України у межах Асоціації правників України, зокрема профільного Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права, проводилися численні заходи, спрямовані на аналіз та вивчення практики його застосування, ефективності новел та виявлення проблем і шляхів їх подолання. З наближенням річниці ухвалення Кодексу, прийшов час для підбиття підсумків та формування спільних позицій щодо подальших дій.
Так, нещодавно був опублікований моніторинговий звіт Центру політико-правових реформ щодо реалізації нового КПК України у 2013 році. У звіті проаналізовані проблеми впровадження нового КПК України протягом перших восьми місяців 2013 року. Документ складається з аналізу кримінальної статистики, практичних проблем реалізації КПК, підзаконних нормативних актів, інформаційних листів Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, а також внесених до парламенту законопроектів і позиції ЗМІ щодо нового Кодексу. З повним текстом документа можна ознайомитися за посиланням.
Наприклад, за даними Центру, внаслідок ухвалення КПК збільшилася частка виправдувальних вироків та збільшилася кількість осіб, звільнених судом від кримінальної відповідальності, майже на 20%. Серед позитивних тенденцій — також зменшення кількості кримінальних процесуальних затримань на 25% або на 700 випадків щомісяця. Водночас серед негативних тенденцій звіт виділяє постійне збільшення кількості доступів і арештів речей та документів органами досудового розслідування та наявність зловживань механізмом вилучення речей і документів під час проведення їх огляду та ін.
«Наявність такого роду звітів завжди сприяє як законодавцям, так і практикуючим юристам, оскільки дозволяє побачити цілісну картину застосування нового законодавства. Тому, безумовно, Центр політико-правових реформ здійснив велику роботу, проаналізувавши практику застосування КПК і виявивши низку проблем, які підлягають усуненню в першу чергу. Звичайно, у кожного юриста є свій погляд на певні новели та шляхи вирішення законодавчих проблем, але, на мій погляд, очевидною є необхідність запровадження можливості оскарження початку досудового провадження або введення певного «фільтру» для явно необґрунтованих (а то й замовних) заяв про вчинення злочину. Особливо актуальним це є для забезпечення законних прав та інтересів підприємців, оскільки як практика, так і Моніторинговий звіт підтверджують зловживання слідчих податкової міліції, які починають кримінальне провадження за кожним фактом донарахування суми податків чи зборів», — прокоментував заступник голови Комітету АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права, голова Відділення АПУ у м. Києві Сергій Гребенюк (ЮБ «Єгоров, Пугінскій, Афанасьєв і Партнери» в Україні).
«Прийняття та набуття чинності новим Кримінальним процесуальним кодексом України стало однією з кращих реформ 2012 року. Я більш ніж позитивно оцінюю його норми, і у випадку повного дотримання і чіткого виконання його положень, думаю, буде очевидна тенденція гуманізації кримінального процесу», — переконаний Президент АПУ Денис Бугай.
У листопаді цього року Асоціація правників України планує проведення масштабного заходу, присвяченого першій річниці застосування нового Кримінального процесуального кодексу. Під час конференції будуть представлені усі позиції учасників процесу та проаналізовані усі наявні дані щодо практики застосування КПК. Слідкуйте за анонсами на сайті АПУ!
Більше коментарів та думок читайте у наступному номері журналу «Вісник АПУ».
На фото: Сергій Гребенюк.