Правління АПУ направило звернення щодо фактів порушення прав адвокатів у м. Хмельницькому
КИЇВ – 20 листопада 2009 року. Правління Асоціації правників України (АПУ) направило звернення народному депутату України, члену АПУ Сергію Власенку із проханням сприяти в організації справедливого розслідування та притягнення винних осіб до кримінальної відповідальності по факту кричущих порушень співробітниками міліції прав адвокатів і гарантій адвокатської діяльності, що мали місце у м. Хмельницький у вересні-жовтні цього року.
У зверненні Правління АПУ йдеться про те, що у місті Хмельницькому відбулися два жахливі випадки застосування насильства співробітниками міліції до адвокатів Алі Аббасової та Ігоря Дем’янова, які перебували при виконанні професійних обов'язків.
Як повідомлялось, 18 вересня 2009 року заступник начальника УБОЗ Микола Степанишен з метою створення перешкод у здійсненні професійної діяльності із застосуванням фізичного впливу та образ не допустив адвоката Аббасову Алю Гюндузівну до підзахисного, який знаходився у відділку міліції. Адвокат з тілесними ушкодженнями потрапила в лікарню. 23 жовтня було винесено постанову про відмову у порушенні кримінальної справи. Постанова отримана потерпілою 13 листопада.
У ніч з 23 на 24 жовтня 2009 року адвокат Ігор Дем’янов , представляючи інтереси клієнта, став жертвою протиправних дій чотирьох міліціонерів ПЗВМ Хмельницького ВМ України в Хмельницькій області, що не мали жодного відношення до справи, якою займався адвокат. За свідченням потерпілого, вони схопили його, заштовхали у службовий автомобіль, більше двох годин возили містом, погрожуючи вбивством, пізніше доставили у відділок міліції, де одягли на нього наручники та упродовж чотирьох годин катували, погрожували зґвалтуванням та вбивством.
Як свідчить Ігор Дем’янов, міліціанти «озвіріли» тільки від того, що він назвався адвокатом, свої знущання мотивували тим, що «через адвокатів ми не можемо нормально працювати та нормально жити». Свої прізвища вони Ігорю Дем’янову не назвали, хоча той неодноразово на цьому наполягав. Наразі особи чотирьох міліціонерів встановлені, але від потерпілого та його адвоката приховуються. Відбуваються перевірки «по колу», справа циркулює між прокуратурою м. Хмельницького та прокуратурою Хмельницької області. Жодної офіційної відповіді чи реакції від правоохоронних органів дотепер немає.
Протягом усього часу розслідування правоохоронні структури здійснюють неабиякий тиск на потерпілих з метою залякування та припинення будь-яких спроб встановити істину у справах.
Ці страшні випадки глибоко обурили юридичну спільноту нашої країни та викликали широкий резонанс серед правників по всій Україні. З рішучим осудом протиправних дій правоохоронних органів виступили найбільші правничі громадські організації – Асоціація правників України, Спілка адвокатів України (САУ) та Асоціація адвокатів України (ААУ), а також численні адвокатські об’єднання та юридичні фірми.
У Конституції України задекларована мета побудови правової держави, але фактично сьогодні відбувається зворотній процес. Якщо ми дійсно прагнемо досягти поставленої мети, а не обмежитися ще однією декларацією, ніхто з нас не вправі лишатись осторонь від безкарних злочинів працівників правоохоронних органів по відношенню до адвокатів, правників, які за професією та за покликанням захищають права людини. Як може адвокат захистити клієнта, коли він не може захистити себе?
«Ми закликаємо владу взяти активну участь в подоланні цих деструктивних явищ та реально довести на прикладі зазначених справ, що свавілля правоохоронців є неприпустимим, що в Україні можна розслідувати справи справедливо та неупереджено, що винні мають бути та будуть покарані» - йдеться у зверненні Правління АПУ.
Підтримуючи звернення Правління АПУ народний депутат України Сергій Власенко сьогодні виніс питання про факти порушення прав адвокатів у Хмельницькому на обговорення сесії Верховної Ради України.