20 років АПУ: з перших вуст про становлення найвпливовішої професійної спільноти правників
30 листопада 2022 року Асоціація правників України відзначила 20-річчя. Це – непростий шлях, на який 20 років назад стали амбітні українські юристи, щоб сформувати сильну та впливову професійну спільноту. Асоціація – лідерка, авторитетна організація, партнер не лише на національному рівні, а й на міжнародному. І зараз, в цей надважкий момент для України, АПУ бере на себе велику відповідальність, бо саме від правників буде залежати, чи стануться справедливість і правосуддя.
Ми спитали найперших членів Асоціації правників України про їх спогади: як народжувалася АПУ, як вона ставала сильнішою та більш впливовою, і яку роль сьогодні Асоціація відіграє на юридичному фронті країни. Вони – члени АПУ з 2003 року. Вони – лідери на юридичному ринку країни. Вони – натхненники для інших членів АПУ.
До вашої уваги – професіоналізм, досвід та щирість одних з перших членів АПУ.

Олександр Миколайович Кифак
Голова правління ЮФ «АНК», адвокат
З кого і чого 20 років тому розпочиналася історія АПУ?
Будь-яка велика історія починається з маленької зустрічі та низки кроків, випадкових лише на перший погляд, які в певний момент змушують тебе опинитися в потрібний час у потрібному місці. ЮФ «АНК» було створено в 1996 році і до моменту нашої першої зустрічі з Ігорем Шевченком – основним ініціатором створення АПУ - в офісі на Контрактовій площі, наша фірма вже відбулась на одеському юридичному ринку. Ми одні з небагатьох у нашому регіоні вже надавали послуги з комплексного юридичного супроводу бізнесу та активно розвивалися. Ми були молодими, енергійними, прагнули дати нашим клієнтам якісніший сервіс та шукали можливості взаємодії з колегами. Саме тому створення АПУ стало дуже важливим та правильним кроком, який мав велике значення для подальшого розвитку правової культури України. Об'єднавши амбітних, грамотних і цілеспрямованих людей, АПУ розширила рамки класичної адвокатури, дозволило нам ступити за межі радянської спадщини та зробити перші маленькі кроки у бік запровадження досвіду зарубіжних колег. Ми з великим ентузіазмом переймали знання та досвід американських та західноєвропейських юридичних компаній та змогли за короткий час спільними зусиллями подолати важкий, але цікавий шлях: сформували конкурентне, сприятливе середовище для розвитку юридичної практики та велику кількість грамотних фахівців у своїй сфері: політиків, суддів, у тому числі суддів міжнародних судів, міністрів, що врешті-решт позначилося на покращенні якості правової допомоги нашим клієнтам по всій країні.
Як трансформувалися та розвивалися принципи АПУ? Змінились вони чи розширилися?
У структурі організації головну роль відіграє її стабільність та водночас гнучкість і здатність дуже тонко і чуйно реагувати на зміни, що відбуваються у світі та суспільстві. Ми всі змінюємося з часом, змінюються наші погляди на життя чи окремі його питання, з'являються нові виклики, що вимагають формування іншого бачення та нових методів вирішення, але принципи АПУ завжди базувалися на дотриманні професійної етики та загальнолюдських цінностях. Вони були такими тоді – залишилися такими й досі. Ця стабільність дає віру та відчуття міцної опори, без якої неможлива побудова правової держави.
Як повномасштабна війна змінила АПУ?
До початку війни ми часом легко жонглювали словами «демократія», «правова держава», «права людини» тощо, але багато в чому – це була просто декларативна теорія, а зараз прийшло глибинне усвідомлення того, що це вистраждані поняття, на яких тримається все цивілізоване суспільство та благополуччя кожного з нас. Патріотизм, гордість бути українцем і свобода стали поняттями, визначаючими дії кожного члена АПУ зараз. Із суто професійного об'єднання ми стали також згуртованою спільнотою людей, які люблять свою країну, бажають змін на краще і вірні своєму покликанню - робити в рамках закону все, що можеш, перебуваючи на своєму місці. На перший погляд може здатися, що наша роль маленька, але від цього вона є не менш важливою. У своєму житті я завжди керувався принципом: роби що повинен і будь що буде. На мою думку, зараз це особливо актуально, бо навіть найменший крок наближає нас до перемоги.

Олександр Петрович Мартиненко
Партнер Kinstellar
Чому виникла ідея створення АПУ? Як все починалось? Які перепони були на шляху створення? Скільки часу пройшло від ідеї до створення?
Причина створення АПУ дуже навіть зрозуміла - на той час уся юридична професія була монополізована старими радянськими структурами, котрі звикли працювати в парадигмі командної економіки. Новій генерації юристів, які швидко знайшли своє належне місце у новій ринковій економіці, бракувало представництва. Бракувало організації, що стала би виразником саме їхніх інтересів. Тому АПУ й було створено. І на моє глибоке переконання, АПУ виконало свою місію тоді. Вона продовжує її виконувати і нині.
Чого сьогодні не вистачає АПУ?
Головним досягненням АПУ в умовах війни є те, що асоціація вижила і надалі здійснює свою статутну діяльність. Належним чином, між іншим. Цим не можуть похизуватися багато громадських організацій, з яких більшість або впали у сплячку, або демонструють млявість у своїй професійній діяльності.
ТОП-3-5 досягнень АПУ за 9 місяців повномасштабного вторгнення?
Я не бачу жодного ґанджу в діяльності АПУ в умовах воєнного стану. Навпаки, я бачу силу-силенну притомних ініціатив організації, що відповідають нагальним запитам юристів, громадськості та державних інституцій в умовах збройної агресії Російської Федерації. Відтак, я аплодую професійності та ініціативності АПУ. Вірю, що ми й надалі належно триматимемо лідерство на юридичному ринку держави.

Михайло Ілліч Дубинський
Керуючий партнер «Дубинський & Ошарова», адвокат
Якою була АПУ у 2002 році і якою є у 2022: у чому схожість та відмінність? Які поразки та перемоги?
- У 2002 році АПУ для мене була просто нова ініціатива Ігоря Шевченка. Саме він вперше розповів мені про цю ідею та запропонував долучитися. Я був у складі першого правління. Це була чудова нагода поспілкуватися з колегами, подивится на проблеми ширше, ніж просто з точки зору однієї фірми. Але, знов таки, на початку це були приватні ініціативи кількох юристів, які присвятили свій час та енергію створенню нової асоціації. Ми не знали, чи «вистрілить» ця ідея… Головна відмінність нинішньої АПУ в тому, що вона стала публічною. Вона живе своїм власним життям та не залежить від будь-яких персоналій.
Як повномасштабна війна змінила АПУ?
- Війна змінила нас усіх, не тільки АПУ. Наразі я не знаю достеменно, який вплив останні події мали на АПУ, однак, я бачу, що Асоціація працює, і це чудово. Нещодавно був проведений щорічний захід IP Ukraine Now 2022, присвячений інтелектуальній власності. Наразі це одна з небагатьох можливостей поспілкуватися з колегами, обмінятися новинами, просто привітати та підтримати один одного…
Яким ви бачите майбутнє АПУ?
- У майбутному АПУ повинна продовжувати консолідувати юристів. Як на мене, ця організація має бути «голосом професії». Потрібно узагальнювати проблеми та намагатится знайти їх вирішення, розповсюджувати досягнення, сприяти обміну досвідом, навчанню та підвищенню кваліфікації. Дуже важливо допомагати молодим колегам увійти у професію. Можливо, особливо зараз, було б доцільно створити біржу вакансій… Крім того, до України зараз прикута увага усього світу, тому важливо також спілкування з нашими іноземними колегами та міжнародне співробітництво.
Бажаю АПУ розвитку та подальшого становлення у якості професійного та незалежного представника національної юридичної спільноти.

Володимир Володимирович Саєнко
Партнер ЮФ «Саєнко Харенко»
Основні досягнення АПУ, на вашу думку? Чим ви особисто пишаєтесь? І щоб ви змінили, якби була можливість повернутися назад?
Основне досягнення АПУ - загальне визнання її лідерських позицій серед правників. Це є об’єктивним відображенням колосальної роботи членів асоціації, її керівництва та секретаріату. Таку кількість цікавих заходів для юристів, які успішно проводить АПУ, важко було уявити 10-15 років тому. Репутація АПУ, як виконавця грантових проєктів, також на найвищому рівні. Окремо хочу варто відзначити і зростаючу активність АПУ на міжнародній арені.
Я пишаюся тим, що АПУ вдається поєднувати роботу на користь членів асоціації з інтересами всієї правничої професії, а також із захистом загальнолюдських цінностей в інтересах всього суспільства. Серед пріоритетів АПУ завжди були захист прав людини і побудова правової держави з ефективним правосуддям, що забезпечує справедливість у суспільних відносинах. Сьогодні в умовах війни актуальність цих напрямків діяльності АПУ тільки зросла. При цьому, АПУ зберігає закладені з початку її існування принципи незалежності від основних гравців юридичного ринку, демократичності й аполітичності, а реакція на незаконні дії влади завжди оперативна і професійна. Проте іноді хотілося би бачити більш критичну позицію з приводу відвертого беззаконня. Можливо, у майбутньому АПУ створить окремий незалежний орган у сфері захисту прав людини, який не буде зважати на стосунки членів правління з органами влади.
Як повномасштабна війна змінила АПУ?
Війна створила нечувані виклики для правничої спільноти. АПУ фактично взяла на себе координацію добровільного юридичного фронту у цій війні. Не зважаючи на ризики і складнощі, всі органи АПУ продовжують роботу. Асоціація активно реагує на виклики, що постали перед міжнародною і національною системами правосуддя, підтримує громадян, які постраждали через війну, та займається удосконаленням та адаптацією нормативної бази до вимог воєнного стану. Саме на майданчику АПУ узгоджувалися чисельні ініціативи юристів, як, наприклад, відмова від роботи з російськими клієнтами і будь-якими особами, які прямо чи опосередковано підтримують державу-агресора. На міжнародній арені АПУ однією з перших виступила за створення спеціального трибуналу для покарання винних у злочині агресії. Увага всього світу до України дозволили посилити співпрацю з Міжнародною асоціацією юристів (ІВА) та національними асоціаціями у багатьох країнах. Особливу увагу заслуговує проєкт із фіксації воєнних злочинів.
АПУ – це …
АПУ – справжній голос українських правників, єдина сучасна масштабна організація, створена юристами для юристів.
Щиро дякуємо колегам за час, спогади і віру в АПУ! Дякуємо за сміливість почати важливу справу, яка сьогодні стала об’єднуючою для тисяч правників.