Робоча група АПУ визначається з ключових питань реформування адвокатури

Метою зустрічі стало обговорення проекту офіційної позиції Асоціації правників України з питань реформування адвокатури.

Адвокати взяли за основу діючу концепцію, прийняту Правлінням АПУ на початку 2009 року, та вирішили вносити до неї зміни в процесі обговорення.

Учасники Робочої групи розглядали не лише найпринциповіші моменти реформування адвокатури — питання уніфікації, монополії професії, але й доцільність проведення реформи взагалі. Адже наразі доводиться брати до уваги тривожні тенденції щодо частих порушень професійних прав адвокатів та посилення тиску на професію.

Більшість учасників Робочої групи висловилися за часткову монополізацію професії як найбільш вірогідну. Вона полягає у тому, що лише адвокати можуть представляти інтереси клієнтів у судах та інших державних органах, окрім юрисконсультів підприємств та юристів, які працюють на державній службі. Ідея уніфікації професії була підтримана практично одноголосно. Причому юристи, які мають достатній стаж роботи, повинні мати право стати адвокатами без складання іспитів.

Найбільшу дискусію викликало питання самоуправління адвокатів — у формі юридичної особи чи об’єднання, з обов’язковим членством чи добровільним. Єдина позиція, яка не викликала заперечень: самоврядування має бути на місцевому рівні, децентралізоване, без створення так званого всеукраїнського міністерства адвокатури. В дечому протилежні погляди представили адвокат Дмитро Кухнюк та Президент АПУ у відставці Сергій Коннов. Голова Робочої групи, Президент АПУ Валентин Загарія, запропонував вирішити питання голосуванням, у результаті абсолютною більшістю голосів була підтримана позиція пана Кухнюка, яка полягає у формуванні рад адвокатів Автономної республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя як виконавчих органів адвокатського самоврядування, що обираються зборами адвокатів. Ці органи діятимуть у формі неприбуткових організацій, а членство буде добровільним.

Учасники Робочої групи висловили свої позиції щодо умов набуття статусу адвоката та страхування відповідальності. Було вирішено, що страхування професійної діяльності адвокатів має бути введено поступово, після проведення реформи адвокатури. Водночас, організаційні форми ведення юридичної практики будуть розглянуті на наступному засіданні, так само як і питання надання безоплатної правової допомоги.

Пропозиції щодо правил адвокатської етики не викликали протиріч. Робоча група підтримала пропозицію зберегти діючі Правила адвокатської етики без змін. Те саме стосується і правил щодо підвищення кваліфікації адвокатів. Прийняття рішення щодо внесення змін до цих документів було віднесено до компетенції з’їзду адвокатів.  

Усі документи АПУ, пов’язані з роботою над реформуванням адвокатури, можна знайти, перейшовши за посиланням.

У вас є цікава ідея заходу?