З'їзд A/H1N1 – заява Президента Асоціації правників України
V З'їзд адвокатів України, що відбувся 2 листопада 2009 року в Одесі на тлі пандемії грипу A/H1N1 яскраво продемонстрував, чим сьогодні хворіє українська адвокатура.
Адвокатура хвора на голову. Голова Вищої кваліфікаційної комісії (ВККА) і майже весь склад ВККА не лише без будь-яких законних повноважень зайнялась організацією адвокатського з'їзду, призначили себе без виборів його делегатами, влаштували чехарду з датами, перенісши з'їзд з 5 лютого 2010 року на 2 листопада 2009 року, ініціювали кримінальні переслідування адвокатів, проігнорували позицію Асоціації адвокатів України і Асоціації правників України, але і провели з'їзд в розпал епідемії, не звертаючи жодної уваги на рішення уряду про заборону проведення масових заходів.
Виникає питання, заради чого всі ці хворі дії? Виключно для посад у Вищій раді юстиції, одну з яких вчора тріумфально зайняв голова ВККА, хоча ще тиждень тому він публічно заявляв, що не знає, чи «потрібно йому це». Мабуть, все-таки потрібно. Або зайняв, так і не знаючи.
Адвокатура хвора душею. Проведення конференцій адвокатів в регіонах для обрання делегатів З'їзду адвокатів України показало, що більшості наших колег просто байдуже до того, що відбувається. У районних і міських конференціях брало участь не більше 15 % адвокатів, і, як правило, це були ті наші колеги, чию явку «організували» місцеві кваліфікаційно-дисциплінарні комісії адвокатури (КДКА).
Стикаючись з такою байдужістю і з такою податливістю адвокатів волі КДКА, мимоволі сумніваєшся, а чи дійсно адвокатура така незалежна і настільки демократична, як описує це Закон України «Про адвокатуру»? Якщо адвокат боїться заперечити навіть «своїй рідній» КДКА, якій він згідно з законом взагалі ніяк не підкоряється, чи наважиться цей адвокат заперечити щось слідчому або прокуророві, представляючи клієнта?
Враховуючи хід підготовки і підсумки V З'їзду адвокатів України, можна зробити лише один висновок – дійсної адвокатської самоврядності в Україні немає. Зате є абсолютна диктатура дисциплінарних органів адвокатури, які замість розгляду конкретних дисциплінарних справ, привласнили право керувати українською адвокатурою, уявивши себе єдиними представниками адвокатського співтовариства.
Колеги, давайте спільними зусиллями покажемо, що справи в адвокатурі можуть йти по-іншому!
Сергій Коннов Президент Асоціації правників України