Резолюція учасників круглого столу «Реформування адвокатури: пошук взаєморозуміння»

КИЇВ — 19 жовтня 2010 року. Учасники круглого столу «Реформування адвокатури: пошук взаєморозуміння», представники громадських правничих організацій, практикуючі адвокати та юристи,

МАЮЧИ НА МЕТІ захист прав та свобод людини і громадянина;

ПРАГНУЧИ ефективного забезпечення конституційного права громадян на правову допомогу;

ВИХОДЯЧИ з ролі та статусу адвокатури, закріпленого в Конституції України;

КЕРУЮЧИСЬ принципами Верховенства Права;

ЗАЯВЛЯЄМО ПРО об’єднання своїх зусиль задля успішного проведення реформи адвокатури України і констатуємо наступне:

  1. Чинний Закон України «Про адвокатуру», прийнятий 19 грудня 1992 року, визнаний на міжнародному рівні одним з найдемократичніших у світі, протягом 18 років залишається таким актом законодавства, який встановлює основні засади діяльності української адвокатури.
  2. Подальше законодавче врегулювання адвокатської діяльності, потреба в якому визнається на державному рівні, в адвокатському середовищі і у суспільстві, має відбуватися на основі принципів, проголошених в міжнародних документах щодо адвокатської професії, закладених у чинному Законі України «Про адвокатуру», у Концептуальних засадах, затверджених з’їздами адвокатів України, визнаних в Меморандумі про концептуальні положення щодо реформування законодавства про адвокатуру від 29 лютого 2008 року, проведеними соціологічними дослідженнями, із збереженням незалежності адвокатської професії, адже вона є запорукою ефективного захисту прав та свобод громадян.
  3. Ми єдині у розумінні підходів до підсилення професійних прав та гарантій адвокатської діяльності, які спрямовані на забезпечення права громадян на правову допомогу, в тому числі, на безоплатну правову допомогу, як передбачено Конституцією України.
  4. Ми підтримуємо запровадження справжнього адвокатського самоврядування, яке має реалізуватися через з’їзд адвокатів України, загальні регіональні збори адвокатів та через обрані у демократичний спосіб адвокатами органи адвокатського самоврядування.
  5. Ми впевнені в тому, що адвокатура має бути об’єднаною, як це практикується в усіх європейських країнах. Це одвічне прагнення українських адвокатів, якому не судилося здійснитися раніше, стає зараз реальністю і позитивно сприймається як державою, так і адвокатською спільнотою, підтримується міжнародними адвокатськими організаціями, експертами Ради Європи. Вважаємо за доцільне якомога швидше передбачити забезпечення представництва інтересів адвокатури на загальнодержавному та міжнародному рівнях шляхом створення Національної асоціації адвокатів, що передбачено зобов’язаннями України, взятими при вступі до Ради Європи, яка буде представляти і захищати інтереси всіх адвокатів України. При цьому має бути підвищена роль регіональних адвокатур.
  6. Ми єдині в тому, що адвокати мають бути вільними у виборі організаційно-правових форм адвокатської діяльності, існуючих у вітчизняній та міжнародній практиці, має бути збережена індивідуальна адвокатська практика.
  7. Вважаємо за доцільне для забезпечення ефективного захисту прав громадян і представництва інтересів в судах віднести до виключної компетенції адвокатів.
  8. На наш погляд, мають бути остаточно вирішені питання оподаткування адвокатської діяльності, що, на жаль, не відображено у проекті Податкового кодексу, який схвалено у першому читанні, а пропозиції громадських адвокатських організацій залишилися без уваги.
  9. Підтримуючи підготовку нового Кримінально-процесуального кодексу України, чекаємо посилення ролі захисника, наділення його таким обсягом прав, які дозволять йому стати рівною стороною в процесі, що забезпечить реалізацію конституційного принципу змагальності. Впевнені, що в новому КПК будуть вилучені дискримінаційні норми щодо адвокатів, а сторона захисту матиме усі права і гарантії, передбачені міжнародними стандартами адвокатської професії.
  10. Ми єдині в тому, що під час законодавчого реформування адвокатури має бути проведено об’єднання (уніфікація) існуючих професій адвоката та юристів, які здійснюють професійну діяльність як суб’єкти підприємницької діяльності індивідуально або у складі юридичної особи, і така уніфікація має бути проведена з дотриманням належного професійного рівня та етичних засад і традицій адвокатури.
  11. Ми єдині в тому, що особливу увагу необхідно приділити соціальним правам адвокатів, їх пенсійному забезпеченню, іншим недостатньо врегульованим питанням соціального захисту адвокатів.

 

Наша єдність спрямована на забезпечення проведення ефективної реформи української адвокатури в інтересах громадянського суспільства, держави та адвокатської професії.

 

Президент Асоціації правників України                                  С.В. Коннов

Президент Ради адвокатів України                                         І.В. Рафальська

Президент Спілки адвокатів України                                      Т.В. Варфоломеєва

 

15 жовтня 2010 року

м. Київ

У вас є цікава ідея заходу?