Асоціація правників України критично оцінює деякі положення нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів»

КИЇВ – 2 серпня 2010 року. Президент Асоціації правників України (АПУ) Сергій Коннов критично оцінив деякі положення нового Закону України «Про судоустрій та статус суддів».

За словами Президента Асоціації правників України, «судова реформа є одним з пріоритетних напрямків діяльності Асоціації і, в цілому, ми вітаємо рішучі кроки законодавства щодо внесення змін у регулювання судової «гілки» влади».

Разом з тим, не всі новели Закону України «Про судоустрій та статус суддів» є такими, що можуть покращити рівень судочинства в Україні та забезпечити торжество правосуддя справжнє верховенство права.

Щойно опублікований Закон України «Про судоустрій та статус суддів» буде об’єктом прискіпливої уваги та аналізу з боку Асоціації правників України, проте деякі міркування щодо його положень можна висловити вже зараз.

Наприклад, не завжди виправданим є суттєве скорочення процесуальних строків, в тому числі, строків апеляційного оскарження судових рішень.

Крім того, деякі зміни до процесуального законодавства суттєво впливають (а інколи – обмежують) професійні права адвокатів.

Так, від адвокатів вимагатиметься надання суду, окрім ордеру, витягу з договору, у якому зазначаються повноваження адвоката як представника або обмеження його прав на вчинення окремих процесуальних дій. Такий витяг має бути засвідчений підписом сторін договору (тобто, адвокатським об’єднанням та його клієнтом), що є зайвим процедурним навантаженням.

Однією з новел Кодексу адміністративного судочинства України є встановлення регламенту судових дебатів (нова редакція частини шостої статті 152 Кодексу), що матиме наслідком штучне обмеження судом сторін та їх представників і адвокатів у висловлюванні своїх позицій у судовому процесі.

Сумнівною є і наступна процесуальна новела: «У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином», адже може бути багато причин (незалежних не лише від суду, але і від особи, якій надсилається повістка), через які сторона або інша особа з об’єктивних причин не отримує належним чином судової повістки і не зможе взяти участь у судовому засіданні.

Також є сумнівним запропоноване звуження повноважень Верховного Суду України.

Серед найбільш кричущих недоліків нового закону є зазіхання законодавця на повноваження З’їзду адвокатів України, якому ставиться за обов’язок призначити до складу Вищої ради юстиції (ВРЮ) серед трьох членів ВРЮ одного суддю. «Така вимога не випливає з Конституції України, і я впевнений, що українські адвокати ніколи не дозволять порушити Основний Закон їхніми руками», – вважає Сергій Коннов. На думку Президента Асоціації правників України, «скоріше, якщо закон не буде змінено, у Вищий раді юстиції одна посада від адвокатури назавжди залишиться вакантною, ніж адвокати погодяться на відверте попрання законодавцем їхніх конституційних прав».

Президент Асоціації правників України вважає, що введені в дію законодавчі зміни мають бути негайно піддані правниками ретельному аналізу, а очевидні помилки виправлені найближчим часом шляхом встановленої законодавчої процедури.

Асоціація правників України планує не пізніше 1 вересня 2010 року надати суб’єктам законодавчої ініціативи свої пропозиції щодо вдосконалення нового законодавства про судоустрій та статус суддів, а також процесуальних кодексів України.

У вас є цікава ідея заходу?

Сайт використовує cookies та інші технології для того, щоб ми могли запам’ятовувати Ваші вподобання та дізнаватись, як саме Ви використовуєте наш сайт. Обробка вказаних даних відбувається відповідно до Положення про обробку та захист персональних даних Всеукраїнської громадської організації «Асоціація правників України», з яким можна ознайомитися за посиланням.
Натискаючи «ТАК», Ви надаєте згоду на використання cookies та інших технологій під час відвідування нашого сайту.
ТАК