Публічне обговорення проєкту Етичного кодексу юридичного бізнесу
Інформація про подію
Асоціація правників України запрошує Вас на публічне обговорення проєкту Етичного кодексу правника, яке відбудеться 14 липня 2023 року онлайн (Zoom).
Час: 17:00 – 19:00 за Києвом (EEST)
Мова заходу: українська (передбачений синхронний переклад англійською)
У 2012 році Генеральна асамблея АПУ затвердила «Етичні правила правника», які містять стандарти етичної та професійної поведінки і є обов’язковими для всіх членів АПУ незалежно від їх професійної належності (адвокати, судді, науковці, нотаріуси, виконавці та ін.). Для контролю за додержанням Правил було створено Етичну комісію.
Оскільки для здійснення юридичної практики (надання правової допомоги, юридичних послуг), правник, за певними виключеннями, не обов'язково має бути адвокатом, в Україні фактично сформувалася окрема галузь, яку можна ідентифікувати як «юридичний бізнес». Ця галузь охоплює юристів юридичних фірм (компаній) та самозайнятих юристів, незалежно від того чи мають вони статус адвоката, чи здійснюють діяльність як юридичні консультанти без адвокатського статусу.
З огляду на характер послуг, що надається юридичним бізнесом, а також взаємовідносин з клієнтами, такі клієнти, а досить часто й інші стейкхолдери, очікують від представників юридичного бізнесу додержання етичних стандартів високого рівня. При цьому, такий очікуваний рівень максимально відповідає рівню етичних стандартів та вимог, що застосовуються до юридичної професії у світі. Втім, регулювання юридичного бізнесу як такого з боку держави або централізованих галузевих організацій практично відсутнє. Відповідно, гостро постає питання створення належних механізмів саморегулювання.
З огляду на провідну роль АПУ у правничій спільноті та активну участь представників системного юридичного бізнесу у діяльності Асоціації, її лідерство у питаннях саморегулювання та здатність створити відповідні механізми є беззаперечними. Більше того, кроки АПУ у цьому напрямку є природніми та очікуваними, як з боку членів АПУ так і зовнішніх стейкхолдерів.
Першими такими кроками були:
(1) створення відповідної робочої групи всередині АПУ,
(2) проведення нею діагностики найбільш актуальних питань етики юридичного бізнесу (в т. ч. огляд попередньої практики Етичної комісії АПУ, аналіз відомих на юридичному ринку інцидентів з етичною складовою, опитування юристів, клієнтів та інших стейкхолдерів щодо болючих етичних проблем, вивчення міжнародного досвіду регулювання питань етики юристів тощо) та
(3) упорядження відповідних напрацювань та кодифікація етичних норм та правил, які мають застосовуватись до юридичного бізнесу.
Результатом зазначених кроків став проект Етичного кодексу юридичного бізнесу (далі — Кодекс). Ознайомитись з проектом Кодексу можна за посиланням.
Тож, ми запрошуємо юридичну спільноту долучитись до публічної дискусії щодо запропонованого тексту.
Програма:
Андрій Романчук, Віце-президент Асоціації правників України, керуючий партнер MORIS
- Передісторія розроблення Етичного кодексу юридичного бізнесу, концептуальні ідеї, закладені в його основу.
Ольга Ворожбит, адвокатка
Ігор Свечкар, партнер ЮФ «Астерс»
- Структура Кодексу та його новели.
Публічна дискусія за участі правничої спільноти.
Для участі у заході РЕЄСТРАЦІЯ ОБОВ’ЯЗКОВА
*Участь у події – безкоштовна, однак Ви можете підтримати інституційну діяльність АПУ донатом.
Якщо ви маєте коментарі/зауваження/пропозиції до проєкту – будь ласка, напередодні заходу тезисно направте їх на адресу: kpyshchyk@uba.ua. Контактна особа – Катерина Пищик.