Професійна дискусія: «Інфляція судових рішень: причини, наслідки, засоби протидії»
Інформація про подію
Секція суддів АПУ спільно з Правничою асоціацією «ДОБРОСУД» та Київською школою державного управління імені Сергія Нижного запрошують вас взяти участь у заході на тему: «Інфляція судових рішень: причини, наслідки, засоби протидії», який відбудеться 3 травня 2025 року в м. Києві.
Мета заходу: обговорити явище «інфляції» (знецінення значущості) судового рішення, його причини, наслідки та засоби протидії.
Учасники дискусії:
Олександр Гарський, суддя Малиновського районного суду міста Одеси (онлайн)
Сергій Гришко, Голова Комітету АПУ з процесуального права, керуючий АБ Сергія Гришка «Кверітіус Україна», адвокат
Дмитро Гудима, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді, Голова Секції суддів АПУ
Олена Кібенко, суддя Верховного Суду у Касаційному господарському суді, членкиня Праління АПУ
Тарас Котормус, суддя Кам'янка-Бузького районного суду Львівської області, член Ради Секції суддів АПУ
Василь Крат, суддя Верховного Суду у Касаційному цивільному суді
Дмитро Ткаченко, суддя, голова Бориспільського міськрайонного суду Київської області, член Правління Правничої асоціації «ДОБРОСУД»
Ігор Шевяков, суддя, заступник голови Полтавського окружного адміністративного суду
Віктор Яцина, суддя Харківського апеляційного суду, член Ради Секції суддів АПУ (онлайн)
Модераторка:
Тетяна Огневʼюк, голова Правничої асоціації «ДОБРОСУД», заступниця Голови Комітету АПУ з інтелектуальної власності, партнерка практики вирішення спорів АО «AMBASSADORS», адвокатка, к.ю.н.
Програма заходу
Блок 1: Ціна правосуддя та «знецінення» рішення
Питання для обговорення:
- У чому полягає цінність судового рішення для сторони спору?
- Що таке «інфляція» судового рішення з погляду правника? Які прояви цього явища спостерігаємо на практиці (під час ухвалення та виконанні рішень судів)?
- Які системні чинники зумовлюють знецінення значущості судових рішень (невиконання, затримки, суперечлива практика тощо)? Чи “знецінюється” законне й обґрунтоване судове рішення, якщо воно ухвалене через 2–3 роки після подання позову?
- Яке значення для подолання «інфляції» судових рішень має судовий активізм? Чи можуть бути засобом такого подолання дискреційні повноваження суду?
- Які наслідки «знецінення» судового рішення для сторін спору та правової системи в цілому? Чи можна говорити про прогресію кризи ефективності судового захисту?
Блок 2: Суд першої інстанції – кузня справедливості чи фабрика рішень?
Питання для обговорення:
- У чому полягає мета позову і як суд може сприяти її досягненню? Чи достатньо судді задовольнити набір вимог, які заявив позивач, чи варто дбати і про те, щоб завдяки рішенню про задоволення позову можна було реально відновити справедливість для позивача?
- Які процесуальні інструменти має суд першої інстанції для захисту прав?
- Чи застосовують судді І інстанції всі процесуальні можливості у спрямуванні позивача на досягнення мети звернення до суду?
- Наскільки принцип процесуальної економії, як його розуміє Верховний Суд, втілюється на практиці?
Блок 3: Касаційні фільтри: чи вузькі ворота правосуддя?
Питання до обговорення:
- Чи не занадто вузькими є «касаційні ворота» для пересічного шукача правди? Чи стала касація привілеєм для юридично підкованих, хто знає, як правильно написати про неврахування висновку Верховного Суду щодо застосування норми права у подібних правовідносинах?
- Чи впливає єдність судової практики на передбачуваність правосуддя й ефективний захист прав та інтересів позивача?
- Яку роль відіграє Єдиний реєстр судових рішень (ЄДРСР) у забезпеченні єдності судової практики та поінформованості про неї?
- Як впливає недосконалість пошуку висновків Верховного Суду на правозастосування? Які напрямки вдосконалення ЄДРСР та діджиталізації судової системи є пріоритетними нині?
Дата: 03 травня 2025 року
Час: 11:00 – 14:30 (за Київським часом)
Формат: офлайн (м. Київ) Крім того, пряма трансляція заходу буде забезпечена на сторінці Київської школи державного управління імені Сергія Нижного у «Facebbok».
Мова заходу: українська
Участь у події — безкоштовна за попередньою реєстрацією.
Кількість слухачів обмежена. Організатори зберігають за собою право припинити реєстрацію у разі набрання максимально можливої кількості учасників.
Також звертаємо вашу увагу на можливість 4 травня взяти участь у презентації книги «Настільна книга кандидата на посаду судді місцевого суду». Більше інформації про подію — за посиланням.
За додатковою інформацією щодо заходу звертайтеся, будь ласка, за тел.: +38 (066) 495-30-14 або пишіть на адресу: komitet@uba.ua. Контактна особа — Вікторія Мотя.