Дерогація (відступ від Конвеції) згідно з статтею 15 Європейської Конвенції про захист прав та основоположних свобод в контексті COVID-19: міжнародна дискусія та уроки для України.
Інформація про подію
Швидке поширення коронавірусу та пов’язані з цим обмеження вплинули на реалізацію прав та свобод за Європейською конвенцією з прав та основоположних свобод. Ці події викликали ряд дерогацій (відступів від Конвеції) за статтею 15 Конвенції:
Стаття 15
Відступ від зобов'язань під час надзвичайної ситуації
1. Під час війни або іншої суспільної небезпеки, яка загрожує життю нації, будь-яка Висока Договірна Сторона може вживати заходів, що відступають від її зобов'язань за цією Конвенцією, виключно в тих межах, яких вимагає гострота становища, і за умови, що такі заходи не суперечать іншим її зобов'язанням згідно з міжнародним правом.
2. Наведене вище положення не може бути підставою для відступу від статті 2, крім випадків смерті внаслідок правомірних воєнних дій, і від статей 3, 4 (пункт 1) і 7.
3. Будь-яка Висока Договірна Сторона, використовуючи це право на відступ від своїх зобов'язань, у повному обсязі інформує Генерального секретаря Ради Європи про вжиті нею заходи і причини їх вжиття. Вона також повинна повідомити Генерального секретаря Ради Європи про час, коли такі заходи перестали застосовуватися, а положення Конвенції знову застосовуються повною мірою.
10 держав-членів Конвенції уже повідомили про свої наміри вжити заходів, спрямованих на відхилення від деяких положень Конвенції, в тому числі Сербія та Латвія.
Комітет АПУ з міжнародного права запрошує вас до дискусії щодо ситуації що склалась за участю спікерів з України, Сербії та Латвії.
Час і дата: 15липня 2020, 18.00 (за київським часом)
Захід проводиться онлайн
Мова: англійська
Спікери:
Микола Гнатовський, Президент Європейського Комітету щодо запобіганню тортурам, Перший Віце-Президент Української Асоціації міжнародного права (Україна)
- Пандемія COVID-19 як причина відступу від зобов'язань за Конвенцією
- Огляд заходів, вжитих членами Ради Європи у відповідь на пандемію COVID-19 та їх вплив на права людини.
- Огляд відступів від зобов’язань за статтею 15 Конвенції протягом пандемії.
- Чи дійсно відступ обов’язковий? Приклад України.
Андреа Ніколіч, Консультант Міністерства юстиції Республіки Сербія, асистент в Белградському університеті, Посол Центральної та Східної Європи (Сербія та Чорногорія) в Arbitration Intelligence (Сербія) / виступає від власного імені, не представляє офіційну позицію держави
- пандемія COVID-19 як причина відступу від зобов’язань за Конвенцією, здійсненого Сербією;
- логіка дерогацій (відступу від зобов’язань) та доцільність дерогації від Конвенції у відповідь на COVID-19;
- правосуддя в Сербії за часів COVID-19 та його потенційний вплив на арбітражні провадження.
Ільзе Дубава, юрист Державної канцелярії Латвійської Республіки (Латвія) /виступає від власного імені, не представляє офіційну позицію держави:
- причини, які зумовили відступ Латвії від певних зобов'язань щодо прав людини, викликані обмеженнями внаслідок надзвичайного стану, оголошеного Латвією 12 березня 2020 року, для стримування поширення пандемії COVID-19 у державі;
- поступове зняття обмежень у травні та на початку червня, у тому числі щодо прав людини;
- відкликання Латвією відступу від зобов'язань за Конвенцією від дерогацій 10 червня 2020 року після закінчення надзвичайного стану.
Увага! Для участі у заході попередня реєстрація обов'язкова.
Інструкція для підключення буде надіслана кожному учаснику після підтвердження реєстрації.
З усіх питань щодо заходу, а також можливості партнерства звертайтеся, будь ласка, до Секретаріату Асоціації правників України за тел.: (097) 840-39-36 або пишіть на адресу: komitet@uba.ua. Контактна особа – Вікторія Мотя.