Змінено порядок розрахунку податків для об’єктів «зеленої» енергетики
19 серпня 2022 року набрав чинності прийнятий Верховною Радою України Закон України «Про внесення змін до розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України щодо забезпечення стабільного функціонування ринку природного газу протягом дії воєнного стану та подальшого відновлення» від 29.07.2022 № 2480-IX (далі - «Закон №2480»).
Незважаючи на свою назву, даний закон вирішив деякі проблемні питання оподаткування виробників «зеленої» електроенергії. Ігор Бєліцький, адвокат, юрист юридичної групи LCF, член Комітету АПУ з податкового та митного права у матеріалі для «ЛІГА:ЗАКОН» проаналізував порядок розрахунку податків для об’єктів «зеленої» енергетики.
ПДВ
Пунктом 44 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України (далі - «ПК України») передбачено ряд послуг, при постачанні яких нарахування податкових зобов'язань здійснюється за касовим методом, тобто в момент отримання оплати за послуги.
Незважаючи на те, що згаданою нормою визначено, що касовий метод тимчасово можуть використовувати платники податку, які здійснюють постачання, передачу, розподіл електричної та/або теплової енергії, надають послуги із забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, контролюючий орган відстоював позицію, що виробники «зеленої» електроенергії такий метод нарахування зобов'язань з ПДВ використовувати не можуть.
Зокрема, це стосується виробників електроенергії за «зеленим» тарифом, які надають послугу із зменшення навантаження. Оскільки такий вид послуг відсутній в пункті 44 підрозділу 2 розділу XX ПК України, контролюючий орган, зокрема в індивідуальній податковій консультації від 13.09.2021 р. №3407/ІПК/99-00-21-03-02-06, зробив висновок, що при наданні таких послуг необхідно нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ за правилом "першої події".
Таким чином, виробники «зеленої» електроенергії повинні були нарахувати та сплатити податкові зобов'язання за результатами звітного періоду, в якому електроенергія вироблена та поставлена, незалежно від дати оплати.
ДП «Гарантований покупець» прозвітувало, що за 2022 рік з виробниками електроенергії за «зеленим» тарифом розрахувались на 45,8% (при цьому, за квітень-травень сума розрахунків не перевищувала 20%).
Отже, виробники «зеленої» електроенергії повинні були сплачувати податкові зобов'язання за постачання електроенергії, оплату за яку вони отримували у значно нижчому від очікуваного розмірі. Таке регулювання діяльності, вочевидь, ставило їх на межу виживання.
Однак, Законом №2480 законодавець дозволив відображати та сплачувати зобов'язання з ПДВ в тому звітному періоді, в якому було отримано оплату, що повинно полегшити життя виробників «зеленої» електроенергії. Водночас, відповідний дозвіл буде діяти лише до 1 січня 2026 року.
Податок на прибуток
Щодо податку на прибуток виробників «зеленої» електроенергії могли чекати подібні проблеми як із ПДВ. Національне положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 не передбачає обов'язкової ознаки для визнання доходу у вигляді отримання коштів на банківський рахунок.
Тому, виробники могли стикнутись із необхідністю відображати в декларації прибуток та сплачувати з нього податок задовго до отримання оплати за продану електроенергію.
Однак, Законом №2480 було запроваджено можливість у період з 1 січня 2022 року до 1 січня 2024 року зменшувати фінансовий результат на суму нарахованого доходу від продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом та/або надання послуг із зменшення навантаження у періоді за згаданий період, щодо яких виробник електричної енергії не отримав оплату на кінець звітного періоду. Разом з тим, у періоді, в якому така оплата буде отримана, фінансовий результат необхідно буде збільшити на відповідну суму.
Водночас, платнику необхідно буде збільшити фінансовий результат на суму витрат, що формують собівартість реалізованої електричної енергії за «зеленим» тарифом, та витрат на збут електричної енергії. Коли оплата за електроенергію надійде платнику, фінансовий результат можна буде зменшити на відповідну суму витрат.
При цьому, якщо платник буде списувати безнадійну дебіторську заборгованість за електричну енергію за «зеленим» тарифом, то податкова різниця, передбачена пунктом 139.2.2 статті 139 ПК України, яка дозволяє зменшити фінансовий результат, буде заборонена до застосування.
Вочевидь законодавець прислухався до проблем ринку, та зробив правильний крок для запровадження більш справедливого регулювання оподаткування виробників «зеленої» електроенергії, що дозволить їм прогнозованіше пройти через виклики, пов'язані із війною.