Запроваджені заходи валютного контролю на тлі російської військової агресії

З першого дня російської військової агресії Національний банк України (НБУ) прийняв низку заходів валютного контролю, спрямованих на стабілізацію банківської системи та врегулювання транскордонних валютних операцій з України.

Відповідні заходи було передбачено постановою Правління НБУ № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» від 24 лютого 2022 року, зі змінами (далі — Постанова).

Постанова встановлює низку обмежень для здійснення платіжних операцій як для фізичних, так юридичних осіб. Детально розповіла про них Анастасія Воронова, Голова Комітету АПУ з банківського, фінансового та страхового права, старша юристка AVELLUM.

Обмеження на зняття готівкових коштів

Постановою передбачені обмеження для зняття готівкових коштів із рахунків клієнтів як на території України, так і за її межами.

Відповідні обмеження на території України включають заборону видачі:

— готівкових коштів у гривнях з рахунку клієнта в національній валюті в обсязі, що перевищує 100 000 грн у день (окрім як, серед іншого, з рахунків підприємств та установ, що забезпечують виконання мобілізаційних планів, та у філіях, відділеннях банків, які розташовані на територіях, що перебувають під загрозою окупації державою-агресором / державою-окупантом);

— готівкових коштів в іноземній валюті з рахунку клієнта в іноземній валюті в обсязі, що перевищує в еквіваленті 100 000 грн у день (окрім перелічених вище винятків).

Обмеження на зняття готівки за межами території України включають заборону видачі:

— з рахунку клієнта, відкритого в Україні у національній валюті, готівки в обсязі, що перевищує в еквіваленті 100 000 грн на календарний місяць;

— з рахунку клієнта, відкритого в Україні в іноземній валюті, у загальному обсязі 100 000 грн у день (до загального обсягу враховується сума готівкових коштів в іноземній валюті, які видано того самого дня з рахунку цього клієнта в іноземній валюті в межах України).

Обмеження на здійснення транскордонних операцій

Постанова забороняє клієнтам здійснювати транскордонні платежі за межі України, за деякими обмеженими винятками.

Запропоновані винятки для транскордонних операцій клієнтів включають, серед іншого:

— власні операції українських банків;

— платежі за товари критичного імпорту та для потреб, визначених законами України, що регулюють відносини у сферах забезпечення національної безпеки та оборони;

— платежі на користь та з боку міжнародних фінансових організацій (наприклад, ЄБРР або МФК);

— платежі резидентів з виконання зобов’язань, які забезпечені державною гарантією;

— операції з оплати витрат на лікування в медичних закладах іноземної держави;

— перерахування коштів за навчання на рахунки навчальних закладів іноземної держави;

— операції з оплати витрат на транспортування хворих, оплати витрат, пов’язаних зі смертю громадян за кордоном (транспортні витрати та витрати на поховання);

— розрахунки (оплата вартості товарів, робіт і послуг) за кордоном з використанням електронних платіжних засобів.

За відсутності прямого винятку, Постанова також передбачає, що транскордонні платежі можуть здійснюватися на підставі окремих дозволів, що видаються НБУ за зверненням Кабінету Міністрів України, певних міністерств або інших державних органів України.

Зазначені вище обмеження не поширюються на будь-які платежі уряду України. Зокрема, Україна продовжує обслуговувати державний та гарантований державою борг.

Ці надзвичайні заходи будуть діяти протягом дії режиму воєнного стану. Станом на дату цієї публікації воєнний стан введено строком до 24 квітня 2022 року.

Do you have an interesting idea for an event?