Закупівля послуг експертів для проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини» (фаза 2)

Асоціація правників України оголошує конкурс із закупівлі послуг експертів для проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини» (фаза 2).

І. ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ

Опис проблематики

З початком повномасштабної війни в Україні національна система юстиції зіткнулась з необхідністю швидко та якісно розглядати велику кількість справ щодо вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності в Україні. Відповідно до звіту Міжнародного консорціуму з юридичної допомоги (International Legal Associatnce Consortium, ILAC) «Under Assault: A Status Report on the Ukrainian Justice System in Wartime», комерційні та інші «рутинні» спори в судах суттєво зменшилися, водночас судді, адвокати та прокурори мають справу з раніше невідомими злочинами, як-от воєнні злочини, колабораціонізм або підтримка російського вторгнення в соціальних мережах та ЗМІ.

Ці «нові» категорії справ переповнили національну систему правосуддя. Згідно зі статистикою Офісу Генерального прокурора, станом на 14 березня 2023 року правоохоронними органами зареєстровано більше ніж 73 000 справ про воєнні злочини та злочин агресії. Більшість злочинів, які підпадають під цю категорію, порушено за трьома статтями Кримінального кодексу України: порушення законів та звичаїв війни (ст. 438), планування, підготовка або розв'язання та ведення агресивної війни (ст. 437), пропаганда війни (ст. 436) та інші. Крім того, правоохоронними органами зареєстровано понад 16 000 злочинів іншої категорії — проти державної безпеки: посягання на територіальну цілісність і недоторканність України (ст. 110), державна зрада (ст. 111), колабораційна діяльність (ст. 111-1), пособництво державі-агресору (ст. 111-2), диверсія (ст. 113) та ін. Таким чином, понад 89 000 справ — і ця кількість продовжує зростати — перебувають на розгляді правоохоронних органів. Тисячі цих справ були передані до судів, сотні з них уже розглянуто й у справах винесено судові рішення. З міркувань національної безпеки публічний доступ до судових рішень у вказаних групах справ було обмежено, а в Єдиному реєстрі судових рішень публікуються лише скорочені версії судових рішень, що не містять аналізу фактів і права.

Водночас знаннями та навичками ведення справ щодо серйозних міжнародних злочинів (atrocities: воєнні злочини, злочини проти людяності, геноцид та агресія) володіють в основному судові, правоохоронні органи та адвокатура з тих регіонів, які безпосередньо постраждали від анексії Кримського півострову та окупації Донецької та Луганської областей у 2014 році. В умовах, коли всі області України є предметом агресії Російської Федерації, необхідним є аналіз практики та посилення спроможності учасників судового провадження на всій території країни вести справи щодо воєнних злочинів та злочинів проти людяності.

Право на справедливий суд повинне забезпечуватись і під час воєнного стану, як того вимагає стаття 6 Європейської конвенції з прав людини. Намір продемонструвати високий стандарт національного правосуддя у справах про міжнародні злочини неодноразово було підтверджено представниками всіх гілок влади.

Моніторинг судових проваджень в частині серйозних міжнародних злочинів стане важливим кроком на шляху до підтримки української системи юстиції у забезпеченні права на справедливий суд та європейської і євроатлантичної інтеграції України. Вказані категорії справ і відповідні судові рішення будуть предметом розгляду й обговорення не тільки національних правозахисних організацій, але й міжнародних судових установ та механізмів захисту прав людини. Українська система правосуддя повинна продемонструвати, що, не зважаючи на продовження і жорстокий характер агресії РФ, Україна залишається відданою демократичним цінностям, і що національна система правосуддя є незалежною і високопрофесійною.

З огляду на безпрецедентне навантаження на судову систему, а також відсутність глибоких знань і досвіду у сфері воєнних злочинів у суддів та працівників судової системи у всіх без винятку областях України, моніторинг судових проваджень також допоможе достатньо швидко виправити можливі недоліки судової практики.

АПУ як найбільша та найстаріша юридична асоціація України, яка має членів в усіх регіонах України та плідно співпрацює з українською владою, має всі можливості для проведення такого моніторингу.

Загальний термін реалізації проєкту: 1 грудня 2023 – 31 травня 2024 року.

Територія впровадження проєкту: вся територія України.

 

ІІ. ЗАЛУЧЕННЯ ЕКСПЕРТІВ

  1. Національний експерт (гібридний/віддалений формат І часткова зайнятість)

Завдання:

  • Аналіз національного кримінального і кримінально-процесуального законодавства на його відповідність міжнародним стандартам,
  • Аналіз судових рішень у справах про воєнні злочини, ухвалені судами України з лютого 2022 р.
  • Участь у двосторонніх та багатосторонніх зустрічах, вебінарах, публічних заходах тощо, які проводяться в межах Моніторингу
  • Підготовка фінального звіту за результатами моніторингу: аналіз судової практики та судових рішень у справах про воєнні злочини (аналіз анкет моніторів), дослідження міжнародних стандартів щодо забезпечення права на справедливий суд

Вимоги:

  • Наявність вищої юридичної освіти зі ступенем не нижче магістра.
  • Не менше 10 років професійного досвіду у сфері кримінальної юстиції, верховенства права, прав людини, вдосконалення системи юстиції та правосуддя тощо.
  • Знання міжнародних стандартів, зокрема щодо права на справедливий суд.
  • Навички вміння працювати з великим об'ємом даними, знання статистичних методів та інструментів інформації.

Необхідні документи:

  • CV (повинно бути актуальним і детально відображати ваш професійний досвід, освіту, і релевантні навички).
  • Мотиваційний лист (опис вашої мотивації та інтересу до цієї позиції й організації).
  • Бажана вартість оплати послуг (вкажіть ваші очікування щодо заробітної плати за 30% робочого часу).

 

  1. Монітори Проєкту (відвідування судових засідань І часткова зайнятість)

Завдання:

  • Вивчення розкладу судових засідань в судах (всі регіони України)
  • Відвідування всіх судових засідань у справах про воєнні злочини в судах (всі регіони України)
  • Вивчення судових рішень у справах про воєнні злочини, винесені судами (всі регіони України)

Вимоги:

  • Наявність вищої юридичної освіти зі ступенем не нижче магістра.
  • Не менше 3 років професійного досвіду у сфері кримінальної юстиції, верховенства права, прав людини, вдосконалення системи юстиції та правосуддя тощо.
  • Знання міжнародних стандартів, зокрема щодо права на справедливий суд.
  • Можливість подорожувати на судові засідання в межах області.

Необхідні документи:

  • CV (повинно бути актуальним і детально відображати ваш професійний досвід, освіту, і релевантні навички).
  • Мотиваційний лист (опис вашої мотивації та інтересу до цієї позиції й організації).
  • Бажана вартість оплати послуг (за одне відвідане засідання та заповнений запитальник).

Свої кандидатські заявки з вищезазначеними пакетами документів надсилайте на електронну адресу kpyshchyk@uba.ua. Заявки можуть подавати як члени, так і нечлени АПУ.

Крайній термін для подання заявок: 22 листопада 2023 року, 18:00.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проєкту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному вебсайті USAID https://www.usaid.gov/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES