АПУ долучилась до конференції «На зламі історії: шлях до справедливості для жертв війни»

Справедливе покарання для воєнних злочинців є одним із головних векторів забезпечення справедливості для жертв війни. Однак, це вимагає справедливого судового процесу над обвинуваченими. Про це детально говорила Ольга Саленко, національна експертка проєкту Асоціації правників України «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини: версія 2.0», кандидатка юридичних наук, доцентка, доцентка кафедри юстиції ННІ права КНУ імені Тараса Шевченка, під час конференції «На зламі історії: шлях до справедливості для жертв війни», яка проходила 5-7 червня у Львові.

У своїй доповіді Ольга Саленко акцентувала увагу на важливості реалізації права на справедливий суд у справах про воєнні злочини. Вона виділила найбільш знакові елементи цих судових проваджень та їх характерні риси.

Судовий розгляд in absentia

Переважна частина справ про воєнні злочини розглядається in absentia, тобто за відсутності обвинувачених (близько 98%). Це питання привертає особливу увагу, адже порядок повідомлення підозрюваних та обвинувачених про розгляд справи є критично важливим.

На сьогодні законодавчо передбачено, що повідомлення здійснюється через публікацію в «Урядовому курʼєрі» та на сайті Офісу Генерального прокурора. Однак, ефективність такого методу, навіть з дублюванням повідомлень російською мовою, є сумнівною.

Експертка наголосила на необхідності застосування всіх можливих і розумних заходів для ефективного інформування воєнних злочинців про судові процеси.

Зокрема, наводились приклади використання додаткових методів повідомлення, таких як:

  • електронні повідомлення (повістки) на особисті електронні адреси обвинувачених чи на електронні адреси їх місця роботи;
  • направлення запитів до третіх країн, як у випадку з одним із обвинувачених, який є заступником міністра МНС РФ і перебував у Туреччині з робочим візитом;
  • використання месенджерів, таких як «Telegram», для зв'язку з обвинуваченими та надання інформації про судові процеси.

Ці приклади є поодинокими, але важливими, оскільки вони можуть сприяти унеможливленню негативних наслідків у майбутньому, як у частині перегляду заочних рішень суду, так і у разі розгляду цих справ міжнародними судовими інституціями.

Забезпечення права на захист

У справах in absentia важливо забезпечити змагальність процесу та процесуальну рівність сторін, зокрема ефективну реалізацію права на захист. Справа про воєнні злочини передбачає обов’язкову участь захисника. Оскільки обвинувачені можуть перебувати на тимчасово окупованих територіях, в РФ або в полоні, виникає питання про призначення захисників з системи безоплатної правової допомоги (БПД).

Конвенція гарантує «практичну, ефективну й реальну юридичну допомогу», а не лише формальне призначення захисника. Таким чином, одного лише призначення захисника недостатньо для виконання державою свого обов’язку щодо права на захист. Питання про зміст правової допомоги є ключовим, і тут зафіксовано як позитивні, так і негативні випадки. Тому ефективність, реальність та практичність правової допомоги у справах про воєнні злочини потребують удосконалення. Особливу увагу Ольга Саленко звернула на моральну дилему та безпекові ризики для адвокатів, що працюють у таких справах.

Висновки

Забезпечення справедливого суду для воєнних злочинців є важливим аспектом у досягненні справедливості для жертв війни. Проте це вимагає не лише належного законодавчого регулювання, але й практичного застосування ефективних методів повідомлення та забезпечення реальної правової допомоги.

Дякуємо Українській Гельсінській спілці з прав людини за запрошення та можливість долучитися до важливих обговорень.

Фото надані організаторами заходу.

_____
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Права людини в дії», яка виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID, Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори.

У світі USAID є однією з провідних установ у сфері розвитку, яка виконує роль каталізатора цих процесів та допомагає досягати позитивних результатів. Діяльність USAID є проявом доброчинності американського народу, а також підтримує просування країн-отримувачів допомоги до самостійності та стійкості та сприяє забезпеченню національної безпеки та економічного добробуту США. Партнерські стосунки з Україною USAID підтримує з 1992 року; за цей час, загальна вартість допомоги, наданої Україні з боку Агентства, склала понад 9 млрд. доларів США. До поточних стратегічних пріоритетів діяльності USAID в Україні належать зміцнення демократії та механізмів досконалого врядування, сприяння економічному розвитку та енергетичній безпеці, вдосконалення систем охорони здоров'я та пом’якшення наслідків конфлікту у східних регіонах. Для того, щоб отримати додаткову інформацію про діяльність USAID, просимо Вас звертатися до Відділу зв’язків з громадськістю Місії USAID в Україні за тел. (+38 044) 521-57-53. Також пропонуємо завітати на наш вебсайт: http://www.usaid.gov/ukraine, або на сторінку у Фейсбук: https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Do you have an interesting idea for an event?