Юридична громадська організація (ГО) допомагає документалістам в Україні отримувати надійні докази для розслідувань

eyeWitness to Atrocities (eyeWitness) — це благодійна організація, що надає правозахисникам можливість знімати з мобільних телефонів достовірні фото- та відеозаписи, які можуть бути використані під час розслідувань і судових процесів. Наразі програма допомагає документалістам в Україні робити фото- й відеозаписи ймовірних воєнних злочинів, що можуть бути використані як докази.

Хоча щодо подій в Україні зроблено та поширено в Інтернеті багато фото- і відеозаписів, ці матеріали потрібно верифікувати, перш ніж їх можна буде використовувати як доказ. Процес верифікації вимагає значних ресурсів і часу, а якщо відзняті матеріали неможливо верифікувати, вони не матимуть практичної користі для судових проваджень. Тому як ніколи важливо, щоб документалісти знімали фото та відео так, щоб їх можна було легко перевірити.

З огляду на інформацію про численні ініціативи щодо збору доказів еyeWitness закликає українських документалістів використовувати додаток для камер eyeWitness to Atrocities. Програма, що розроблена Міжнародною асоціацією юристів у 2015 році та ґрунтується на юридичній експертизі, має низку переваг:

  • Додаток автоматично позначає на відзнятих матеріалах місце, дату і час. На відміну від звичайних додатків для камер, цю інформацію не можна редагувати. Це дає змогу документалістам довести слідчим та іншим органам, що зображення справжні, і підвищує їх шанси бути використаними як докази під час розслідувань.
  • Користувачі можуть налаштувати програму на автоматичне завантаження свого матеріалу на захищений сервер eyeWitness, перш ніж надсилати його до органів влади України. Юридична команда eyeWitness може проаналізувати та підтвердити достовірність відеоматеріалу для Генерального прокурора та інших слідчих органів. Сервер eyeWitness надано і захищено компанією LexisNexis Legal & Professional, що входить до групи RELX.
  • Додаток має функції безпеки, зокрема приховану й захищену паролем галерею, маскування програми та шифрування.
  • Додаток доступний українською, а також російською, англійською, іспанською, французькою, арабською та бірманською мовами.

Окрім додатка, організація також розробила Центр ресурсів для України. Зі статей, доступних англійською, українською та російською мовами, можна дізнатися інформацію про використання додатка, правила збору інформації таким чином, щоб її можна було верифікувати, а також виявлення та фіксування доказів воєнних злочинів.

Директорка eyeWitness Венді Беттс зазначила: «Мирні жителі, журналісти та організації громадянського суспільства зараз ризикують своїм життям, щоб зібрати життєво важливі докази потенційних воєнних злочинів та інших порушень прав людини. На жаль, через проблеми з верифікацією та надійністю ми не можемо бути впевнені, що всі відповідні зображення будуть використані як докази в майбутніх розслідуваннях. Наша місія в eyeWitness полягає в тому, щоб допомогти документалістам зафіксувати матеріал таким чином, щоб слідчі могли його легко верифікувати і прийняти як доказ».

«Ті, хто користується нашим додатком, хочуть справедливості за порушення прав людини та звірства, свідками яких вони стали, — прокоментувала Юліанна Ромі, юридична радниця eyeWitness. — Тисячі фотографій, відео- та аудіофайлів, зроблених за допомогою програми eyeWitness to Atrocities, були передані до національних та міжнародних органів контролю, зокрема Організації Об’єднаних Націй та Міжнародного кримінального суду. Наші фотографії були використано з метою викриття переміщення палестинських громад, засудження двох воєначальників у Демократичній Республіці Конго та викриття екологічних злочинів в Гамбії. Ми сподіваємося, що матеріали, зафіксовані за допомогою додатка в Україні, можна буде використовувати для досягнення справедливості».

Примітки:

1. Про eyeWitness: Заснована Міжнародною асоціацією адвокатів у 2015 році, еyeWitness to Atrocities (eyeWitness) допомагає правозахисникам у всьому світі знімати та використовувати достовірні фотографії та відео для відправлення правосуддя. Окрім спеціального додатка для камери eyeWitness to Atrocities, eyeWitness також пропонує навчання з фото- та відеодокументації, юридичну експертизу та зв’язок з ключовими органами, які розслідують злочини, такими як Організація Об’єднаних Націй та Міжнародний кримінальний суд. Усі ці послуги безкоштовні. Шляхом поєднання права з технологіями, eyeWitness гарантує, що зображення можуть бути не тільки верифіковані, але й використані для притягнення винних до відповідальності в судах.

2. Благодійна реєстрація: eyeWitness — зареєстрована благодійна організація (реєстраційний номер 1156242) та компанія з обмеженою відповідальністю, зареєстрована в Англії та Уельсі (реєстраційний номер 08703983). eyeWitness регулюється Комісією з благодійності.

3. Додаткові матеріали:

Центр ресурсів для України eyeWitness.

Історії про вплив eyeWitness.

4. Інтерв’ю: eyeWitness може запропонувати інтерв’ю англійською, іспанською та французькою мовами.

Do you have an interesting idea for an event?