ВККС розпочала конкурс на заміщення 550 вакантних посад суддів апеляційних судів

Вища кваліфікаційна комісія суддів України (ВККС) розпочала безпрецедентний відкритий конкурс на 550 вакантних посад суддів апеляційної інстанції.

«ВККС усвідомлює свою надважливу роль і відповідальність у прискоренні євроінтеграційних процесів України, адже право на справедливий суд — ключова європейська демократична цінність, а основне завдання ВККС — забезпечення судової системи суддями, тобто забезпечення права на доступ до правосуддя для громадян України», — наголошують у Комісії.

Загалом у системі апеляційних судів на сьогодні бракує понад половину (56%) суддів. У розрізі юрисдикцій найбільше вакансій — 425 — у загальних апеляційних судах. Також налічується 67 вакантних посад суддів в апеляційних адміністративних судах, 58 вакансій — в апеляційних господарських судах.

Основною причиною браку суддів стало припинення повноважень членів ВККС у листопаді 2019 року. Комісія, відповідно, протягом останніх 3,5 року не виконувала свої повноваження, що спричинило катастрофічну ситуацію з доступом громадян до правосуддя. В апеляційні суди жодного судді не було призначено протягом 10 останніх років. У цей самий час кількість працюючих суддів продовжувала скорочуватися, адже судді досягали пенсійного віку, подавали у відставку за станом здоров’я, звільнялися за власним бажанням чи з інших причин.

Через несвоєчасність розгляду справ українськими судами Європейський суд з прав людини продовжує констатувати порушення Україною строків розгляду, що негативно впливає на оцінку судової системи України міжнародними партнерами.

ВККС має завдання не просто задовольнити гострий кадровий голод у судовій системі, а й залучити до суддівського корпусу доброчесних, неупереджених, мотивованих професіоналів з наукового, адвокатського та суддівського середовищ.

Конкурс, який стартує, безпрецедентний з декількох причин:

  1. Історичним є сам факт проведення конкурсу на посади суддів апеляційної інстанції. Раніше судді до апеляційного суду призначалися Верховною Радою України. Це був непрозорий та дещо політизований процес.
  2. Безпрецедентною є кількість суддів апеляційних судів, яких ВККС планує добрати на відкритому конкурсі, — 550 осіб, що становитиме 56% від загальної кількості суддів апеляції в Україні.
  3. ВККС висловлює принципове ставлення до питання доброчесності під час конкурсу та проведе добір суддів у співпраці й партнерстві з громадянським суспільством. Суспільство представлятиме Громадська рада доброчесності, яка проводитиме всебічну перевірку кандидатів на доброчесність.

У конкурсі можуть взяти участь судді, юристи (адвокати), викладачі юридичних вишів, науковці, що відповідають кваліфікаційним вимогам. Це можливість для фахових правників реалізувати свої професійні прагнення та ідеї на посаді судді апеляційної інстанції, змінити судову систему і, відповідно, сприяти тим трансформаціям та змінам у країні, на які чекає та які виборює на фронті український народ.

Етапи конкурсу:

  1. Подання заяви для участі в конкурсі, анкети та документів, які передбачені умовами конкурсу, зокрема підтверджують відповідність кандидата вимогам. Це відбувається в електронному вигляді (15-31 грудня 2023 року).
  2. Перевірка комплектності документів, наявності стажу, встановлення відповідності особи вимогам до кандидата на посаду судді апеляційного суду. За результатами такої перевірки відбувається допуск до проходження кваліфікаційного оцінювання.
  3. Для участі в конкурсі на посаду судді апеляційного суду проводиться кваліфікаційне оцінювання кандидата на посаду судді, яке включає іспит. Відповідно до внесених змін до профільного закону, це анонімне тестування та виконання практичних завдань. Анонімне тестування проводиться щодо когнітивних здібностей, загальних знань у сфері права та кожної спеціалізації суду: адміністративної, господарської та загальної (цивільної і кримінальної). Практичні завдання виконуються щодо кожної із зазначених спеціалізацій суду.

Кандидат на посаду судді вважається таким, що склав кваліфікаційний іспит, якщо він\вона набрав(-ла) не менш ніж 75% максимально можливого бала за кожне тестування та практичне завдання кваліфікаційного іспиту.

  1. Здійснюється спеціальна перевірка щодо кандидатів на посаду судді, які допущені до етапу дослідження, досьє та проведення співбесіди кваліфікаційного оцінювання.
  2. За результатами кваліфікаційного оцінювання кандидата на посаду судді апеляційного суду ухвалюється рішення про підтвердження або непідтвердження здатності такого кандидата здійснювати правосуддя у відповідному суді та визначається його рейтинг для участі у конкурсі.
  3. Визначення учасника конкурсу, який має вищу позицію за рейтингом.

Перевірку тестових кваліфікаційних завдань здійснюватиме комп’ютер без жодного втручання людини. Доброчесність кандидата оцінюватиме ГРД. ВККС уже розробила детальну анкету кандидата на посаду судді, досліджуватиме мотиви кандидата брати участь у конкурсі. Зараз триває робота над близько 7 тисячами професійних тестових завдань та практичних вправ для професійного іспиту.

Критерії та порядок виставлення балів буде відкритий для загального доступу.

Порушення процедури проведення кваліфікаційного іспиту щодо кандидата на посаду судді може бути оскаржене в судовому порядку, так само як і рішення, ухвалене за результатами кваліфікаційного оцінювання.

Do you have an interesting idea for an event?