Угорщина

1. Правила в’їзду до Угорщини

Постановою Уряду Угорщини 56/2022 від 24.02.2022 р., скасовуються всі епідеміологічні обмеження на в’їзд з України в Угорщину для громадян України та іноземців, які на законих підставах перебувають в Україні. Також таким особам, за їх запитом, може бути надано тимчасовий статус біженця в Угорщині, навіть без дозвільних документів.

2. Місця перетину кордону з Угорщиною:

  • Дзвінкове (Оформлення осіб та транспортних засобів буде здійснюватися цілодобово, перетин дозволений на авто (крім автобусів) та пішки)
  • Чоп (Тиса) (Функціонує лише для автомобільного сполучення)
  • Вилок (перетин дозволений на авто та пішки)
  • Лужанка (перетин дозволений на авто та пішки, можливе використання для транзитного слідування територією Угорщини)
  • Косино (Оформлення осіб та транспортних засобів буде здійснюватися цілодобово, перетин дозволений на авто (крім автобусів) та пішки)

Окрім того, зі станції Чоп до Захоні (Угорщина) щодня курсує 9 пар поїздів (у складі одного поїзда – 6 вагонів). На зазначені поїзди потрібно купувати квитки. Пріоритет при посадці надається жінкам, дітям та людям похилого віку.

Посадка до поїздів здійснюється при наявності квитка та одного з документів:

  • закордонний паспорт;
  • біометричний паспорт;
  • паспорт громадянина України.

Також з півночі суботи (00:00, 27.02) пасажири, які прибувають з України, можуть продовжити подорож до будь-якого пункту призначення в Угорщині за безкоштовним «квитком солідарності», цю інформацією повідомили на сайті угорської залізниці MÁV.

Кордон з Угорщиною можна перетнути на підставі одного з документів:

  • закордонний паспорт;
  • біометричний паспорт;
  • паспорт громадянина України.

У разі відсутності документів, під час перетину надаватиметься статус біженця.

За інформацією Державної прикордонної служби України, при виїзді з України дитини разом з матір’ю заява-згода батька на виїзд дитини за кордон наразі не вимагається, необхідно мати в наявності свідоцтво про народження дитини.

 3. Процедура отримання статусу біженця

Угорщина прийматиме у себе всіх без винятку біженців, навіть без дозвільних документів.

24.02.2022 Уряд Угорщини прийняв Постанову, яка передбачає надання притулку, як форми захисту для українців, які прибувають до Угорщини. Такі особи отримують захист в Угорщині майже автоматично.

Статус особи, яка потребує захисту, поширюється на осіб, які є громадянами України та прибувають із України до Угорщини. Це також стосується тих осіб, хто, хоча і не є громадянином України, але перебувають в Україні на законних підставах (наприклад, на основі українського дозволу на проживання або візи). Тепер вони також можуть отримати захист Угорщини.

Для отримання статусу особи, яка потребує захисту, в першу чергу, потрібно подати прохання про захист Угорщиною. Тим самим розпочинається процедура, яка протягом 45 днів проходить інстанції Національного Відомства у справах іноземців. Протягом такої процедури має бути доведено, що особа, яка звертається за захистом, є громадянином України, або, не будучи громадянином України, проживає в Україні на законних підставах. Найпростіший спосіб це зробити – представити різні документи та ідентифікаційні картки.

Однак, важливим є те, щоб захист мали змогу отримати навіть ті, у кого немає відповідних документів. В такому випадку, скоріш за все, процедура слухання займе довший час для більш детальних питань органами, щоб встановити звідки прибула особа.

4. Дозвіл на тимчасове проживання

Біженці із України на весь час, доки тривають воєнні дії, розміщуються державними органами у центрі прийому (таборі біженців), де їх забезпечують харчуванням і медичною допомогою. Особи, які можуть самі забезпечити собі житло, не мусять розміщуватися в центрі прийому, але, в такому випадку, розмір підтримки для них буде зменшений.

По завершенню процедури, коли особі офіційно надано притулок, вона отримує право на проживання у центрі прийому (таборі біженців), медичну допомогу, освіту для дітей та щомісячну грошову допомогу протягом всього терміну знаходження під захистом.

На жаль, впродовж останніх років спроможність надання притулку угорською системою різко знизилася. Найближчим часом приміщення у Вамошсабаді та житло громади Балашдьярматі, де кілька місяців тому розміщувались афганські сім’ї, відкриються в якості домівок для багатьох біженців із України.

Також допомогу українським біженцям надає Угорська Гельсінська Комісія: ukrainecrisis@helsinki.hu; facebook.com/helsinkibizottsag  

5. Які умови надання тимчасового захисту громадянам України в Угорщині?

Угорщина надає тимчасовий захист (menedékes) громадянам України, членами їх сімей, які були змушені покинути Україну через війну. Отримання тимчасового захисту не залежить від того чи прибули такі громадяни на територію Угорщини безпосередньо з України або з іншої країни.

Водночас тимчасовий захист надається лише тим громадянам України, які до 24 лютого 2022 року перебували на території України.

На який термін надається тимчасовий захист?

Тимчасовий захист діє максимально протягом 3-х років та є єдиним для всіх країн-членів ЄС.

Які права надає громадянам України тимчасовий захист в Угорщині?

Тимчасовий захист надає громадянам України право на житло, харчування та медичний догляд. Водночас житло може бути надано й іншої особою, про що слід повідомити міграційні органи Угорщини.

Громадяни України, які отримали тимчасовий захист, можуть обіймати визначені робочі місця без додаткового дозволу. Щодо інших робочих місць  прохачі тимчасового захисту повинні отримати дозвіл на роботу в спрощеному режимі. Дітям гарантується право на навчання.

У разі надання тимчасового захисту громадянам України видається спеціальне угорське посвідчення особи.

Як подати заяву (клопотання) на отримання тимчасового захисту?

Заяву (клопотання) на отримання тимчасового захисту можна подати особисто в будь-якому із пунктів прийому цілодобово або в будь-якому відділенні обслуговування клієнтів Генерального управління у справах іноземців Угорської Дирекції міграційної служби та громадянства (“Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság”, OIF) у робочий час.

Контактні дані Генерального управління у справах іноземців Угорської Дирекції міграційної служби та громадянства (“Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság”, OIF): http://oif.gov.hu/index.php?option=com_k2&view=item&layout=item&id=33&Itemid=678&lang=en

Чи можуть міграційні органи Угорщини ухвалити рішення про перебування громадянина України у визначеному місці?

При наданні тимчасового захисту може бути визначено обов’язкове місце проживання громадянина України, а також дотримання суворих правил поведінки. У цьому випадку особа має бути доступною у визначеному житлі, а в окремих випадках – зобов’язана не залишати адміністративну територію округу.

Порушення правил поведінки у визначеному місці може призвести до судового розгляду з накладенням санкцій (аж до затримання громадянина).

Якщо вам потрібне житло, харчування, ліки чи інший догляд, ви можете звернутися до будь-якої з організацій допомоги за посиланням нижче:

6. Можливість отримати працевлаштування в Угорщині

Для того, щоб особа, яка звернулась за притулком, мала можливість отримати працевлаштування, їй потрібно подати заявку на отримання особливого дозволу на роботу.

Щоб мати можливість працювати в Угорщині, громадяни України можуть обрати один з трьох можливих варіантів:

Перший варіант можна подати заявку на короткостроковий дозвіл на роботу.

Заявка має бути подана виключно угорським роботодавцем онлайн. Рішення приймається протягом  8-15 днів залежно від обставин.

Цей дозвіл надає особі право працювати в Угорщині протягом 90 днів поспіль або максимум 90 днів протягом визначеного 180-денного періоду. В останньому випадку іноземцю необхідно переконатися, що його перебування не перевищує 90 днів безвізу на території Угорщини/Шенгенської зони.

Члени сім’ї можуть перебувати в Угорщині на підставі  біометричних паспортів, але не можуть працювати.

Другий варіант можна подати заяву про довгостроковий дозвіл на проживання з метою працевлаштування.

Заявку можна подати в Угорщині. Після цього рішення приймається протягом 60-70 днів залежно від того, чи подається заявка онлайн чи особисто.

Якщо рішення щодо заяви буде успішним, їм надається дозвіл на 2 роки з можливістю багаторазового поновлення строку. Власник цього дозволу має право залишатися та працювати в Угорщині на підставі обставин, зареєстрованих у угорського роботодавця, та попередньої угоди, підписаної обома сторонами.

В цьому варіанті члени вашої сім’ї, також можуть подати заяву про дозвіл на проживання з метою возз’єднання сім’ї; однак, вони не матимуть права на працю. Посвідка на проживання членів сім’ї видається з тим же терміном дії, що і вам.

Якщо заява про дозвіл на проживання з метою возз’єднання сім’ї подається вашими родичами окремо, тобто у вас вже є дозвіл на проживання в Угорщині, а у них немає, то заява від них буде розглядатися протягом 21 дня.

Третій варіант можна подати заявку на «Білу картку».

З 1 січня 2022 року в Угорщині запроваджено так звану «білу картку», яка дозволяє її власнику працювати віддалено з території Угорщини більше 90 днів протягом будь-якого 180-денного періоду для компанії з місцезнаходженням за межами Угорщини.

Заяву можна подати в Угорщині. Такий вид дозволу може бути виданий на один рік і продовжений ще на один рік. Однак дозвіл на проживання з метою возз’єднання сім’ї не можна «прикріпити» до неї, також до заяви необхідно подати певну фінансову звітність. Після подання такої заяви органи влади протягом 30 днів приймають рішення.

Також важливо зазначити, що іноземні громадяни повинні переконатися, що їхній паспорт дійсний кілька років, оскільки дозвіл на проживання може бути дійсним лише до закінчення терміну дії паспорта мінус 3 місяці. Наприклад, якщо термін дії паспорта закінчується 1 червня 2023 року, вид на проживання видається лише до 1 березня 2023 року.

У разі отримання дозволу на проживання з метою працевлаштування, членам сім’ї видається посвідка на проживання відповідно до становища довірителя. Однак у випадку, якщо термін дії паспорта одного з членів сім’ї закінчується, посвідка на проживання з метою возз’єднання сім’ї видається до дня закінчення терміну дії паспорта.

Щодо термінів, то на даний момент ми не знаємо жодного прискореного процесу для громадян України.

Джерела:  

Матеріали Оксани Довгоніс, молодший юрист MORIS;

матеріали підготовлені Віталієм Уркевичем доктором юридичних наук, професором  – Суддею Великої палати Верховного Суду для телеграм каналу «Мої права за кордоном», автор каналу Олена Кібенко – Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук.

Корисні посилання:

  • Сайт призначений для Українських громадян та біженців до інших країн, які шукають легальний притулок та юридичну допомогу в Угорщині
  • Безкоштовна юридична консультація:
    Hungarian Bar Association
    Email: muk@muknet.hu
    Address: 1055 Budapest, Szalay utca 7
    Telefon: +36 1 311 9800, +36 1 331 1773

    Budapest Bar Association
    Email: ukraine@bpbar.hu 
    Address: 1055 Budapest, Szalay utca 7
    Telefon: +36 1 353 0155, +36 1 353 0810

Do you have an interesting idea for an event?