Тетяна Лисовець — про вибори в комітетах АПУ, пріоритети та відносини з іншими асоціаціями

Які процеси оновлення зараз відбуваються в Асоціації правників України? Які пріоритети формують нинішній порядок денний АПУ? Чи може голос українських юристів бути гучнішим на міжнародній арені? Які виклики постали перед правничою спільнотою під час війни? Чи відчуває АПУ конкуренцію з боку інших українських юридичних асоціацій або органів державної влади? На ці та інші запитання в інтерв’ю «Юридичній практиці» з нагоди 21-річчя Асоціації відповіла Тетяна Лисовець, Віцепрезидентка АПУ, старша партнерка АК «Соколовський і Партнери». Пропонуємо до вашої уваги деякі її тези.

21-річчя Асоціації проходить під егідою оновлення керівництва АПУ. Війна спонукала до більшої активності молодих і амбітних юристів. Сьогодні багато молодих юристів підтягнулися до роботи в АПУ. Зараз вони приносять багато нового в нашу діяльність.

У нас завершились вибори голів комітетів. Річ у тім, що стовпи, на яких стоїть АПУ, — це комітети, кожен із яких працює за своїм напрямом. Це ті три слони, які підтримують АПУ в тонусі та штовхають до розвитку. До комітетів було обрано близько 80% нових керівників. Це чудовий результат, адже оновлення — завжди розвиток.

Війна призвела до того, що певні галузі права стали менш затребуваними, а інші, навпаки, стрімко розвиваються. Воєнні реалії спонукають, зокрема, до законодавчих змін. Я займаюсь податковим правом і можу сказати, що з огляду на законодавчі зміни, пов’язані з мораторієм на перевірки, податкова практика тяжіє до консалтингу. Стало менше судових спорів, і в якийсь момент мені навіть здавалося, що практика призупинилася у своєму розвитку. З 1 грудня відновлюються податкові перевірки, і очікуємо, що податківці активізуються.

Очікувано відродилася військова практика. Раніше у нас була військова юстиція та суди. Але в країні чомусь вирішили, що це не та галузь, яку потрібно розвивати. Судді загальної юрисдикції та невійськові прокурори оцінюють кримінальні правопорушення, вчинені військовослужбовцями. Звісно, це робиться з точки зору цивільної людини. А це не зовсім правильно, є дуже багато особливостей, крім правових, ще й психологічні, які теж треба враховувати.  Тому ми постали перед необхідністю відновити та розвивати військову юстицію. Вона обов’язково вийде на інший, вищий рівень.

Попри війну, ми [АПУ — прим. ред.] займаємося вдосконаленням законодавства майже у всіх галузях права. Робота триває, намагаємося запропонувати суспільству кращу якість законів з урахуванням європейських стандартів. Ми вивчаємо європейське законодавство, беремо найкорисніше і враховуємо українські особливості. Пріоритетом АПУ є максимальне наближення українського законодавства до європейських стандартів.

АПУ наразі активно комунікує на міжнародному рівні. За каденції попередньої президентки АПУ Анни Огренчук Асоціація взяла дуже високу планку в цьому напрямі. Ми маємо зберігати, підтримувати та примножувати наявні напрацювання. Наші міжнародні партнери надають українським юристам більше можливостей та комунікативних майданчиків для обміну знаннями й досвідом. Це потрібно обов’язково використовувати  для досягнення конкретних результатів.

Чимало членів АПУ є також членами інших асоціацій. Співпраця з іншими профільними асоціаціями допомагає звернути увагу на певні нюанси і побачити більш широку юридичну картину. В останні два роки відносини між громадськими об’єднаннями серйозно покращилися. Ми не конкуруємо, а доповнюємо та допомагаємо одне одному, обмінюємося корисною інформацією.

Я з АПУ вже понад 10 років! Мені завжди імпонувало бути в середовищі однодумців, які разом ідуть до спільної мети. Це надихає та дає відчуття, що ти є частиною великої спільноти, в якій можлива реалізація прогресивних ідей. АПУ — об’єднання, де вас почують!

Повну версію інтерв’ю читайте за посиланням

Do you have an interesting idea for an event?