Що потрібно знати про мобілізацію? Відповіді Асоціації правників на популярні запитання українців

Асоціація правників України, яка в умовах збройної агресії РФ проти України надає безоплатну юридичну допомогу, зібрала найпоширеніші запитання про мобілізацію та надала відповіді, як діяти в тій чи іншій ситуації, для «Новое время».

До вашої уваги — матеріал без змін.

Які правила та підстави проведення мобілізації?

Через збройну агресію РФ проти України відповідно до Указу Президента № 69/2022 «Про загальну мобілізацію» оголошена та проводиться загальна мобілізація протягом 90 діб з дня набрання чинності цим Указом.

Мобілізаційні заходи відбуваються одночасно на всій території України і стосуються національної економіки, органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, Збройних сил України, інших військових формувань, оперативно-рятувальної служби цивільного захисту, підприємств, установ і організацій.

Призов військовозобов’язаних, резервістів та залучення транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних сил України, Національної гвардії, інших військових формувань України здійснюється в обсягах, визначених мобілізаційними планами. Наразі вони під грифом «секретно».

Які є хвилі мобілізації та на якій ми зараз? Хто першочергово підпадає під мобілізацію?

1. Перша черга оперативного резерву — це колишні військовослужбовці до 40 років, які мають бойовий досвід і відслужили в армії за контрактом або однією із хвиль мобілізації.

2. Друга черга оперативного резерву (наразі діє друга хвиля мобілізації) — військовослужбовці, які проходили строкову службу до 2014 року або служили за контрактом.

3. Мобілізаційний резерв — військовозобов’язані громадяни, які закінчили військові кафедри ВНЗ як офіцери запасу та не призивалися під час попередніх мобілізаційних кампаній.

4. Громадський резерв — інші громадяни, які не мають вікових і фізичних обмежень на призив на військову службу і можуть бути залучені для комплектування Збройних сил та інших військових формувань винятково в особливий період.

Тобто на першому етапі комплектування проводиться за рахунок резервістів, колишніх учасників АТО та ООС з поступовим нарощуванням чисельності з числа тих військовослужбовців, хто відслужив, та військовозобов’язаних.

Чи відправлять одразу на передову?

Ні. Мобілізованих, які не проходили військову службу, направляють для здійснення відповідної фахової підготовки до навчальних центрів (навчальних закладів). Тривалість підготовки — 7-20 днів залежно від складності спеціальності. Після її завершення мобілізовані вибувають для комплектування підрозділів, що ведуть бойові дії.

Однак якщо вас направили на передову без підготовки та навичок володіння зброєю, зверніться на гарячу лінію: 0-800-500-410, 0-800-500-442, 044-454-44-99. Для оперативного реагування на порушення необхідно назвати ПІБ мобілізованого та номер військової частини, до якої його направлено.

Чи мобілізують внутрішньо переміщених осіб (ВПО)?

Чоловіки призовного віку (18 — 60 років) для отримання статусу ВПО зобов’язані стати на військовій облік за місцем фактичного перебування. В подальшому вони можуть бути залучені до загальної мобілізації.

Чи можуть вручити повістку на вулиці чи блокпості?

Законодавством не встановлено місце, де громадянину можуть вручити повістку. Це може відбутися будь-де, але тільки після встановлення особи військовозобов’язаного, якому вручають повістку. Встановлення особи військовозобов’язаного відбувається на підставі документів, що засвідчують особу. А в період воєнного стану краще на вимогу надавати документи для перевірки уповноваженим особам.

Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» уповноваженими для вручення повісток є співробітники військових комісаріатів, місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування. Повістки громадянам можуть також вручатися безпосередньо посадовими особами районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Існують такі види повісток:

— уточнення облікових даних;

— проходження медкомісії;

— призив на військову службу в ЗСУ;

— прибути на призовну дільницю.

Доставлення військовозобов’язаного або призовника до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки з вулиці чи будь-якого іншого місця зобов’язані здійснювати органи Національної поліції України, і доставляти лише у випадку законодавства про військовий обов’язок і військову службу.

Якщо ви нічого не порушували, то можете повідомити, що прийдете добровільно у визначений час. Неявка у військкомат є адміністративним правопорушенням.

При явці у військкомат особа проходитиме військово-лікарську комісію (ВЛК) і в разі визнання придатним отримає другу повістку про явку за першим викликом чи в конкретну дату. При неявці за цією повісткою наступає кримінальна відповідальність.

Також після проходження ВЛК особа може бути одразу розподілена для проходження служби без вручення повістки.

Чи всі чоловіки підлягають мобілізації?

Так, крім винятків. Особи, які не придатні або обмежено придатні, можуть бути викликані для проходження повторної військово-лікарської комісії.

Хто не підлягає призову під час мобілізації?

— визнані ВЛК тимчасово непридатними;

— на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років;

— які самостійно виховують дитину (дітей) віком до 18 років;

— на утриманні яких перебуває дитина з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;

— на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи, до досягнення нею 23 років;

— усиновителі, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років;

— зайняті постійним доглядом за особами, які його потребують, відповідно до законодавства України;

— народні депутати України;

— працівники органів військового управління;

— заброньовані на період мобілізації та на воєнний час державними органами влади й іншими державними організаціями, органами місцевого самоврядування, за установами, підприємствами та організаціями.

Що таке «бронь» за держорганами?

Бронювання військовозобов’язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період для забезпечення функціонування зазначених органів та виконання мобілізаційних завдань (замовлень).

Органи державної влади, інші державні органи подають Міністерству економіки погоджені Міністерством оборони пропозиції щодо бронювання. Міністерство економіки їх узагальнює і протягом одного робочого дня приймає відповідне рішення та надсилає його копію Міністерству оборони, а також зазначеним органам.

У рішенні Міністерства економіки зазначається строк дії відстрочки, який не може перевищувати шість місяців.

Чи будуть мобілізовувати жінок?

Жінки, які перебувають на військовому обліку за відповідними військово-обліковими спеціальностями, можуть бути призвані у військові частини на військову службу.

Наразі такої необхідності немає, але в окремих випадках жінки можуть бути мобілізовані за найбільш дефіцитними для Збройних сил України та інших складових сил оборони військовими спеціальностями: медичні, зв’язку, обчислювальної техніки, радіоелектроніки, водії автотракторних (гусеничних) засобів, водолази, механіки та монтажники авіаційних машин, картографії, топогеодезії, фотограмметрії, аерофотослужби, поліграфії, кінорадіомеханіки, харчової промисловості, фінансово-економічної діяльності.

Слід зауважити, що жодної жінки, без згоди, на військову службу під час мобілізації поки що не призвано.

Яка участь цивільних у захисті?

У період дії воєнного стану цивільні особи можуть брати участь у відсічі та стримуванні збройної агресії та отримати вогнепальну зброю і боєприпаси до неї.

Також у період дії воєнного стану громадяни України можуть застосовувати власну нагородну зброю, спортивну зброю (пістолети, револьвери, гвинтівки, гладкоствольні рушниці), мисливську нарізну, гладкоствольну й комбіновану зброю та бойові припаси до них.

Цивільні особи не будуть нести відповідальність за застосування вогнепальної зброї проти осіб, які здійснюють збройну агресію проти України.

Не пізніше 10 днів після припинення або скасування дії воєнного стану в Україні цивільні особи зобов’язані здати отриману ними вогнепальну зброю і невикористані боєприпаси до неї до органів Національної поліції України. За порушення зазначеної вимоги цивільні особи будуть нести кримінальну відповідальність.

Чи можливо добровільно піти на службу? За яких умов?

За загальним правилом, громадяни віком від 18 до 60 років можуть добровільно вступити на військову службу. Зазвичай, йдеться про службу за контрактом. Однак зараз, на період дії воєнного стану, вас або мобілізують (служба у військовій частині), або візьмуть до територіальної оборони (ТрО). В окремих випадках до територіальної оборони приймають громадян і старше 60 років.

Є винятки, хто не може бути мобілізований (перелік вище). Ці винятки саме для мобілізації, тобто для служби у військових частинах, на територіальну оборону вони поширюється. Тому просто звертайтеся до територіального центру комплектування (колишній військкомат). Із собою потрібно мати паспорт, код і документ про приписку до дільниці (приписне, військовий квиток).

Як формується Інтернаціональний легіон?

В Україні створюється Інтернаціональний легіон ТрО у складі іноземців, які бажають долучитися до опору російським окупантам та захисту світової безпеки.

Алгоритм дій, як можна приєднатися до цього підрозділу:

Крок 1. Звернутися до посольства України у вашій державі з наміром приєднатися до Інтернаціонального легіону територіальної оборони України. Звернутися можна трьома способами:

— прийти у посольство фізично;

— зателефонувати;

— написати на електронну пошту.

Крок 2. Уточнити, які документи та одяг (оснащення) необхідно або рекомендовано мати.

Документи:

— внутрішній документ (ID або паспорт);

— закордонний паспорт;

— документи, які підтверджують проходження військової служби (служби в силових структурах) та участь у бойових діях;

— інші документи за вказівкою військового дипломата та консула.

Крок 3. Прибути до посольства з документами для співбесіди з аташе з питань оборони та врегулювання візових питань з консулом.

Крок 4. Написати заяву на вступ до територіальної оборони Збройних сил України на військову службу за контрактом у добровільному порядку (аташе з питань оборони надає допомогу).

Крок 5. Отримати інструкції щодо порядку прибуття до України, наявності необхідних документів та екіпірування. Рекомендовано, за наявності, брати із собою військовий одяг або його елементи, екіпіровку, шолом, бронежилет та інше.

Крок 6. Вирушити до України визначеним шляхом. Представники українських посольств, консульств (за кордоном) та територіальної оборони в Україні надаватимуть допомогу на шляху висування. Їхні контакти нададуть у посольстві України у вашій державі.

Крок 7. По прибуттю в Україну на пункті збору вступити до Іноземного легіону ТрО України (підписати контракт) та спільно з бійцями з інших країн та українськими воїнами вирушити на боротьбу з російськими окупантами.

Do you have an interesting idea for an event?