«ШІ не замінить юристів. Він замінить тих, хто його не використовує» — як у Верховному Суді працюють з інноваціями
Асоціація правників України продовжує знайомити юридичну спільноту з ключовими цифровими інструментами Верховного Суду. Упродовж наступних тижнів ми публікуватимемо серію коротких відео з виступу Расіма Бабанли, першого заступника керівника Апарату — керівника департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, присвячену Базі правових позицій та порталу Supreme Observer.
Перший відеофрагмент — про те, з чого все почалося. Як народилася ідея використати штучний інтелект для забезпечення єдності судової практики? І чому правники вже не можуть ігнорувати цифрові інструменти?
«ШІ не замінить юристів. Він замінить тих, хто не використовує ШІ.»
Ця фраза, що вже стала своєрідним юридичним афоризмом, добре підкреслює ключовий виклик для професії.
Із 2017 року Верховний Суд розглянув понад 650 тисяч справ, і щороку ця цифра зростає на ще 90 тисяч. Забезпечити єдність практики в таких масштабах — це виклик, який неможливо подолати без технологічної підтримки. Саме тому в Верховному Суді почали створювати інструмент, який може автоматично зіставляти тексти судових рішень і знаходити релевантну практику — і так з’явилася База правових позицій (оновлена версія 2.0 від квітня 2025 року).
Цей інструмент доступний не лише суддям, а і юристам, адвокатам, прокурорам, дослідникам, студентам і всім охочим. Платформа відкрита, не потребує реєстрації — скористатися нею можна на lpd.court.gov.ua.
Пропонуємо переглянути відео, в якому йдеться про мотивацію, логіку і старт розробки Бази:
_____
Публікація підготовлена ВГО «Асоціація правників України» у межах гранту, наданого Проєктом ЄС «Право-Justice». Її зміст є виключною відповідальністю ВГО «Асоціація правників України» і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.