Румунія

Місця перетину кордону:

Щоб дістатися з України до Румунії, можна використовувати прикордонні пункти:

  • Халмеу;
  • Сігету-Мармацією;
  • Сірет, Ісакча;
  • через Республіку Молдова.

Час очікування на кожному кордоні з Румунією можна перевірити в режимі реального часу: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/

Подробиці щодо ситуації на прикордонних переходах в Україні тут: https://dpsu.gov.ua/ru/map/

З питань доступу до Румунії ви також можете зателефонувати до Румунської національної ради у справах біженців (CNRR) за телефоном +40 730 073 170.

Яка ситуація на прикордонних пунктах? (наприклад, час очікування, місця для покупки/отримання води та їжі)

Час очікування будь-якого перетину кордону з Румунією можна в будь-який час перевірити тут: https://www.politiadefrontiera.ro/ro/traficonline/. Інформація про Україну: https://dpsu.gov.ua/en/map/

На всіх прикордонних переходах є представники неурядових організацій, які на кордоні допомагають людям з продуктами харчування та сприянням.

Чи є транспортні засоби від румунсько-українського кордону до місць, де пропонують прийом біженців?

Особи, які приїжджають з України, можуть безкоштовно їздити поїздом з прикордонного міста в будь-яке потрібне їм місто, маючи при собі лише документи, отримані на кордоні.

Документи для тих хто їде на власному транспорті:

  • Формуляр для проїзду через Румунію www.plf.gov.ro
  • Якщо їдете через пором Ісакча-Орлівка www.porom.org
  • Румунська вінетка онлайн www.roviniete.ro/bg/rovinieta
  • Якщо їхатимете платною дорогою в Румунії, треба сплатити таксу онлайн або на місці в румунській валюті.

Документи, на підставі яких можна перетнути кордон

  • закордонний паспорт (при наявності візи);
  • біометричний паспорт;

у разі бажання отримання прихистку:

  • паспорт громадянина України;
  • за відсутності чинного паспорта, громадянин України може пред’явити на кордоні інші документи з фотографією (посвідчення особи, права водія), за якими можна буде встановити їхню особу і те, що вони насправді є українцями;
  • за відсутністю будь-яких документів – заява особи, що перетинає кордон.

Документи для дітей:

  • свідоцтво про народження (дозвіл другого з батьків на виїзд за кордон не потрібен);
  • для дітей, що виїжджають з іншими повнолітніми родичами (дідусем, бабусею, тіткою, дядьком, повнолітнім братом або сестрою) і не мають паспорта або іншого документа з фотографією, необхідно пред’явити свідоцтво про народження або інший документ, з якого може свідчити про спорідненість між дитиною та родичем.

Громадяни України мають право перебувати на території Румунії без візи до 90 днів.

Як я можу подорожувати до інших країн-членів Європейського Союзу?

Якщо у вас є біометричний паспорт, вам не потрібна віза, якщо ви хочете поїхати в ЄС (доступна для громадян України). Щоб дізнатися умови поїздки до країни-члена ЄС, рекомендуємо звернутися до посольства країни призначення.

Іноземні громадяни, які прибувають з України, можуть безкоштовно подорожувати по території Румунії з CFR Călători. Також поїздка біженців, які виїжджають з Румунії до Угорщини, є безкоштовною. Таким чином, CFR Călători видасть безкоштовний квиток до кордону, а провідник MAV, далі по території Угорщини до Будапешта або до наступного кордону.

Отримання статусу біженця

Громадяни України отримують доступ до процедури надання притулку з моменту волевиявлення, вираженого в письмовій або усній формі.

Заяву про надання притулку можна подати в пункті перетину кордону.

В заяві про надання притулку зазначаються:

  • особисті дані;
  • беруться відбитки пальців
  • фотографія.

! Шукач притулку зобов’язаний подати всі наявні у нього документи, які мають відношення до його особистої ситуації, у тому числі паспорт, та отримає тимчасовий документ, що посвідчує особу шукача притулку, виданий Головною імміграційною інспекцією.

До завершення процедури надання притулку заявник має право залишатися на території Румунії і захищений від видворення, екстрадиції, примусового повернення з кордону або з території Румунії та повідомляти Генерального Інспектора з питань імміграції про зміну місця проживання.

Якщо шукач притулку/одержувач форми міжнародного захисту повертається в Україну, вважається, що він/вона добровільно повернувся під захист органів влади країни походження, і з цього моменту допомога, яку надає Румунія, припиняється.

Чи надається мені можливість безкоштовно скористатися транспортними послугами в межах країни?

Іноземні громадяни з України можуть безкоштовно їздити по Румунії з CFR Călători. Також, безкоштовними є поїздки біженців з Румунії в Угорщину. Отже, CFR Călători видає безкоштовні квитки до кордону, а провідник MAV з кордону, по території Угорщини, до Будапешта або до наступного кордону

Все більше європейських країн надають безкоштовні квитки на поїзди для українських біженців. Досі, безкоштовний проїзд залізницею для тих, хто втікає від наслідків війни в Україні, був застосований у Польщі, Австрії, Данії, Чеській Республіці, Словаччині, Угорщині, Німеччині та Франції.

Де можна знайти відомості про транспорт?

Тут ви можете знайти маршрути та розклад пасажирських поїздів між основними містами Румунії з даними безпосередньо від найбільших залізничних операторів: CFR Călători, Transferoviar Călători, Regio Călători, Interregional Călători та Astra Trans Carpatic.

Тут же можна придбати квитки.

Будьте особливо обережні в нічних поїздах, щільно закривайте двері купе і тримайте цінні речі під рукою.

Іноземні громадяни з України можуть безкоштовно їздити по Румунії з CFR Călători. Також, безкоштовними є поїздки біженців з Румунії в Угорщину. Отже, CFR Călători видає безкоштовні квитки до кордону, а провідник MAV з кордону, по території Угорщини, до Будапешта або до наступного кордону

Все більше європейських країн надають безкоштовні квитки на поїзди для українських біженців. Досі, безкоштовний проїзд залізницею для тих, хто втікає від наслідків війни в Україні, був застосований у Польщі, Австрії, Данії, Чеській Республіці, Словаччині, Угорщині, Німеччині та Франції.

Тут ви можете знайти маршрути та розклад автобусів і маршруток/максітаксі між основними містами Румунії з даними безпосередньо від найбільших операторів. Також можна купити квитки.

Для таксі краще користуватися  Free Now, Uber або Bolt. Ці послуги охоплюють усі великі міста Румунії. Усі програми доступні англійською мовою.

Медична допомога

Румунія надає медичну допомогу громадянам України, які в’їжджають на територію Румунії, за таких умов:

  • безкоштовна медична допомога та догляд – протягом 90 днів (в’їзд до Румунії на підставі біометричного паспорту);
  • первинна допомога та лікування, невідкладна госпітальна допомога, а також безкоштовна медична допомога та лікування у випадках гострих або хронічних захворювань, що загрожують життю, для громадян, які шукають притулку в Румунії;
  • безкоштовна медична допомога та послуги з догляду для громадян України, які користуються формою міжнародного захисту, які набувають якості застрахованих у системі соціального медичного страхування.

Чи можуть мої діти відвідувати школу в Румунії?

Дітям гарантується безкоштовний доступ до освіти, незалежно від їх статусу в Румунії.

Для того, щоб інтегруватися в румунську систему освіти, неповнолітні, які шукають притулку або користуються певною формою міжнародного захисту, можуть пройти інтенсивний курс румунської мови.

Під час вступного курсу з румунської мови неповнолітні, які шукають притулку або користуються формою міжнародного захисту в Румунії, безоплатно можуть навчатися у школах, у навчальній діяльності теоретичного, практичного та рекреаційного характеру, без реєстрації їх наявності в офіційних документах (статус шукача притулку).

Чи можу я навчатися в Румунії?

Всі діти та молоді люди з числа біженців з України мають можливість вступити, за бажання, до румунських навчальних закладів. У Румунії існує 45 шкіл, 10 гімназій та три університети з викладанням українською мовою.

Діти також можуть продовжувати вивчати рідну мову через платформу, затверджену Міністерством освіти України. Для українських учнів, які бажають вивчати румунську мову, шкільні інспекції створять необхідні умови та забезпечать відповідні кадри для виконання запиту.

У разі відсутності у вас документів, що підтверджують здобуту освіту в Україні, румунські вищі навчальні заклади, грунтуючись на власних критеріях і відповідно до передової міжнародної практики, оцінять результати вашого навчання, професійні якості та навички, а також приймуть рішення про визнання та нарахування перекладних навчальних кредитів.

У 2021-2022 та 2022-2023 навчальних роках студенти, громадяни України, можуть скористатися фінансуванням з державного бюджету або інших джерел за допомогою Міністерства освіти та вищих навчальних закладів відповідно.

Працевлаштування

Громадяни України можуть отримати роботу на території Румунії за наступних умов:

  • за наявності довгострокової візи, виданої з метою роботи, і в’їхали на територію Румунії на підставі цієї візи, вони можуть бути працевлаштовані за індивідуальним трудовим договором, укладеним на визначений термін, на термін 9 місяців з – календарний рік, без повідомлення про прийняття на роботу;
  • після закінчення цих 9 місяців громадяни України, які бажають залишитися в Румунії, можуть скористатися продовженням права на тимчасове проживання для роботи за умови отримання дозволу на роботу та наявності індивідуального трудового договору на повну зайнятість, зареєстрованого в реєстрі.
  • Громадяни України, які просять про надання міжнародного захисту, мають право працювати на тих самих умовах, що й громадяни Румунії, через 3 місяці з моменту подання заяви протягом усього періоду процедури надання притулку.

Якщо ви є громадянином України, в'їхали в Румунію легально і не подавали заяви на отримання якої-небудь форми захисту (наприклад, притулок), ви можете працювати без дозволу на працевлаштування.

Для працевлаштування вам не доведеться звертатися за візою. Якщо ви хочете влаштуватися на роботу в області, в якій у вас є досвід або по якій ви вчилися і у вас немає необхідних документів (дипломів, сертифікатів, атестатів), вам доведеться дати заяву під свою власну відповідальність про те, що ви пройшли певну підготовку або маєте досвід роботи в цій області (однією з вимог є відсутність судимості). Якщо у вас є освіта в області медицини, стоматології, ветеринарії, фармації, архітектури або будь-якої іншої вільної професії, і ви хочете працювати в Румунії, вам буде необхідно надати підтверджувальні документи.

Громадяни України, що прибули в Румунію у зв'язку з озброєним конфліктом, також можуть скористатися стимулами для працевлаштування і захистом у рамках системи страхування по безробіттю на умовах, передбачених законом для громадян Румунії, за умови, що вони зареєструються в повітових агентствах зайнятості і у Бухарестському агентстві зайнятості.

Як я можу обміняти UAH на RON?

У BCR (Румунському комерційному банку) ви можете обміняти гривні-рони (гривні-леї) за курсом БНР на суму до 2 000 леїв на особу/український паспорт. Пропозиція дійсна лише для осіб з українськими паспортами. На прикордонних територіях працюють 11 відділень BCR, готових забезпечити потребу у додаткових готівці 24 години на добу 7 днів на тиждень. Якщо вам потрібна допомога у фінансово-банківських послугах, зателефонуйте за спеціальним телефоном, призначеним для громадян України – 0373514244 або напишіть їм на suport.linia1@bcr.ro.

Важлива інформація: 0 леїв BCR за операції, здійснені в POS та банкоматах з використанням карток, виданих в Україні; 0 леїв комісії за відкриття та адміністрування поточного рахунку; 0 леїв комісії за міжбанківські та внутрішньобанківські платежі.

Консультації в Румунії:

Посольство України в Румунії

(+4) 021.9590 – Прикордонна поліція Румунії

(+4) 021.410.75.13 – Генеральна імміграційна інспекція

112 – Служба екстреної допомоги

119 – Служба надзвичайних ситуацій, пов’язаних з дітьми (включаючи дітей без сім’ї)

Допомогу можна отримати за посиланнями:

Частково використані матеріали з телеграм каналу «Мої права за кордоном». Авторка каналу Олена Кібенко – Суддя Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, доктор юридичних наук.

Стати членом АПУ - надихаючий нетворкінг, експертиза, практичні інструменти для розвитку та інші переваги членства

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES