Моніторинг судових проваджень щодо воєнних злочинів: удосконалено Запитальник та Методологію

Асоціація правників України продовжує втілення проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини: версія 2.0», який реалізовує спільно з Проєктом USAID «Права людини в дії», котрий впроваджує Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Візією Проєкту є:

  • забезпечення права на справедливий суд під час розгляду справ про воєнні злочини;
  • нарощування знань і досвіду у зазначеному контексті всіма категоріями правників з метою вироблення висококваліфікованої судової практики;
  • сприяння євроінтеграційним прагненням України тощо.

АПУ зацікавлена у якнайширшому інформаційному висвітленні Проєкту, тож відтепер ділитиметься з вами новинами про перебіг його реалізації.

Втілення проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини: версія 2.0» розпочалося у грудні 2023 року, коли було сформовано команду міжнародних та національних експертів і спостерігачів-моніторів. Ця команда покликана забезпечити компетентну моніторингову участь громадськості у судовому розгляді кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів, фаховий аналіз відповідного моніторингу, якісну оцінку національного кримінального й кримінального процесуального законодавства на його відповідність міжнародним стандартам та професійне опрацювання судових рішень у справах про воєнні злочини.

«У межах чергового етапу Проєкту вдосконалено методичні складові моніторингу: Запитальник для моніторингу судового розгляду кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів та Методологію моніторингу судового розгляду кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів», — пояснює Ольга Саленко, національна експертка Проєкту.

Ольга Саленко

За її словами, у структуру Запитальника було закладено ідею:

  • забезпечити ефективний прикладний поточний контроль за дотриманням усіх конститутивних елементів та принципів права на справедливий суд у процесі розгляду судами кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів;
  • виявити епізодичні, а також системні та структурні недоліки національної правової системи, що мають негативний вплив на незалежність і безсторонність суду, доступність до правосуддя, забезпечення гласності та відкритості судового процесу, рівності та змагальності сторін, розгляду справ упродовж розумного строку, гарантування права на захист тощо;
  • констатувати позитивний досвід розгляду судами кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів.

«У Методології, окрім іншого, закріплено основні принципи, за якими здійснюється моніторинг, та окреслено міжнародні стандарти, які є ключовими орієнтирами для проведення моніторингу судового розгляду кримінальних проваджень щодо воєнних злочинів», — наголосила Ольга Саленко.

Стежте за публікаціями на сайті та в соцмережах АПУ, аби бути в курсі останніх новин про перебіг проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини: версія 2.0».

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному вебсайті USAID https://www.usaid.gov/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Do you have an interesting idea for an event?