«Монітори своєю присутністю допомагають учасникам процесу уважніше аналізувати обставини справи». Інтерв’ю з Ярославом Голованом
Асоціація правників України продовжує втілення проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини», який реалізовує спільно з Проєктом USAID «Права людини в дії» та Українською Гельсінською спілкою з прав людини. Метою проєкту є вдосконалення української системи правосуддя в частині справ про воєнні злочини відповідно до стандартів міжнародного кримінального, гуманітарного права і прав людини.
З липня цього року спостерігачі-монітори проєкту відвідують судові засідання, на яких слухаються справи про воєнні злочини (тобто кваліфіковані за ст. 438 КК України «Порушення законів та звичаїв війни»), та заповнюють запитальники за підсумками кожного із них. Моніторинг відбувається в судах Київської, Харківської, Запорізької, Чернігівської, Сумської, Дніпропетровської, Хмельницької та Херсонської областей, а також міста Києва.
За цей час монітори проєкту вже набули певного досвіду спостереження за судовими процесами та накопичили багаж вражень від перебування на засіданнях із такої специфічної категорії справ. Тож АПУ попросила спостерігачів докладно розповісти про те, чи стикаються вони з труднощами під час здійснення моніторингу, які судові засідання їм запам’яталися найбільше, у чому вони вбачають важливість моніторингу для себе особисто та для суспільства загалом тощо.
Ось що нам розповів Ярослав Голован, адвокат, член АПУ, котрий здійснює моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини в Харкові та Харківській області:
Що спонукало вас долучитися до моніторингу судових проваджень у справах про воєнні злочини?
Спонукало спостерігання за роботою судової та правоохоронної систем під час воєнного стану.
Що в роботі спостерігача вас найбільше цікавить і чому?
Цікавлять резонанс, активність громадськості, розгляд справ та прийняття рішень під час дії воєнного стану.
Чи виникають у вас труднощі з допуском на судові засідання? Як реагують сторони процесу та інші учасники на вашу присутність на засіданнях? Як вони оцінюють роль спостерігача?
Труднощів із допуском на судові засідання не виникало. Навпаки, судді дуже позитивно ставляться до спостерігачів. Органи прокуратури жодного разу не заперечували та не перешкоджали доступу в судові засідання.
Які судові засідання, на яких ви були присутні, вам запам’яталися найбільше? Чим саме?
Усі судові засідання відрізняються. Дуже важко слухати покази свідків та потерпілих. Однак нас більше цікавить застосування норм законодавства. Поки жодного разу порушень з боку представників судової влади, органів прокуратури й адвокатури помічено не було.
Чи присутні на засіданнях разом із вами представники ЗМІ, інші спостерігачі або просто слухачі? Якщо так, то чи контактуєте ви з ними?
У Харківському регіоні ми не спостерігали [на судових засіданнях] представників ЗМІ та просто слухачів.
На вашу думку, у чому різниця між вами та представником ЗМІ, який висвітлює перебіг судового засідання?
Представник ЗМІ більше передає емоційну складову того чи іншого злочину. Ми, своєю чергою, більше дивимось на процес.
У чому ви вбачаєте важливість моніторингу для себе особисто та для суспільства загалом?
Моніторинг відіграє дуже важливу роль. Ми своєю присутністю допомагаємо учасникам процесу уважніше аналізувати обставини справи, детальніше досліджувати докази сторін.
Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.
Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.
Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.
Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному вебсайті USAID https://www.usaid.gov/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.