Комітети АПУ закликають повністю «перезапустити» Бюро економічної безпеки

Комітет АПУ з податкового та митного права та Комітет АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права звернулися до Гетманцева Д.О. Голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики та Іонушаса С.К. Голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності з пропозицією відмовитись від рішення щодо ліквідації БЕБ, як самостійного органу, натомість провести його докорінні зміни шляхом проведення належного та прозорого конкурсу на зайняття посад в БЕБ.

Наша організація завжди готова до відкритого діалогу з органами державної влади, уважно слідкує за законодавчими ініціативами Верховної Ради України й підтримує новації, які спрямовані на стимулювання росту економіки країни та підвищення рівня інвестиційної привабливості бізнесу.

11 серпня 2023 року з посади виконуючого обов’язки керівника Бюро економічної безпеки України було звільнено Федорова Едуарда Володимировича.

За майже дворічну історію існування Бюро економічної безпеки України, як окремого органу, це вже друга зміна керівництва, яка провадиться без проведення конкурсу на посаду керівника БЕБ. Таким чином був призначений як сам Федоров Едуард Володимирович, так і чинний виконуючий обов’язки керівника БЕБ, колишній заступник Федорова Едуарда Володимировича Пащук Андрій Вікторович.

Громадяни України, бізнес та профільні комітети Верховної Ради України неодноразово відмічали, що БЕБ не виправдало сподівань, які на нього покладало громадянське суспільство.

Після звільнення 11 квітня 2023 р. Вадима Івановича Мельника, народні депутати України оголосили про необхідність кардинального вирішення «проблеми» БЕБ. Зараз обговорюється два варіанти вирішення зазначеного питання: перший остаточна ліквідація БЕБ як самостійного державного органу, другий повний «перезапуск» БЕБ.

На думку Асоціації рішення щодо ліквідації БЕБ є докорінно помилковим. На БЕБ покладені функції  профілактики та розслідування економічних злочинів. В основу його створення було закладено філософію аналітично - правоохоронного органу, який починає кримінальне переслідування бізнесу виключно у випадку виявлення реальних ознак злочину. В діяльність інших правоохоронних органів не закладено такого «аналітичного»  запобіжника.

Тому ліквідація БЕБ матиме негативний вплив і посилить нестабільність у веденні бізнесу у період дії воєнного стану.

Експерти Асоціації правників України запропонували зосередитись на другому варіанті вирішення подальшої долі БЕБ з одночасним фактичним «перезапуском» діяльності БЕБ.

А саме: провести докорінні зміни у структурі керівництва і штату та «перезапустити» зазначений орган з урахуванням допущених помилок, застосуванням більш прискіпливого підходу до відбору кандидатів та зміни підходу до аналітичної складової діяльності БЕБ. Одночасно має бути змінено нормативно-правове регулювання діяльності БЕБ, щоб максимально унеможливити зловживання ним своїми повноваженнями. Також, мають бути затверджені й уніфіковані методики здійснення інтелектуально-аналітичних досліджень та введено індивідуальну відповідальність за їх порушення.

Експерти АПУ вважають, що для здійснення ретельного добору кандидатів на посади працівників БЕБ необхідно провести незалежний, професійний, доброчесний та максимально прозорий конкурс. Це може зайняти багато часу, проте істотним чином покращить ефективність органу справжні професіонали опиняться на своїх місцях.

З урахуванням вказаного, АПУ пропонує відмовитись від рішення щодо ліквідації БЕБ, як самостійного органу, натомість провести його докорінні зміни шляхом проведення належного та прозорого конкурсу на зайняття посад в БЕБ, а також змінити підхід до здійснення аналітичної функції, яку має виконувати Бюро.

Committee News

Committee News

Do you have an interesting idea for an event?