Експертний коментар. Практика обшуків без санкції слідчого судді зростає і трансформується в інструмент зловживань

Практика проведення обшуків без санкції слідчого судді останнім часом помітно зростає і трансформується в інструмент зловживань. Про цю негативну тенденцію розповів Денис Бугай, партнер-засновник VB Partners, член Правління Асоціації правників України, в коментарі для агентства «Інтерфакс-Україна».

«Обшуки залишаються не просто слідчою дією, а тиском на адвокатів, представників бізнесу, активістів тощо».

Тільки БЕБ за минулий рік мінімум 163 рази звернувся за відповідним дозволом про проведення обшуків, за 2023 рік – 187. Це за умов 3-місячного мораторію на обшуки у 2024 році.

Крім цього за останні кілька місяців зафіксовано проведення обшуків у адвокатів, при чому без отримання дозволу суду.

Наскільки такі обшуки обґрунтовані  процесуально?

За загальним правилом обшук повинен проводитись після отримання відповідного дозволу суду. Тобто прокурор або слідчий за погодженням з прокурором звертається до суду з клопотанням та доводить необхідність проведення обшуку. У такому випадку відбувається судовий контроль за діяльністю правоохоронних органів, тому обшуки є більше обґрунтовані.

Проте у виключних випадках (переслідування підозрюваного, рятування речей або життя) правоохоронці можуть здійснити обшук без дозволу суду, але повинні отримати його пізніше – після завершення слідчої дії. Це право передбачає разові, невідкладні випадки проведення обшуку без дозволу суду, натомість слідчі користуються такою можливістю систематично. Тому наразі проведення обшуку без дозволу суду є полем  зловживань для правоохоронців.

Які механізми захисту від неправомірних дій правоохоронців?

В першу чергу одразу після початку обшуку необхідно повідомити адвоката про проведення слідчої дії. До його приїзду треба не допускати особистий обшук.

У разі проведення обшуку на підставі дозволу (ухвали) суду потрібно перевірити: (1) чи правильно вказана адреса обшуку; (2) що саме підлягає відшукуванню; (3) строк дії ухвали (не може бути більше за 30 днів); (4) кому саме надано дозвіл на проведення обшуку.

Після завершення обшуку необхідно зафіксувати усі порушення, які допустили правоохоронці у протоколі. Також варто пам’ятати, що протягом 48 годин після закінчення обшуку, сторона обвинувачення повинна звернутись до суду для накладення арешту на вилучене під час обшуку майно. У разі пропуску такого строку слідчі зобов’язані повернути ці речі  власнику.

Яка судова практика щодо прийняття матеріалів, які отримані під час обшуку, проведеного з процесуальними порушеннями?

Кримінальний процесуальний кодекс чітко передбачає, що у разі порушення вимог законодавства під час проведення слідчих дій – усі зібрані докази визнаються недопустимими, тобто суд не може використовувати їх у своєму рішенні.

На жаль, Верховний Суд почав розмежовувати порушення процесуального законодавства на істотні та такі, що не впливають на права людини. Тому, незважаючи на вимоги законодавства, зібрані докази під час обшуку проведеного з процесуальними порушеннями, можуть бути використані в суді.

Така позиція Верховного Суду буде заохочувати правоохоронців порушувати вимоги законодавства під час проведення слідчих дій.

_______

16 червня 2025 року Асоціація правників України оприлюднила публічну заяву у зв’язку зі зростанням кількості випадків втручання правоохоронних органів у професійну діяльність адвокатів. У документі йшлося про численні порушення, які ставлять під загрозу реалізацію права на захист, принципи змагальності та справедливого суду.

Do you have an interesting idea for an event?

The UBA web-site uses cookies and other technologies so that we can remember your preferences and find out exactly how you use our web-site. Processing of the given data takes place in accordance with the Regulation on the Processing and Protection of Personal Data of the All-Ukrainian Non-Governmental Organization "Ukrainian Bar Association". For more information about the Regulation please follow the link.
By clicking "YES", you consent to the use of cookies and other technologies when visiting our web-site.
YES