Експертна думка. «Поганий» банк для проблемних активів: що пропонують створити та чи вирішить це проблему з NPL

Понад третина кредитів, які видали українські банки, прострочена більш як на 90 днів. Це дуже високий показник, який негативно впливає на банківську систему, пише у своєму матеріалі видання Delo.ua. Для того, аби розв’язати проблему непрацюючих кредитів (NPL), Данило Гетманцев, Голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, запропонував створити банк «поганих активів» (bad bank).

«Така спеціалізована установа може бути створена на базі одного із невеликих банків, який через санкції нещодавно перейшов у власність держави, можливо за додаткової участі донорів. Її основна місія — взяти на свій баланс із певним дисконтом всю або більшу частину поточних та майбутніх воєнних NPL з метою подальшого пасивного або активного управління такими стресовими активами», — зазначив Гетманцев.

На його думку, це б розвантажило звичайні комерційні банки, дозволивши їм сконцентруватись на нарощуванні здорового кредитного портфеля, і пришвидшило відновлення кредитування.

Delo.ua поцікавилося думками експертів, чи допоможе пропозиція Данила Гетманцева розв’язати проблему непрацюючих кредитів. Зокрема, Олег Паракуда, член Ради Комітету АПУ з банківського, фінансового та страхового права, старший партнер SLS Group, зазначив, що діяльність банку «поганих активів» має зводитись до акумуляції проблемних кредитів на одній юридичній особі та вживання такою особою активних заходів щодо стягнення заборгованостей за кредитами.

«На підставі аналізу досвіду функціонування подібних інституцій за кордоном видається, що створення банку «поганих активів» без супутніх реформ може допомогти з вирішенням проблеми NPL насамперед у короткостроковій перспективі. Адже проблемні кредити банків, по суті, будуть виведені або за межі банківської системи (коли як банк «поганих активів» використовуватимуться фінансові компанії та компанії з управління активами), або зібрані на одному банку, який стане для них «відстійником», – наголосив пан Паракуда. 

Він додав, що без належного контролю за діяльністю банку «поганих активів» з боку регулятора існує великий ризик, що це стане ще одним інструментом недобросовісних боржників для викупу власної заборгованості зі значним дисконтом. Як наслідок, концепція створення bad bank потребує комплексного підходу, що включатиме запровадження механізмів контролю за діяльністю такої інституції, котрі, серед іншого, унеможливлять викуп ексвласниками заставних активів. Додатково банківський сектор потребує вжиття превентивних заходів задля підвищення рівня контролю за ризиковими кредитними операціями, щоб запобігти повторному зростанню рівня NPL у довгостроковій перспективі.

«Створення окремої установи для роботи з проблемними активами спрацює для вирішення тактичної задачі — дозволить банкам відновити й розширити кредитування, однак ніяк не вирішить завдання із запобігання виникненню нових «проблемних кредитів», — підсумував експерт. 

Повна версія матеріалу доступна за посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?