Асоціація правників України провела ІI Форум з трудового права

Минулого четверга, 23 листопада, Асоціація правників України провела в онлайн-форматі ІI Форум з трудового права. Цей захід об'єднав експертів, представників уряду, суддівського корпусу та бізнесу у змістовній дискусії щодо найактуальніших аспектів трудового законодавства та трудових відносин в Україні.

Форум розпочався з вітального слова Миколи Стеценка, Президента АПУ, керуючого партнера AVELLUM. Він побажав учасникам плідних обговорень та вирішення нагальних проблем у галузі трудового права.

Перша сесія форуму була присвячена політичним аспектам трудового права. Її модерував Сергій Сільченко, керуючий партнер АО «Роланд».

Тетяна Бережна, заступниця Міністра економіки України, розповіла, що навесні цього року Мінекономіки планувало винести на розгляд уряду вже готовий проєкт Закону про працю, але влітку було ухвалено «спільне політичне рішення» про початок роботи над Трудовим кодексом, що включатиме в себе існуючі та майбутні законодавчі акти. Зокрема, до нього увійдуть проєкт Закону «Про безпеку та здоров’я працівників на роботі», новий Закон «Про колективні угоди та договори» тощо. Попередньо заплановано, що Трудовий кодекс набере чинності після припинення чи скасування воєнного стану.

Світлана Запара, перша заступниця Голови Національної служби посередництва і примирення (НСПП), презентувала проєкт Закону України «Про колективні трудові спори», оприлюднений на сайті НСПП у вересні цього року (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). Серед новацій законопроєкту:

 • спрощення процедури вирішення колективних трудових спорів, її добровільний порядок для сторін;
 • запровадження поняття «альтернативний порядок вирішення колективних трудових спорів»;
 • розрізнення колективних трудових спорів — «спори про права» та «спори про інтереси», що передбачають різні процедури вирішення спорів;
 • можливість правового врегулювання колективних трудових спорів у колективних угодах, договорах;
 • заміна «незалежного посередника» «трудовим медіатором»; розвиток трудової медіації;
 • обов’язковість рішення трудового арбітражу;
 • правове регулювання права на страйк;
 • запровадження інституту «локауту».

Ольга Макогон, проєктна менеджерка Офісу реформ Кабінету Міністрів України, зазначила, що не варто оминати увагою ідеологію, у рамках якої триває робота над новим Трудовим кодексом. За її словами, робоча група з підготовки проєкту Кодексу неодноразово наголошує на тому, що гонитва за підтримкою економічних інтересів бізнесу не повинна нашкодити самій сутності права на працю та захисту інтересів працівників.

Олександр Шубін, заступник голови Федерації професійних спілок України, висловив думку, що Трудовий кодекс повинен поєднати в собі якомога більше речей, пов’язаних зі сферою праці.

Яна Сімутіна, провідна наукова співробітниця відділу проблем цивільного, трудового та підприємницького права Інституту держави і права імені В.М. Корецького НАН України, д.ю.н., професорка, акцентувала на тому, що Трудовий кодекс повинен максимально охоплювати сферу соціально-трудових відносин, тобто включати як індивідуальні, так і колективні трудові відносини, які нерозривно пов’язані між собою. У разі ж доцільності та необхідності ухвалення спеціальних законів, що розвивають положення Кодексу у відповідній сфері, потрібно дотримуватися основних принципів правового регулювання суспільних відносин, встановлених Кодексом.

Темою другої сесії форуму стали судові аспекти трудового права. Модератором панелі виступила Інеса Летич, радниця Asters.

Олена Губська, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, докторка юридичних наук, професорка, окреслила проблемні питання проходження публічної служби під час дії воєнного стану (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).

Олена Кібенко, суддя Касаційного господарського суду у складі ВС, виступила із доповіддю «Припинення відносин з директором ТОВ за рішенням суду» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).

Олена Білоконь, суддя Касаційного цивільного суду у складі ВС, презентувала огляд нових категорій трудових спорів у практиці КЦС (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).

Михайло Шумило, керівник секретаріату Вищої ради правосуддя, ознайомив аудиторію з актуальними тенденціями вирішення спорів у сфері праці через призму різних юрисдикцій.

Учасники третьої сесії форуму обговорили військові аспекти трудового права. Дискусію модерувала Валерія Безпала, партнерка АО «ЮФ «Василь Кісіль і партнери», Голова Комітету АПУ з трудового права.

Ірина Геращенко, народна депутатка України, ініціаторка законопроєкту про автоматизований обмін даними з реєстром військовослужбовців, окреслила ключові проблеми, які існують зараз у процесі мобілізації, зокрема:

 • Військові, які захищають Україну безперервно з перших днів та місяців повномасштабного російського вторгнення, виснажені. Цим захисникам важливо розуміти, скільки ще часу вони мають перебувати в лавах Сил оборони. Ця проблема підвищує актуальність дискусії про необхідність демобілізації цієї категорії військових.
 • На сьогодні лише 15% бійців, які виконували або виконують бойові розпорядження, мають статус учасника бойових дій (УБД). Існує нагальна потреба спрощення процедури надання статусу УБД такій категорії військових.
 • Повноцінний запуск Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов’язаних та резервістів. Зараз на розгляді в Верховній Раді перебуває законопроєкт №10062, який, зокрема, удосконалює порядок обробки та використання даних в держреєстрах для військового обліку. Згідно з цим проєктом, базу даних про військовозобов'язаних формуватимуть на основі інформації з різних систем та реєстрів.

Сергій Сметанко, Директор Департаменту економіки безпеки і оборони Міністерства економіки України, виступив із спеціальною доповіддю «Процедура бронювання працівників, успіхи та складнощі її реалізації протягом останніх 10 місяців, а також плани уряду щодо її вдосконалення».

Ігор Рева, офіцер відділення реагування на кіберінциденти Управління інформаційних технологій Міністерства оборони України, розповів про перспективи цифровізації військового обліку (ПРЕЗЕНТАЦІЯ). За його словами, військовий облік стикається з такими проблемами:

 • застарілі дані та процеси;
 • помилки в документах;
 • невідцифровані й загублені дані;
 • громадяни віком 27+ років без облікового документа;
 • відсутність системи контролю.

На думку пана Реви, вирішити ці проблеми можна шляхом:

 • оцифрування всіх даних;
 • інтеграції реєстрів;
 • створення системи управління ризиками.

Четверта, фінальна сесія форуму була присвячена проблемним практичним питанням трудового права, з якими сьогодні стикається бізнес. Модератором дискусії був Кирило Казак, партнер АО «КПД Консалтинг».

Богдана Пархомчук, керуюча юристка AVELLUM, виступила із доповіддю «Звільнення працівників, що перебувають за кордоном» (ПРЕЗЕНТАЦІЯ).

Олександр Петриченко, директор з правових питань ТОВ «Оператор газотранспортної системи України», поділився досвідом своєї компанії з повернення працівників з-за кордону.

Катерина Марченко, директорка юридичного департаменту бізнес-юніту Україна, Вірменія, Молдова Coca-Cola Beverages Ukraine Limited, розкрила тему збереження виплат мобілізованим працівникам та підрядникам.

Ірина Дячук, GR-директорка, керівниця департаменту комерційного та фінансового права Fozzy Group, розповіла про особливості електронного документообігу в умовах воєнного часу, а також виступила із доповіддю «Призупинення трудового договору — критерії абсолютної неможливості надання та виконання роботи».

Кирило Казак, партнер АО «КПД Консалтинг», торкнувся проблематики виконання квоти на працевлаштування осіб з інвалідністю та стягнення санкцій за її невиконання.

Асоціація правників України вдячна за підтримку в організації заходу генеральним партнерам:

Legal assistance