АПУ звернулася до КМУ щодо визначення Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації

Асоціація правників України звернулася до Кабінету Міністрів України щодо визначення Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Внаслідок широкомасштабної збройної агресії Російської федерації на території України питання сплати податків є важливим елементом і для держави, і для тих, хто сплачує ці податки.

Кожен суб'єкт господарювання, від малого до великого підприємства, та пересічні громадяни відчули на собі тяжкі економічні наслідки, спричинені війною. Однак, найбільших збитків зазнали підприємства та громадяни, які опинились в зоні бойових дій.

Підприємства і особи, які перебувають на тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації або вже звільнених від окупації територіях, найбільше потребують підтримки від держави.

Для цього були внесені відповідні зміни до Податкового  кодексу, які мали зменшити податковий тиск на фізичних осіб та бізнес, що знаходяться на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, а саме:

  • Відповідно до п.69.14. пункту 69 Перехідних положень Податкового кодексу України, на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) за земельні ділянки (земельні частки (паї), а також за земельні ділянки (земельні частки (паї), визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
  • Відповідно до п.69.15. пункту 69 Перехідних положень Податкового кодексу України, за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки та/або за земельні ділянки, визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.
  • Відповідно до п.69.16. пункту 69 Перехідних положень Податкового кодексу України,  з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан, введений Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, не нараховується та не сплачується екологічний податок платниками цього податку, зареєстрованими (взятими на облік) за місцем розміщення стаціонарних джерел забруднення, за утворення радіоактивних відходів та тимчасове зберігання радіоактивних відходів на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, та на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.
  • Відповідно до п.69.22. пункту 69 Перехідних положень Податкового кодексу України, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості, у тому числі їх частки, які перебувають у власності фізичних осіб (за 2021 та 2022 податкові (звітні) роки) / юридичних осіб (за період з 1 березня 2022 року по 31 грудня 2022 року).

При цьому, кожна з вище перелічених норм вказує, що Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації, визначається Кабінетом Міністрів України.

Пункт 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України було доповнено підпунктами 69.14, 69.15, 69.16 згідно із Законом № 2120-IX від 15.03.2022, який набрав чинності 17.03.2022 року. А підпункт  п.69.22 доповнив пункт 69  на підставі Закону № 2142-IX від 24.03.2022, який набрав чинності 05.04.2022 року.

Тобто, починаючи з 17 березня 2022 року, деякі норми Податкового кодексу України, які мали б зменшувати тиск на платників податків, набрали чинності та мали застосовуватись вже понад 8 місяців.

Станом на 17.11.2022 року Кабінетом Міністрів України не прийнято нормативно-правового акту, який би встановлював (визначав) Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Така ситуація унеможливлює застосування підпунктів 69.14, 69.15, 69.16, 69.22пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, а отже і використання українським бізнесом та фізичними особами наданих державою пільг.

Таким чином, встановлені Податковим кодексом України пільги носять декларативний характер. Для того, щоб забезпечити практичну реалізацію вищезазначених положень законодавства, Асоціація правників України звернулася до Кабінету Міністрів України з проханням прийняти нормативно-правовий акт, яким визначити Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Do you have an interesting idea for an event?