АПУ стурбована нещодавніми змінами до КПК та пропонує сформувати експертну групу

Асоціація правників України звернулася до Комітету з питань правоохоронної діяльності Верховної Ради України та висловила стурбованість ухваленими змінами до Кримінального процесуального кодексу України в частині строків досудового розслідування в кримінальних провадженнях, у яких жодній особі не повідомлено про підозру.

У листі до Сергія Іонушаса, Голови Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності, Микола Стеценко, Президент АПУ, нагадав, що 8 грудня 2023 року Верховна Рада ухвалила в цілому законопроєкт №10060 «Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів України щодо посилення самостійності Спеціалізованої антикорупційної прокуратури». Зокрема, цим Законом було виключено ч. 2 ст. 219 КПК України, яка встановлювала строки досудового розслідування до повідомлення про підозру, а саме: 12 місяців — у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 18 місяців — у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.

Також цим Законом було виключено ч. 9 ст. 284 КПК України, згідно з якою, якщо закінчилися строки досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР до дня повідомлення особі про підозру, встановлені ч. 1 ст. 219 КПК, слідчий суддя може винести ухвалу про закриття кримінального провадження за клопотанням іншої особи, права чи законні інтереси якої обмежуються під час досудового розслідування, або її представника.

На думку АПУ, прийняті зміни до КПК України можуть призвести до того, що кримінальні провадження до повідомлення про підозру триватимуть роками, арештоване або вилучене внаслідок обшуків майно можуть тепер також роками не повертати власнику, а тривале досудове розслідування у справах, коли особі не пред’являють підозру, але з фабули справи зрозуміло, стосовно кого здійснюється розслідування, може призвести до репутаційних втрат для цієї особи, у тому числі обмеження провадження звичайної господарської діяльності.

З огляду на це, АПУ з метою недопущення обмеження права на захист та законодавчого забезпечення балансу прав і обов’язків учасників кримінального процесу пропонує розпочати обговорення таких змін до КПК України:

1. Розробити та впровадити в КПК України норми, які запобігатимуть бездіяльності слідчих у справах, в яких жодній особі не було повідомлено про підозру.

2. Надати можливість слідчим суддям приймати рішення про повернення арештованого/ вилученого майна.

3. Встановити строки зберігання арештованого/ вилученого майна, якщо власник майна наполягає на його поверненні й може довести, що повернення такого майна не вплине на повноту та об’єктивність досудового розслідування в кримінальному провадженні.

«Ми наголошуємо, що зміни до кримінального процесуального законодавства мають вноситися комплексно, системно, відповідно до міжнародних стандартів і за умови активного долучення представників правничої спільноти. Головною метою всіх змін має бути створення ефективного, справедливого та змагального кримінального процесу задля встановлення істини в кримінальному провадженні, а головне — забезпечення права на справедливий суд», — йдеться в листі.

Президент АПУ запропонував провести робочу зустріч представників Асоціації та Комітету ВРУ з питань правоохоронної діяльності та сформувати експертну групу з метою напрацювання змін до чинного кримінального процесуального законодавства із зазначених вище питань.

Із повним текстом листа ви можете ознайомитися за цим посиланням.

Do you have an interesting idea for an event?