АПУ розпочинає впровадження проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини»

Асоціація правників України розпочинає впровадження проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини», метою якого є вдосконалення української системи правосуддя в частині справ про воєнні злочини відповідно до стандартів міжнародного кримінального, гуманітарного права та прав людини. Моніторинг здійснюватиметься спільними зусиллями АПУ та Проєкту USAID «Права людини в дії» з травня по вересень 2023 року.

З початком повномасштабної війни національна система юстиції зіткнулась із необхідністю швидко та якісно розглядати велику кількість справ щодо вчинення воєнних злочинів та злочинів проти людяності в Україні.

Згідно зі статистикою Офісу Генерального прокурора, станом на 14 березня 2023 року правоохоронними органами було зареєстровано більше ніж 73 000 справ про воєнні злочини та злочин агресії. Окрім того, було зареєстровано понад 16 000 злочинів проти державної безпеки: посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, державна зрада, колабораційна діяльність тощо. Таким чином, понад 89 000 справ — і ця кількість продовжує зростати — перебувають на розгляді правоохоронних органів. Тисячі цих справ були передані до судів, сотні з них уже розглянуто, і у справах винесено судові рішення.

Водночас право на справедливий суд повинне забезпечуватись і під час воєнного стану, як того вимагає стаття 6 Європейської конвенції з прав людини. Намір продемонструвати високий стандарт національного правосуддя у справах про міжнародні злочини неодноразово було підтверджено представниками всіх гілок влади.

З огляду на вищезазначене метою моніторингу є: аналіз нової судової практики щодо розгляду воєнних злочинів з 24 лютого 2022 року судами міста Києва, Київської та Харківської областей; формування уявлення про відповідність судової практики міжнародним стандартам щодо права на справедливий суд; у разі виявлення будь-яких недоліків — привернення до них уваги суддівської спільноти й розробка пропозицій щодо можливих способів їх усунення.

Моніторинг судових проваджень в частині серйозних міжнародних злочинів стане важливим кроком на шляху до підтримки української системи юстиції у забезпеченні права на справедливий суд та європейської і євроатлантичної інтеграції України. Зазначені категорії справ і відповідні судові рішення будуть предметом розгляду і обговорення не тільки національних правозахисних організацій, а й міжнародних судових установ та механізмів захисту прав людини.

З огляду на безпрецедентне навантаження на судову систему, а також відсутність глибоких знань і досвіду у сфері воєнних злочинів у суддів та працівників судової системи у всіх без винятку областях України моніторинг судових проваджень також допоможе достатньо швидко виправити можливі недоліки судової практики.

За підсумками впровадження проєкту «Моніторинг судових проваджень у справах про воєнні злочини» АПУ підготує всесторонній звіт з аналізом відповідності судової практики в Україні міжнародним стандартам та рекомендації щодо можливих способів усунення виявлених недоліків.

Дана публікація стала можливою завдяки щедрій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках проекту «Права людини в дії», який виконується Українською Гельсінською спілкою з прав людини.

Погляди та інтерпретації, представлені у цій публікації, не обов’язково відображають погляди USAID або Уряду США. Відповідальність за вміст публікації несуть виключно автори та УГСПЛ.

Американський народ, через USAID, надає економічну та гуманітарну допомогу по всьому світу понад 55 років. В Україні допомога USAID надається у таких сферах як: економічний розвиток, демократія та управління, охорона здоров’я і соціальний сектор. Починаючи з 1992 р., Агентство США з міжнародного розвитку надало Україні технічну та гуманітарну допомогу на суму 1,8 мільярда доларів.

Детальнішу інформацію про програми USAID в Україні можна отримати на офіційному веб-сайті USAID https://www.usaid.gov/ukraine та сторінці у Facebook https://www.facebook.com/USAIDUkraine.

Do you have an interesting idea for an event?