АПУ провела у Львові XI Західноукраїнський форум

Асоціація правників України 20-21 червня 2024 року провела у Львові XI Західноукраїнський форум. Цьогоріч учасників заходу гостинно прийняв Центр Шептицького Українського католицького університету.

Західноукраїнський форум за роки свого існування став міцною комунікативною платформою для правників не лише Львова, а й усієї України. Цей захід є місцем для обговорення важливих питань сьогодення, обміну досвідом і знаннями між представниками державних інституцій, науковцями, провідними фахівцями в галузі юриспруденції, що сприяє розбудові ефективної юридичної спільноти.

Форум відкрив Микола Стеценко, Президент АПУ, керуючий партнер AVELLUM. Він подякував партнерам за підтримку в організації заходу. Також із вітальними словами виступили Світлана Хилюк, к.ю.н., доцентка, директорка Школи права УКУ, та Наталія Галецька, Голова Відділення АПУ у Львівській області, керівниця Магістерської програми з права УКУ, Голова комісії з питань євроінтеграції Львівської обласної ради.

Форум розпочався з інтерв’ю Масі Найєма, співзасновника ГО «Принцип», члена Правління АПУ, партнера ЮК «Міллер». У розмові з Денисом Бугаєм, Президентом АПУ (2013-2017, 2019-2021), партнером VB PARTNERS, він поділився своїми думками про адаптацію ветеранів до цивільного життя та, зокрема, повернення їх до роботи. Також правник дав поради цивільним, як коректно спілкуватися із захисниками.

Ось вибрані тези з інтерв’ю пана Найєма:

  • Коли люди кажуть, що відчувають загрозу від ветеранів, я їм нагадую, що саме цим людям вони довірили захист країни.
  • Ветеранам потрібно дати час надолужити те, що вони втратили в професійному розвитку, поки були на захисті країни.
  • Не запитуйте ветерана, як його справи, якщо не готові вислухати його до кінця.
  • У цивільних людей не має бути почуття провини через те, що вони не воюють. Якщо ви хочете допомогти ветерану суто через власне почуття провини — не робіть цього, інакше травмуєте і себе, і його.
  • У нас іще немає розуміння майбутніх наслідків загальної мобілізації. Станом на зараз зі служби звільнені лише 5-7% мобілізованих. Після загальної демобілізації на вулиці вийдуть понад мільйон ветеранів, котрі шукатимуть розуміння.

Також Масі Найєм закликав юрбізнес надавати військовим послуги pro bono: «Колеги просять за свої послуги 5-10 тисяч доларів. Хлопець, який за 2 тисячі доларів вбивав своє здоровя на передовій, цього не зрозуміє».

Перша сесія XI Західноукраїнського форуму мала назву «Волонтерство в часи війни. Права військових і ветеранів війни». Дискусію модерувала Анастасія Діденко, старша юристка LCF Law Group.

Христина Ковцун, адвокатка, керівниця Юридичної клініки Школи права УКУ, керівниця медичного напрямку ГО «Юридична сотня», розповіла про те, як змінилися запити військовослужбовців про юридичну допомогу після повномасштабного вторгнення.

За словами пані Ковцун, зараз «Юридична сотня» отримує близько 4 тисяч звернень на місяць. При цьому кількість звернень за медичним напрямом збільшується з активізацією бойових дій. Також актуальним є питання переведення військових, додала адвокатка.

Анастасія Криштанович, юристка ГО «Принцип», розглянула тему кримінальної відповідальності військовослужбовців за військові кримінальні правопорушення (СЗЧ, дезертирство, невиконання наказу тощо). За її словами, проблематика цієї теми полягає у:

  • відсутності правової самозарадності військовослужбовців та розуміння наслідків вчинення військового кримінального правопорушення;
  • політичному тиску на розслідування та притягнення до відповідальності за вчинення правопорушень;
  • відсутності механізму анонімного повідомлення про вчинення правопорушень;
  • декларативності норм законодавства, покликаних гарантувати безпеку військовослужбовців, які беруть участь у кримінальному судочинстві;
  • відсутності стандартів правосуддя у справах, що стосуються військових кримінальних правопорушень.

Оксана Кобрин, партнерка MORIS, поділилася практичними кейсами захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей. Зокрема, вона торкнулася проблематики справ тих добровольців, які стали на захист країни в перші дні вторгнення та через короткий час загинули, не встигнувши оформитися як військовослужбовці.

Також пані Кобрин розглянула проблеми підсудності, доказування, формулювання позовних вимог у справах щодо захисту прав військових і членів їхніх родин.

Дар’я Панфілова, адвокатка, к. ю. н., керівниця LF «Panfilova & Partners», поділилася своїм досвідом у практиці захисту прав та інтересів військових та їхніх родин під час повномасштабного вторгнення.

Дарʼя Тарасенко, адвокатка, яка спеціалізується на захисті прав військовослужбовців, зробила огляд проблемних питань захисту прав військових у спорах, пов'язаних із розглядом їхніх рапортів. Зокрема, вона запропонувала:

  • виключити з ланцюжка процедури розгляду рапортів командирів, які не мають достатніх юридичних знань, аби оцінити обґрунтованість рапорту;
  • надати військовим інструменти безперешкодного подання рапортів та відстеження їхнього руху;
  • відійти від шаблонної процедури судового розгляду справ щодо рапортів без належного оцінювання судом суті рапортів.

Назар Танасишин, заступник Міністра соціальної політики України, розглянув проблеми правового регулювання волонтерської діяльності.

«White Collar Crime Insights» — такою була тема другої сесії XI Західноукраїнського форуму. Панельну дискусію модерував Денис Бугай, Президент АПУ (2013-2017, 2019-2021), партнер VB PARTNERS.

До обговорення долучилися:

  • Станіслав Пелюк, партнер MORIS;
  • Артем Крикун-Труш, партнер Miller Law Firm;
  • Євген Грушовець, партнер Ario Law Firm;
  • Тарас Пошиванюк, партнер EQUITY;
  • Сергій Матвіїв, керуючий партнер АО «Матвіїв і Партнери».

Адвокати у форматі живої дискусії поділилися думками про тренди й тенденції на ринку White Collar Crime. Експерти обговорили такі питання:

  • дефіцит кадрів на ринку WCC;
  • робота з клієнтами;
  • моральні аспекти;
  • використання ШІ у практиці WCC;
  • робота антикорупційної інфраструктури;
  • робота судів тощо.

Після обідньої перерви відбулася презентація Школи права УКУ, яку провела директорка цієї Школи Світлана Хилюк, к.ю.н., доцентка. Пані Світлана ознайомила аудиторію з історією Школи права УКУ, розповіла про її цінності та підходи в її діяльності.

Після презентації виступили Андрій Костюк, керуючий партнер АО KPLT, сенатор УКУ, й Андрій Гринчук, керуючий партнер ЮФ «Гринчук та партнери», адвокат. У форматі невеликої лекції вони порозмірковували про право, правничу освіту, правові реалії України та інші пов’язані питання.

Другий день Форуму розпочався із сесії під назвою «Міжнародна торгівля в поточних реаліях». Обговорення цієї теми модерували Ольга Костишина, радниця LCF Law Group, та Остап Подвірний, член Ради Відділення АПУ у Львівській області, керівник відділу ЗЕД супроводження та міжнародних арбітражів МХП.

Ірина Павленко, партнерка First Chair Legal, заступниця Голови Відділення АПУ у Львівській області, розкрила тему угод про вільну торгівлю, їхнього статусу й очікувань від цих угод. Зокрема, експертка розглянула питання правил визначення країни походження товарів.

Анжела Махінова, партнерка Sayenko Kharenko, приділила увагу темі відновлення Україною торговельних розслідувань. Серед іншого, вона згадала проблему затягування Мінекономіки розгляду скарг на порушення правил торгівлі, питання продовження заходів стосовно російської продукції, проблему розгляду скарги, поданої підприємством, яке згодом припинило існування внаслідок повномасштабної війни (приклад — Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча).

Надія Микієвич, старша юристка INTEGRITES, виступила із доповіддю «Міжнародні комерційні арбітражі: захист українських виробників та експортерів». Спікерка, зокрема, приділила увагу законодавчим обмеженням на ділову активність з представниками РФ, впливу санкційного режиму та законодавства про фінансовий моніторинг тощо.

Тему міжнародних арбітражів та захисту українських експортерів продовжив Павло Лебедєв, радник AGA Partners. Ось ключові тези його виступу:

  • загальна кількість арбітражів 2023 року (GAFTA, FOSFA, LMAA, МКАС при ТППУ тощо), у яких фігурували українські експортери — 134;
  • найпопулярніші категорії справ в арбітражах — непоставка/неприйняття товару, оплата, простій;
  • середня сума спору: GAFTA — $2,8 млн, LCIA — $2,5 млн, Ad hoc — $1,6 млн, SCC — $1,6 млн, FOSFA — $1,1 млн, RSA — $1,1 млн, МКАС при ТППУ — $0,5 млн, LMAA — $0,5 млн.

Олексій Тарасенко, член правління Національного депозитарію України, й Олександр Панченко, радник Голови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, виступили на XI Західноукраїнському форумі зі спеціальною доповіддю «Нові механізми захисту корпоративних прав в системі Центрального депозитарію та можливості здійснення гарантованих розрахунків часток товариств з обмеженою/додатковою відповідальністю».

Зокрема, пан Олексій розповів про особливості функціонування облікової системи часток, яка запрацювала цього року. Ця система є сукупністю інформації, записів про частки ТОВ і ТДВ на рахунках власників, інформації про товариство, власників часток, обмеження прав власників тощо.

Олексій Тарасенко зробив огляд ключових моментів облікової системи часток:

  • добровільність переходу до системи;
  • можливість зворотного переходу із системи до ЄДР;
  • облікова система не є депозитарною системою;
  • відображення в ЄДР інформації про облік часток в обліковій системі;
  • зменшення кількості осіб, що мають право змінювати власників часток ТОВ: виключення з можливого переліку нотаріусів та реєстраторів;
  • інформація про власників часток товариства розкривається Центральним депозитарієм (ЦД) в публічному доступі;
  • відкриття рахунку учаснику здійснюється ЦД через уповноважену депозитарну установу або без її участі.

«Примусове виконання рішень» — такою була тема четвертої сесії XI Західноукраїнського форуму. Модератором дискусії виступив Зорян Маковецький, приватний виконавець виконавчого округу Львівської області.

Експертами сесії були:

  • Назар Мужик, адвокат, керуючий партнер групи компаній «Аксіліум»;
  • Арсен Бурко, приватний виконавець виконавчого округу Львівської області;
  • Роман Посікіра, адвокат, керуючий АБ Романа Посікіри;
  • Василь Артимович, Голова Господарського суду Львівської області;
  • Андрій Авторгов, приватний виконавець, к.ю.н., голова підкомітету з виконавчого провадження Комітету АПУ з конкурсного права;
  • Юрій Пилипенко, член Вищої кваліфікаційної комісії нотаріату, Голова відділення НПУ в Львівській області, приватний нотаріус, к.ю.н.

Учасники дискусії обговорили такі питання:

  • Судове стягнення заборгованості як альтернатива виконавчим написам.
  • Баланс прав боржника та гарантій виконання рішення.
  • Звернення стягнення на предмет іпотеки під час (дії) воєнного стану.
  • Банкрутство: судовий контроль щодо максимально широкого кола правовідносин за участю боржника (концентрація спорів, виконання судових рішень), вплив воєнного стану.
  • Особливості виконання судових рішень під час воєнного стану.
  • Виконавчий напис нотаріуса під час дії воєнного стану. Звернення стягнення на предмет іпотеки шляхом позасудового врегулювання під час дії воєнного стану.

Завершила XI Західноукраїнський форум п’ята сесія під назвою «Юрбіз: «Наскільки глибока безперспективність». Дискусію модерував Микола Стеценко, Президент АПУ, керуючий партнер AVELLUM.

Експертами сесії були:

  • Іван Городиський, Віцепрезидент АПУ, керуючий партнер Dexis Partners;
  • Роксолана Костур, членкиня Правління АПУ, партнерка АО «Матвіїв і партнери»;
  • Світлана Сергєєва, членкиня Правління АПУ, партнерка АО «Юридичне бюро Сергєєвих»;
  • Ярема Кондратюк, керуючий партнер Kodary Partners Law Firm;
  • Ірина Брилянт, членкиня Правління АПУ, керуюча партнерка BRYLIANT LAW GROUP.

Партнери обговорили стан українського юридичного ринку та присутні на ньому тренди й тенденції, поділилися поглядами на майбутнє. Зокрема, пролунала думка, що вже восени цього року юридичний ринок може спіткати криза, спричинена загальною кризою української економіки.

Спікери оцінили стан справ у різних юридичних практиках та приділили увагу тим із них, що сформувалися нещодавно, як-от оборонка й захист прав військовозобов’язаних. Також партнери, будучи представниками юридичних фірм із різних областей України, розглянули ситуацію на ринку в регіональному розрізі.

Окрім того, правники поговорили про роль ШІ в юридичній професії, способи мотивування команди до роботи, вирощування фахівців із молодих юристів тощо.

Також у рамках XI Західноукраїнського форуму відбувся благодійний аукціон. Зібрані на аукціоні кошти підуть на придбання засобів РЕБ і системи охолодження для спецавтомобіля для підрозділів колег-правників Артема Донця й Олександра Кадієвського.

Лотами благодійного аукціону стали:

  • книга «Східно-Західна вулиця» британського юриста Філіпа Сендса, котрий має львівське коріння + зустріч з автором книги за кавою у Львові + книга про польсько-американського правника Рафала Лемкіна, яка вийде незабаром;
  • два тенісні м’ячики з автографом української тенісистки Еліни Світоліної;
  • копія нашумілої карти поділу Росії з кабінету начальника ГУР Кирила Буданова з його автографом;
  • футболка української збірної на Євро-2020 з автографами гравців.

Фоторепортаж із заходу ви можете переглянути за посиланням.

АПУ вдячна за підтримку в організації XI Західноукраїнського форуму:

Do you have an interesting idea for an event?