АПУ провела круглий стіл «БЕБ: орган тиску на бізнес чи новий аналітичний центр запобігання економічним злочинам?»

Комітет з податкового та митного права Асоціації правників України й Комітет АПУ з кримінального та кримінально-процесуального права в середу, 13 березня, провели круглий стіл на тему «БЕБ: орган тиску на бізнес чи новий аналітичний центр запобігання економічним злочинам?».

Реформа Бюро економічної безпеки (БЕБ) є однією із ключових вимог від ЄС, МВФ, G7 і Світового банку для процесів євроінтеграції України. Однак за 2 роки роботи цьому відомству так і не вдалося із силової структури перетворитися на аналітичний орган для запобігання економічним злочинам.

Учасникам круглого столу були запропоновані до обговорення такі питання:

 • Перезавантаження БЕБ: що очікує бізнес?
 • Типові податкові ризики бізнесу: чому БЕБ може влаштувати «маски-шоу» для вашого бізнесу?
 • Як перетворити БЕБ з органу тиску на орган захисту від економічних злочинів?
 • Які переваги для підприємців та економіки принесе правильне оновлення БЕБ?
 • Чи варто віддати контроль за БЕБ Мінфіну?
 • Як посилити аналітичну функцію БЕБ?

Зокрема, у фокусі дискусії опинилися два законопроєкти-антагоністи щодо вдосконалення роботи Бюро, зареєстровані у Верховній Раді України:

 • урядовий, спрямований здебільшого на оновлення керівництва органу;
 • пробізнесовий, який, окрім зміни керівництва БЕБ, пропонує повну переатестацію його поточних кадрів.

На початку дискусії Тетяна Лисовець, Віцепрезидентка АПУ, старша партнерка, керівниця судової практики АО «Соколовський та партнери», голова судового комітету Асоціації податкових радників 2017-2023 років, висловила думку, що БЕБ нічим не відрізняється від своєї попередниці — Податкової міліції.

«Найбільше, що розчарувало нас, юристів, і бізнес, це те, що Бюро економічної безпеки все ж таки залишилося виключно правоохоронним органом та органом тиску. Ми не бачимо в ньому превенції, ми не бачимо цієї аналітичної складової, яка б давала можливість бізнесу бути вільним від якогось додаткового тиску, на жаль», — констатувала пані Лисовець.

Віцепрезидентка АПУ нагадала, що представники Асоціації працювали в робочих групах з питань реформування БЕБ. Вона наголосила, що завдання Асоціації правників України як об’єднання фахових юристів — докласти максимум зусиль, аби відбулося справжнє реформування Бюро економічної безпеки. Тетяна Лисовець додала, що пропозиції, озвучені під час круглого столу, будуть опрацьовані й передані на розгляд Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

Перша панель круглого столу була присвячена потребам і проблемам бізнесу, а також його очікуванням від перезавантаження БЕБ. Дискусію модерував Андрій Реун, партнер, керівник практики податкового права LCF Law Group, Голова Комітету з податкового та митного права АПУ, член Правління та співголова Комітету міжнародного оподаткування International Advisers Association.

«Одним із визначальних факторів, необхідних для ефективної роботи БЕБ, є не тільки зміна законодавства, а й зміна свідомості та підходів керівництва й детективів щодо застосування ризик-орієнтованого підходу в роботі. Таке застосування має враховувати не лише порушення, які начебто вчинив бізнес, а й також те, чи ці порушення вчинені навмисно, системно та є настільки суспільно небезпечними порівняно із внеском конкретного бізнесу в економіку», — зазначив пан Реун.

В обговоренні взяли участь:

 • Ярослав Железняк, народний депутат України, перший заступник голови Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, заступник голови Тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань захисту прав інвесторів, співавтор «пробізнесового» законопроєкту про реформу БЕБ №10439-2;
 • Ніна Южаніна, народна депутатка України, членкиня Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики;
 • Роман Ващук, бізнес-омбудсмен;
 • Вячеслав Некрасов, віцепрезидент ВГО «Асоціація платників податків України», кандидат юридичних наук, професор кафедри кримінології та кримінально-виконавчого права НАВС;
 • Анастасія Туз, адвокатка з питань податків Miller Law Firm із 7-річною експертністю з податкового консультування, супроводу податкових спорів і захисту в економічних злочинах, експертка з досвідом розробки законопроєктів про внесення змін до Податкового кодексу України.

Учасники другої частини круглого столу обговорили законодавчі ініціативи щодо перезапуску БЕБ, а також аналітичну функцію цього відомства. Модератором панелі виступив Максим Шевердін, Голова Комітету з кримінального та кримінально-процесуального права АПУ, партнер LCF Law Group.

«Необхідність вдосконалення роботи БЕБ ні в кого не викликає заперечень. Але дуже важливо при перезавантаженні БЕБ використовувати системний підхід, а не точкові зміни. Належне врядування та прозора кадрова політика при цьому мають бути в пріоритеті», — наголосив пан Шевердін.

До дискусії долучилися:

 • Галина Янченко, народна депутатка України, заступниця голови фракції партії «Слуга народу», голова Тимчасової спеціальної комісії ВРУ з питань захисту прав інвесторів, членкиня Національної ради з питань антикорупційної політики;
 • Ніна Южаніна, народна депутатка України, членкиня Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики;
 • Віталій Драгунов, керівник Територіального управління БЕБ у м. Києві;
 • Анна Калинчук, адвокатка Miller Law Firm, членкиня Громадського люстраційного комітету, секретарка Ради громадського контролю НАБУ IV скликання.

Committee news

Committee news

Do you have an interesting idea for an event?