Анна Огренчук: АПУ дорівнює успіху, а, отже і членство у ній – складова формули успіху

З нагоди 20-річчя Асоціації правників України Анна Огренчук – Президентка АПУ з липня 2021 року, к.ю.н., співзасновник та керуючий партнер LCF Law Group, адвокат – поділилася думками щодо розвитку АПУ протягом двох десятиліть та викликів, які стоять перед нею, а також як це бути президенткою АПУ під час війни.

Що для вас АПУ та як змінювалася асоціація і ви разом з нею?

Асоціація правників для мене – безумовне місце розвитку. І це факт, доведений протягом цих 20 років саме наполегливою працею, лідерством, ініціативністю і бажанням змін в країні та професії. Це дуже не просто, особливо коли мова йде про масштабні трансформації: судову, конституційну, антикорупційну реформи, регуляторну політику, перегляд, оновлення процедур, а під час, і іх відміна, як занадто застарілих, податкові зміни. Сьогодні, в часи повномасштабного вторгнення рф, ми дотичні до змін, що врегульовують правовий режим дії воєнного стану. Адже він стосується абсолютно всіх сфер життя нашої країни, бізнесу та громадян, тому важливо знайти розумний баланс. Завдяки тому, що АПУ об’єднала таку різноманітну кількість юридичних професій в своєму складі, залучає найкращих міжнародних експертів та практиків, ми маємо фахову правову експертизу з будь-яких питань. І головне, не тільки маємо позицію, а аргументовано доводимо її основним стейкхолдерам, що врешті призводить до якісних змін.

АПУ була створена і функціонує за принципами найкращих міжнародних правничих об’єднань, деякі з яких мають понад 100-річну історію. Тому, перше, що спадає на думку, коли мова йде про АПУ: асоціація дорівнює успіху, а, отже і членство у ній – складова формули успіху. Ми розвивалися, набували знань та досвіду паралельно з АПУ. Це невід’ємні процеси. Наші можливості та вплив, у найкращому значенні цього слова, динамічно розширювалися всі 20 років, змінювалися і виклики. Особливо сьогодні, коли система правосуддя дійсно має зайняти ключове і гідне місце, адже запит на справедливість величезний. Причому, це стосується як кримінального переслідування всіх винних, так і майбутніх компенсацій, реальному перетворенні санкцій на конкретні виплати.

Ми маємо унікальну можливість залучати до цієї роботи юристів-міжнародників, які мають досвід роботи у сфері права збройних конфліктів, реальних практиків, які створювали механізми і очолювали міжнародні процеси щодо притягнення до відповідальності міжнародних злочинців щодо колишньої Югославії, Руанди, Сьєрра-Леоне, Лівану тощо. І всі вони сьогодні долучені до роботи з Україною, є амбасадорами справедливості для України по всьому світу, мають вплив на політичні рішення і наближають перемогу разом з нами.

Як вплинула АПУ на ваше становлення в професії?

Мені пощастило і я завжди мала найкращих вчителів і друзів в професії. Я вчилась у людей, які минуле зробили майбутнім, з його людськими і професійними цінностями, коли право людини та життя – найвищий стандарт, з вірою у правосуддя. Завдяки їм я знайшла свій моральний компас: я не будую кордонів та «скляних стель», при чому в більш ширшому, ніж лише гендер, розумінні. Тут більше про бар’єри та перепони у масштабному вимірі. Це допомагає і у професії, і по життю. Щоб змінювати себе і світ навколо себе незалежно від професії ти мусиш мати щедрість розуму, бо навчитися за бажанням можна багато чому, а от залишатися Людиною –важка праця. Тому поєднання щедрості розуму та людини – skill чи то дороговказ, що дає гідний напрямок руху.

Як це бути президенткою АПУ під час війни?

Величезний виклик та відповідальність, який ми долаємо всі разом. І як країна, і як АПУ. Мене якось запитали, якби знала, що на моє президенство випаде повномасштабне вторгнення, чи відмовилась від балотування. Моя відповідь – ні! Бо коли я зараз, через майже 10 місяців, дивлюсь та аналізую все, що ми зробили разом, я пишаюся. Всіма членами і кожним окремо. За позицію, адже підтримка, злагодженість, оперативність реакції, консолідації думок відіграли свою роль в тому числі і на міжнародній арені. За рішучість: чимало наших членів взяли зброю та приєдналися до Сил оборони і, на жаль, ми маємо загиблих серед юристів. За допомогу: нам вдалося дуже швидко розгорнути гарячу лінію юридичної консультації і продовжуємо це робити 24/7, бо кількість постраждалих щодня збільшується. За незламність та силу волі: юристи були і залишаються на робочих місцях – в судах, в прокуратурі, в офісах. Адвокати консультують бізнес щодо релокацій та збереження виробництва і всі разом генерують податки, що сьогодні надзвичайно важливо для нашої держави.

Під час війни проявляються найкращі риси. І АПУ – це саме той випадок. Тому бути президенткою асоціації – для мене ще і честь!

Do you have an interesting idea for an event?