У Львові відбувся навчальний семінар на тему «Фінансові розслідування»

Львів - 28 травня 2010 року. У рамках робочого візиту делегації Міжнародного Валютного Фонду на базі Західного філіалу навчально-методичного центру Державного комітету фінансового моніторингу для працівників правоохоронних, контролюючих, регуляторно-наглядових, судових, та інших державних органів Львівщини було проведено навчальний семінар на тему «Фінансові розслідування». У роботі семінару взяв участь голова Львівського відділення Асоціації правників України Назар Кравець.

У своєму вітальному слові Голова делегації МВФ, старший радник Юридичного департаменту МВФ Джузеппе Ломбардо наголосив учасникам семінару, що прийняття 18 травня 2010 року Верховною Радою України нової редакції Закону України "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом" дозволило Україні уникнути "чорного" списку та відповідних санкцій з боку FATF (Міжнародної організації у боротьбі з фінансовими зловживаннями).

Після ухвалення вказаного закону і введення його в дію, потрібен час для його імплементації, який Україна повинна пройти в максимально стислі терміни. Для цього необхідно поглиблено вивчати та активно переймати досвід країн Європи у питаннях розслідування професійного відмивання коштів та обвинувачення у справах відмивання коштів у випадку самовідмивання, а також співпрацювати з міжнародними інституціями в рамках фінансових розслідувань.

Представляючи присутнім основні новели законодавчого акту, заступник Голови Державного комітету фінансового моніторингу України Олексій Фещенко нагадав, що у першому читанні цей закон був ухвалений Верховною Радою України ще у вересні 2008 року. Проте, 8 грудня 2009 року Президент України повернув його законодавчому органу України для повторного розгляду разом зі своїми пропозиціями та зауваженнями. При доопрацюванні законопроекту було розглянуто 150 поправок, з них 125 були повністю враховані, у тому числі 40 пропозицій – безпосередньо від FATF. За прийняття нової редакції Закону України "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом" проголосували 356 народних обранців України.

Відповідно до нової редакції законодавчого акту, фінансова операція піддається обов’язковому фінансовому моніторингу в разі, якщо сума, на яку вона проводиться, перевищує 150 тисяч гривень. Закон визначає також, що внутрішньому фінансовому моніторингу підлягають фінансові операції, що мають один або більш за ознаки, таких як невизначений характер фінансової операції, невідповідність її характеру і місцю діяльності клієнта, та інші.

Новий Закон України значно розширив коло суб’єктів первинного фінансового моніторингу до числа яких відтепер належатимуть товарні, фондові та інші біржі; нотаріуси, адвокати, аудитори, аудиторські фірми, фізичні особи - підприємці, які надають юридичні послуги та послуги з бухгалтерського обліку, суб’єкти підприємницької діяльності, які надають посередницькі послуги під час здійснення операцій з купівлі-продажу нерухомого майна, а також філії або представництва іноземних суб’єктів господарської діяльності, які надають фінансові послуги на території України.

Законодавчим актом затверджено перелік суб’єктів державного фінансового моніторингу, якими тепер визнаються: Національний банк України, Міністерство фінансів України, Міністерство юстиції України, Міністерство транспорту та зв'язку України, Міністерство економіки України, Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, Державна комісія з регулювання ринків фінансових послуг України та Спеціально уповноважений орган.

Окрім того, у Законі більш детально прописані завдання, функції та повноваження Державного комітету фінансового моніторингу України як Спеціально уповноваженого органу.

Керівник Служби з протидії відмиванню коштів Центру по боротьбі з економічними злочинами та корупцією Республіки Молдова Валерій Сирку поділився з учасниками семінару практичним досвідом своєї держави у розслідуванні економічних злочинів та злочинів з відмивання коштів.

Доповідач ознайомив присутніх з основними положеннями Національної стратегії по запобіганню та боротьбі з відмиванням грошей та фінансування тероризму, що була прийнята у 2007 році з метою проведення єдиної політики у сфері протидії легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом. Це базовий документ для діяльності урядових структур Республіці Молдова та координації зусиль правоохоронних і державних органів у реалізації конкретних заходів щодо запобігання економічних злочинів на ринку фінансових послуг.

Начальник Регіонального відділу Державного комітету фінансового моніторингу України у Львівській області Петро Комар акцентував увагу присутніх на тому, що нова редакція Закону України передбачає посилення відповідальності за порушення вимог законодавства щодо протидії легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом. Зокрема, юридичні особи, які здійснювали фінансові операції з легалізації (відмивання) доходів або фінансували тероризм, можуть бути ліквідовані за рішенням суду.

Крім того, у разі невиконання суб’єктом первинного фінансового моніторингу вимог цього Закону та/або нормативно-правових актів, що регулюються діяльність у даній сфері, до нього в установленому законодавством порядку можуть бути застосовані суттєві штрафні санкції.

Закон України "Про попередження і протидію легалізації (відмиванню) прибутків, отриманих злочинним шляхом" набирає чинності 21 серпня 2010 року. Це означає, що суб’єкти первинного фінансового моніторингу мають достатньо часу для врахування відповідних змін у своїй діяльності. Водночас, державні регулятори спільно з Державним комітетом фінансового моніторингу України повинні оновити навчально-методичну і науково-практичну базу для підготовки і підвищення кваліфікації спеціалістів у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом та фінансуванню тероризму.

Враховуючи особливу актуальність даної тематики для практикуючих юристів, голова Львівського відділення Асоціації правників України Назар Кравець та заступник начальника Регіонального відділу Державного комітету фінансового моніторингу України у Львівській області Олександр Глущенко домовилися про проведення наприкінці серпня 2010 року на базі Західного філіалу навчально-методичного центру Державного комітету фінансового моніторингу України окремого семінару-навчання для нотаріусів, адвокатів та суб’єктів господарювання, що надають юридичні послуги.

Do you have an interesting idea for an event?