У Києві відбувся круглий стіл щодо організації надання безоплатної правової допомоги в Україні
КИЇВ – 18 травня 2010 року. Асоціація правників України (АПУ) у рамках Першого Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги – 2010 провела круглий стіл, присвячений актуальним проблемам організації надання безоплатної правової допомоги в Україні.
Метою проведення круглого столу стало обговорення стану та перспектив надання безоплатної правової допомоги в Україні разом з пошуком шляхів організації ефективної системи безоплатної правової допомоги.
Президент Асоціації правників України Сергій Коннов, виступаючи на відкритті круглого столу, наголосив на тому, що проведення Дня безоплатної правової допомоги має не лише дієво допомогти тим, хто потребує безкоштовних консультацій, але й звернути увагу суспільства та держави на законодавчу неврегульованість питання надання безоплатної правової допомоги в Україні.
Нагадаємо, що 28 квітня 2010 року Президент Асоціації правників України виступив з ініціативою проведення першого Всеукраїнського дня безоплатної правової допомоги, яка була підтримана правничою громадськістю. Про свою готовність підтримати цю ініціативу заявили більше двох десятків юридичних фірм України.
Президент Асоціації адвокатів України Ольга Дмитрієва, виступаючи у якості модератора круглого столу, погодилася з важливістю проведення подібних заходів та звернула увагу на відсутність ефективного механізму надання правової допомоги малозабезпеченим верствам населення. Так, адже єдиний проект закону «Про безоплатну правову допомогу» № 4406, поданий Кабінетом міністрів України минулого року, так і не було прийнято.
Заступник начальника Центру юридичної допомоги киянам, які опинилися в складній життєвій ситуації, адвокат Леся Бурчак розповіла про практичні питання надання безоплатної правової допомоги. За її словами, Центр вже не перший рік надає первинну (консультації) та вторинну (супровід у суді) допомогу малозабезпеченим громадянам на основі Концепції формування системи безоплатної правової допомоги, затвердженої Указом Президента України №509/2006 від 9 червня 2006 року.
За спостереженням Лесі Бурчак, цього року кількість звернень до Центру має тенденцію до зменшення, разом з тим в середньому протягом року адвокати Центру надають близько 4-5 тисяч юридичних консультацій та супроводжують близько 500 судових справ.
Директор центру правової реформи і законопроектних робіт при Міністерстві юстиції України Валентина Суботенко розповіла про законодавче закріплення права на безоплатну правову допомогу, яке є більш широким, ніж положення, що міститься у статті 59 Конституції України. Описуючі основні положення проекту закону «Про безоплатну правову допомогу», розробленого в стінах Мін’юсту, пані Валентина наголосила на тому, що це була перша за 18 років незалежності України спроба законодавчого врегулювання інституту надання безоплатної правової допомоги.
Голова Київської міської кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури Інна Рафальська, перш за все, відзвітувала колегам, що вже з 9-ї ранку під КДКА стояли черги з бажаючих отримати безкоштовні юридичні консультації. У своїй доповіді пані Інна звернула увагу на те, що адвокати, які несуть основний тягар надання безкоштовної правової допомоги, отримають мізерну компенсацію за свою роботу, загальний бюджет якої у цьому році до того ж значно зменшили. Також Інна Рафальська надала свої критичні зауваження щодо проекту закону «Про безоплатну правову допомогу».
Член Правління Асоціації адвокатів України Валентин Гвоздій представив своє бачення системи безоплатної правової допомоги, за якою таку допомогу мають отримувати лише малозабезпечені верстви населення, а не всі бажаючі; допомога має надаватися адвокатами за умови монопольного права останніх на представництво інтересів в суді. При цьому необхідно створити діючий механізм оплати праці адвоката на належному рівні.
Навівши проблеми функціонування австрійської системи безоплатної правової допомоги, за якою не враховується спеціалізація адвоката при призначенні на конкретну справу, Валентин Гвоздій наголосив на тому, що необхідно не лише враховувати питання спеціалізації, але й мотивувати тих адвокатів, які добровільно готові включити своє ім’я до списку добровольців.
На завершення круглого столу виконавчий директор МБФ «Фундація юридичних клінік України» Володимир Свєтницький розповів про особливості функціонування юридичних клінік та участь у них студентів юридичних факультетів.
Під час круглого столу також стало відомо про те, що в Україні вже діють центри безоплатної правової допомоги - але поки тільки в містах Харкові, Біла Церква та Хмельницький, діяльність яких фінансує Міжнародний фонд «Відродження». Також діє мережа центрів правової допомоги «Самозахист», створених під егідою ВГО «Громадський рух Олега Рябоконя».
Питання, розглянуті під час круглого столу, викликали широке обговорення серед присутніх - представників громадських організацій, адвокатських об’єднань та профільних державних органів.